Suomi ei ole ollut moneen vuoteen itsenäinen!
Suomi on tällä hetkellä The United States of Europe:n syrjäinen osavaltio.
Vähän niin kuin Alaska jenkeissä...
Jenkeissä toi homma toimii, koska siellä kaikissa osavaltioissa asuu ihmisiä kaikista maailman maista.
USE:ssa homma on pikkasen toisin. Jokaisessa osavaltiossa asuu oma kulttuuri ja omat ihmiset.
Herrat luulee, että jonakin päivänä ihmiset lähtevät liikkumaan rajojen yli ja jokaisessa maassa asuu ihmisiä ympäri eurooppaa.
Heh, enpä oikein usko moiseen hypettämiseen.
USE:n lähtö on pikkasen erilainen, kuin USA:n
Euroopan tapauksessa vallan keskittäminen muistuttaa NL:n vastaavaa ja kaikkihan tietää miten siinä kävi;)
Jos nyt tulee euroopan liittovaltion oma perustuslaki ja omat "puolustusvoimat", niin miten käy, jos about. 10-vuoden päästä osavaltio haluaa erota liittovaltiosta?
Lähetetäänkö sinne liittovaltion sotavoimat kaatamaan hallitus vai luotetaanko propagandaan?
Olettaisin edellistä vaihtoehtoa...
Pakkohan se olisi toimia, koska siloin olisi koko liittovaltio vaarassa.
Sama, jos vaikka joku Texas jenkeissä julistautuisi itsenäiseksi?
Joku sanoo, ettei EU ole liittovaltio tai sellaiseksi tulossa? Haloo, miettikää vähän!!!
Todellisen euroopan porukka sanoo, ettei suomessa saa tappa sutta, vaikka se tulisi lähes olohuoneeseen.
Mä olen henkeen ja vereen eläinrakas, mutta enemmän eläinten kanssa pelanneena tiedän, että rajansa kaikella.
Jos luonnonvarainen(peto)eläin ei osaa pelätä ihmistä, niin ongelmia tulee täysin varmasti...
Esm. karhulle ja sudelle on opetettava teidän ja meidän reviiri... silloin homma toimii mutkattomasti.
Poromiehille sanoisin, että älkää nipottako, ei niitä petoja ihan niin paljoa ole;)
Meni pikkasen ohi aiheen;)
No kuitenkin, jos Brysselin Herrat puuttuvat kaikkiin tällaisiin asioihin, niin eipä ole ihme, jos EU:n vastustus kasvaa?
EU:sta rahaa repivät politiikot manipuloivat mediaa ja ovat saaneet lähes jokaisen maan kansalliset radio- ja televisioyritykset puolelleen.
Puolueettoman ja kriittisen median pitäisi olla yksi demokratian kulmakivistä?
Jokainen voi miettiä, että onko ajatus toiminut esim. Suomessa.
Muistuttaa Putinin "omia" TV-kanavia?
No, sanokaa mun sanoneen, että 10-vuoden sisällä jossakin USE:n osavaltiossa herää voimakas kansallisuustunne ja halu irtautua liittovaltiosta.
Mä todellakin haluan nähdä miten siinä käy;)
Hekumallisesti unioniin suhtautuville poliitikoille mä haluaisin sanoa: lukekaa historiaa!!!
Mikä itsenäisyys?
Ruohonleikkuri
0
221
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen123620Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1673291Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172262850Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702457Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3101742Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.91500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät261376Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31271Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31042Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin104931