356 päivää

raittiina.
Ajattelin muistella menneitä, tasan vuosi sitten vahingossa löysin, tipattomanketjun. Oli viikon loma takana ja joka päivä läträsin viinan kansa. Oli viimeinen vapaa päivä, piti selvittää olotilaa että pystyy töihin. Tärinä ja vapina oli päällä, eikä uskaltanut muiden kanssa seurustella kun tietokoneen. Lueskelin aikaisempia juttuja, huomasin tuttua tekstiä.

Sitten kirjoitin kauheasta olotilasta, siihen vastaus tuli, kyllä se siitä. Nimettömänä oli paljon helpompi sanoa, kuin surkea mies olen ja se pikkaisen helpotti. Sitä muuten saa viikossa asia niin sekaisten, ei haluttanut moneen päivään näyttäytyä. Kotona ei ollut puhekaveri, jotenkin oli kylmä lähi ilmapiiri. Puhumattakaan että olisi vilkaissut tilin saldoa, oli siellä melkoinen vihuri käynyt. Jos käyttäisi vanhaa sanontaa, ”veneet ja verkot meni mutta onneksi soutaja jäi”.

Ensin meni jokunen viikko, että viinan himoa ei ollut. Tuossa kahden tai kolmenkuukauden päästä, alkoi viinapiru pyrki esiin, voi sitä ihan pikkusen ottaa. Siinä vaiheessa kun lueskelin teidän juttuja, ihme ja kumma himo katosi. Kesään asti tunteet vaihteli laidasta laitaan, saman päivän aikana tunne oli että mahtava olla raittiina, ei mennyt montakaan aikaa mitä tämä vaikuttaa ”samaa p……”. Kyllä muuten vaikutti, en vaihtaisi tätä päivää viimevuoden itsenäisyyspäivää, mihinkään.

Huomenna juon sitten kakkukahvit hienossa seurassa, muuten he ovat raitistuneita alkoholisteja ja heidän läheisiä. Raittius on iloinen asia !

11

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläpä on mennyt vuosi nopsaan!Minulle tuli heti mieleen,
      että sinä sait tässä vuoden aikana raittiuden lisäksi "kalakaverinkin.
      Kyllä on iloinen asia,että hänellä on raitis ukki:))

      Lämpimät Onnittelut sinulle vuoden kestäneestä raittiudesta.t pörri

    • zld

      Olen kokenut saman onnen.Huonotkin päivät raittiina on parempia kuin mikään päivä kännissä.
      Vaarallisinta on kun elämä maistuu hyvältä ja tulee omavoimaisuuden tunne,silloin luulee hallitsevan alkoholinkin.Itsellä auttaa kun pysyn tämän päivän raittiina enkä ajattele huomista.

    • taitaa olla viiripäivä:))

    • Lemalle! Hieno juttu!!

    • nimimerkityksetön

      sen jälkeen kun 14 -vuotiaana ekan kerran otin kännit kotiviinistä. Mutta yrityksiä on ollut. Mutta ei vaan ole pystynyt.
      Onnea sinulle, toivottavsti minäkin voin joskus kertoa saamaa, kuin sinä nyt.
      Ihan uteliaisuuttani kysyn ovatko nämä huomiset kahvikaverisi AA:n kautta tuttuja?

      Sillä vain kyselen, että onko raittiutetsi todella oman funtsailun ja tämän nettikeskustelun tulosta, vai oletko täältä saanut vinkin hakeutua raitistuneiden alkoholistien porukoihin, jossa saat vertaistukea?

      Onnittelut vielä kerran.

      • raitistumaan omin

        päätöksin. Onneksi uskaltauduin AA:han ja nyt olen saanut olla raittiina yli 20 vuotta päivän kerrallaan. Sinulla on sama mahdollisuus kuin alkuperäisellä kirjoittajalla, minulla ja tuhansilla muilla. Ei kukaan voi kieltää raittiutta sinulta.


    • mussukka1

      Kummasti se herkistää, minäkin kävin vuosi sitten katsomassa niitä ensimmäisten kuukausien viestejä.
      Kyllä sieltä paistoi epävarmuutta, tuskaakin. Tuon neljännen kuukauden jälkeen alkoi helpottamaan, toki niitä miettimisen paikkoja oli vielä sen jälkeenkin.
      Nyt parin vuoden jälkeen, Pörri kirjoitti, että raittius on varmaan tuonut paljon hyvää elämääsi ja minä mielessäni listaamaan ja se oli pitkä lista. Sitten käänsin toisin päin, mitä huonoa se on tuonut. Tiedätkö, se lista on edelleen tyhjä.
      Olen oikeasti iloinen puolestasi, juon kakkukahvit kunniaksesi ja katselen samalla kättelyseremoniaa.

    • calmato

      Tuli niin hyvä mieli, kun luin viestisi. Omat muistot läheisen raitistumisesta nousi pintaan. Se on aina siunattu ihme, että alkoholisti raitistuu.
      Lämpimät onnittelut.

    • auttoi paljon

      Onnea sinulle ja jatkossakin tsemppiä! kiitos kun kerroit, autoit minua ja varmastikkin myös monia meitä muita! :)

    • vee-e

      on ihmisen parasta elämää. tai jotain sinnepäin.
      hienoa asia ja hienoa on se, että kerrot sen täällä ja toivottavasti moni saa esimerkistäsi sinniä.

    • Urpo-Örvelö

      Niin tulee 365 päivää, kuten tarkoitit.
      Heinäkuun 7. tärisin kuin haavan lehti useamman kuukauden pommittamisen jälkeen ja oli aivan pakko lopettaa, kun tuntui, että ei jaksa enää muuta kuin hengittää. Yksi ilta lokakuun 14. tuli läträttyä, ja p:ltä maistui.
      Ohdakkeista on ollut. Kuntoa aloin rakentamaan, kun muutama sata metriä kauppaan tuntui kuin maratoonilta.
      Jonkinlaisen kunnon rakentamiseen vierähti yli kaksi kuukautta, ja se puoli paranee koko ajan kuntoilua vain jatkamalla.
      Se psyykkinen puoli onkin kinkkisempi juttu. Alkuviikot olin aivan uunona, mutta sinnikkäästi jatkamalla mieli tasaantuu, tullakseen taas johonkin lyhyeeseen välikriisiin. Sitten taas päivä pitää hermoilla, sydän pomppii kun on niin hermot pinnalla ja naamakin punottaa läiskikkäänä kuin kiukaan kylki.
      Niistäkin "hatuttamis-kriiseistä" on yli menty ja niiden esiintymistiheys vähenee koko ajan.
      Alkukuukaudet oli jatkuvaa pätkänukkumista, ja sekin rassaa hermoja. Merkkinä hermoston palautumisesta siitä lisäriesasta olen päässyt eroon vasta äskettäin.
      Aikoinaan a-klinikan lääkäri tuumasi, että puoli vuotta kun olet juomatta, niin alkaa helpottamaan.
      Täytyy uskoa. Siis alkaa..
      Pitkä on tie talsittavana, mutta kannattaa talsia, kun elämän laatu paranee koko ajan.
      Tsemppiä kolleegalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      62
      5664
    2. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      67
      3433
    3. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      23
      3161
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      113
      2896
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2347
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      40
      1775
    7. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1298
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1175
    9. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1021
    10. Missä kuussa hän on syntynyt!!

      Vai maassa??? 🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      860
    Aihe