kuiva iho?

hmmmmmm*

voiko oikeasti pintakuiva iho olla syyn akneen (ihonalaisiin kipeisiin finneihin)? Kun täällä on monet puhunut miten iho oli parantunut kun oli vaihtanut ihonhoitotuotteet kosteuttavampiin. Voiko oikeasti pintakuiva iho silti rasvoittua ihan hulluna?

3

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iho

      Pintakuiva iho ei rasvotu vaan on todellakin kuiva, ihohuokoset ovat niin kuivuneet että tali ei pääse jotenkin poistumaan normaalisti vaan muodostaa ihon alaisia finnejä. Pintakuivaa ihoa pitää kosteuttaa paljon ja pitää huolta ettei puhdistusaineet kuivata.

    • akneisti

      En osaa tuosta pintakuivasta ihosta sen tarkemmin sanoa mutta itselläni on ongelmana ollut sellainen todella rasvoittuva, tosin herkästikin kuivuva akneiho ja mustapäät. Jonkin aikaa käytin Sebamed-pesun jälkeen Humektania, ei se ainakaan hirveästi ihoani hoitanut, ehkä jonkin verran esti uusien finnien syntyä. Sitten päätin kokeilla Sebamed-pesun jälkeen apteekista saatavaa Ceralan-perusvoidetta. Viikon käytön jälkeen iho on kirkastunut eikä mustapäätkään niin selvästi enää näy, iho tosiaan on alkanut "hengittää" hyvän kosteustasapainon myötä. Kannattaa siis kokeilla tuota Ceralania. Se on muihin perusvoiteisiin verrattuna vähän kalliimpi mutta tosiaan hintansa väärtti. Sileämmältäkin iho tuntuu tällä hetkellä.

    • tiitu

      Minulla on pintakuiva rasvoittuva iho. Ei tosin rasvoitu ihan hulluna mutta rasvoittuu kuitenkin.

      Iho työntää talia ja rasvaa huokosista mutta kuiva kalvo estää pääsyn pois. Tali jää ihon alle ja tekee patin. Saattaa olla pitkään vain punainen kipeä paukama ja sitten saattaa yhtenä aamuna olla jumalaton finni.

      Pntakuiva ei oikeastaan kaipaa rasvaa vaan kosteutta. Eli rasvainen voide ei ole se ratkaisu. Jos päivällä on naamassa oikein rasvainen voide ja sen pesee sitten illalla pois niin iho huomaa et hitto nyt on iho liian kuiva eiku rasvaa kehiin ja sitten kun se pinta on kuiva niin mihinkä se rasva menee...? Eli iho pitäisi saada rauhoittumaan. Itselläni tepsi se että vaihdoin kosteuttavaan päivävoiteeseen ja jätin yövoiteen pois. Ei rasvoitu enää niin paljon.

      Toivottavasti tuosta sai jotain selvää... maanataiaamut ei ole parhaimpia hetkiä alkaa sepustelemaan.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      171
      2966
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      100
      1855
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1829
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1662
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1369
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1352
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1243
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe