356 päivää

raittiina.
Ajattelin muistella menneitä, tasan vuosi sitten vahingossa löysin, tipattomanketjun. Oli viikon loma takana ja joka päivä läträsin viinan kansa. Oli viimeinen vapaa päivä, piti selvittää olotilaa että pystyy töihin. Tärinä ja vapina oli päällä, eikä uskaltanut muiden kanssa seurustella kun tietokoneen. Lueskelin aikaisempia juttuja, huomasin tuttua tekstiä.

Sitten kirjoitin kauheasta olotilasta, siihen vastaus tuli, kyllä se siitä. Nimettömänä oli paljon helpompi sanoa, kuin surkea mies olen ja se pikkaisen helpotti. Sitä muuten saa viikossa asia niin sekaisten, ei haluttanut moneen päivään näyttäytyä. Kotona ei ollut puhekaveri, jotenkin oli kylmä lähi ilmapiiri. Puhumattakaan että olisi vilkaissut tilin saldoa, oli siellä melkoinen vihuri käynyt. Jos käyttäisi vanhaa sanontaa, ”veneet ja verkot meni mutta onneksi soutaja jäi”.

Ensin meni jokunen viikko, että viinan himoa ei ollut. Tuossa kahden tai kolmenkuukauden päästä, alkoi viinapiru pyrki esiin, voi sitä ihan pikkusen ottaa. Siinä vaiheessa kun lueskelin teidän juttuja, ihme ja kumma himo katosi. Kesään asti tunteet vaihteli laidasta laitaan, saman päivän aikana tunne oli että mahtava olla raittiina, ei mennyt montakaan aikaa mitä tämä vaikuttaa ”samaa p……”. Kyllä muuten vaikutti, en vaihtaisi tätä päivää viimevuoden itsenäisyyspäivää, mihinkään.

Huomenna juon sitten kakkukahvit hienossa seurassa, muuten he ovat raitistuneita alkoholisteja ja heidän läheisiä. Raittius on iloinen asia !

11

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläpä on mennyt vuosi nopsaan!Minulle tuli heti mieleen,
      että sinä sait tässä vuoden aikana raittiuden lisäksi "kalakaverinkin.
      Kyllä on iloinen asia,että hänellä on raitis ukki:))

      Lämpimät Onnittelut sinulle vuoden kestäneestä raittiudesta.t pörri

    • zld

      Olen kokenut saman onnen.Huonotkin päivät raittiina on parempia kuin mikään päivä kännissä.
      Vaarallisinta on kun elämä maistuu hyvältä ja tulee omavoimaisuuden tunne,silloin luulee hallitsevan alkoholinkin.Itsellä auttaa kun pysyn tämän päivän raittiina enkä ajattele huomista.

    • taitaa olla viiripäivä:))

    • Lemalle! Hieno juttu!!

    • nimimerkityksetön

      sen jälkeen kun 14 -vuotiaana ekan kerran otin kännit kotiviinistä. Mutta yrityksiä on ollut. Mutta ei vaan ole pystynyt.
      Onnea sinulle, toivottavsti minäkin voin joskus kertoa saamaa, kuin sinä nyt.
      Ihan uteliaisuuttani kysyn ovatko nämä huomiset kahvikaverisi AA:n kautta tuttuja?

      Sillä vain kyselen, että onko raittiutetsi todella oman funtsailun ja tämän nettikeskustelun tulosta, vai oletko täältä saanut vinkin hakeutua raitistuneiden alkoholistien porukoihin, jossa saat vertaistukea?

      Onnittelut vielä kerran.

      • raitistumaan omin

        päätöksin. Onneksi uskaltauduin AA:han ja nyt olen saanut olla raittiina yli 20 vuotta päivän kerrallaan. Sinulla on sama mahdollisuus kuin alkuperäisellä kirjoittajalla, minulla ja tuhansilla muilla. Ei kukaan voi kieltää raittiutta sinulta.


    • mussukka1

      Kummasti se herkistää, minäkin kävin vuosi sitten katsomassa niitä ensimmäisten kuukausien viestejä.
      Kyllä sieltä paistoi epävarmuutta, tuskaakin. Tuon neljännen kuukauden jälkeen alkoi helpottamaan, toki niitä miettimisen paikkoja oli vielä sen jälkeenkin.
      Nyt parin vuoden jälkeen, Pörri kirjoitti, että raittius on varmaan tuonut paljon hyvää elämääsi ja minä mielessäni listaamaan ja se oli pitkä lista. Sitten käänsin toisin päin, mitä huonoa se on tuonut. Tiedätkö, se lista on edelleen tyhjä.
      Olen oikeasti iloinen puolestasi, juon kakkukahvit kunniaksesi ja katselen samalla kättelyseremoniaa.

    • calmato

      Tuli niin hyvä mieli, kun luin viestisi. Omat muistot läheisen raitistumisesta nousi pintaan. Se on aina siunattu ihme, että alkoholisti raitistuu.
      Lämpimät onnittelut.

    • auttoi paljon

      Onnea sinulle ja jatkossakin tsemppiä! kiitos kun kerroit, autoit minua ja varmastikkin myös monia meitä muita! :)

    • vee-e

      on ihmisen parasta elämää. tai jotain sinnepäin.
      hienoa asia ja hienoa on se, että kerrot sen täällä ja toivottavasti moni saa esimerkistäsi sinniä.

    • Urpo-Örvelö

      Niin tulee 365 päivää, kuten tarkoitit.
      Heinäkuun 7. tärisin kuin haavan lehti useamman kuukauden pommittamisen jälkeen ja oli aivan pakko lopettaa, kun tuntui, että ei jaksa enää muuta kuin hengittää. Yksi ilta lokakuun 14. tuli läträttyä, ja p:ltä maistui.
      Ohdakkeista on ollut. Kuntoa aloin rakentamaan, kun muutama sata metriä kauppaan tuntui kuin maratoonilta.
      Jonkinlaisen kunnon rakentamiseen vierähti yli kaksi kuukautta, ja se puoli paranee koko ajan kuntoilua vain jatkamalla.
      Se psyykkinen puoli onkin kinkkisempi juttu. Alkuviikot olin aivan uunona, mutta sinnikkäästi jatkamalla mieli tasaantuu, tullakseen taas johonkin lyhyeeseen välikriisiin. Sitten taas päivä pitää hermoilla, sydän pomppii kun on niin hermot pinnalla ja naamakin punottaa läiskikkäänä kuin kiukaan kylki.
      Niistäkin "hatuttamis-kriiseistä" on yli menty ja niiden esiintymistiheys vähenee koko ajan.
      Alkukuukaudet oli jatkuvaa pätkänukkumista, ja sekin rassaa hermoja. Merkkinä hermoston palautumisesta siitä lisäriesasta olen päässyt eroon vasta äskettäin.
      Aikoinaan a-klinikan lääkäri tuumasi, että puoli vuotta kun olet juomatta, niin alkaa helpottamaan.
      Täytyy uskoa. Siis alkaa..
      Pitkä on tie talsittavana, mutta kannattaa talsia, kun elämän laatu paranee koko ajan.
      Tsemppiä kolleegalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1393
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe