addikteja..
"Internetriippuvaiset ovat hänen mukaansa usein epäsosiaalisia ja menettävät kontaktin ystäviinsä sekä sukulaisiinsa. He jättävät monesti opiskelunsa kesken, mutta eivät silti halua mennä töihin.
- Tällaisista nuorista tulee taakka sekä vanhemmille että koko yhteiskunnalle. Nyt on tärkeintä että riippuvaisten määrän kasvu saadaan pysähtymään, Tao sanoo.
- Arvioiden mukaan jopa viisi miljoonaa kiinalaista kärsii peliriippuvuudesta. Useimmat heistä ovat 14-25-vuotiaita poikia ja miehiä. Monilla heistä on lisäksi psyykkisistä ongelmia, asianajaja Zhang Chunliang kertoo Nanfang Zhoumo-lehden haastattelussa.
Zhang edustaa kahtakymmentäviittä pariskuntaa, jotka ovat nostaneet syytteen tietokonepelejä valmistavaa yritystä vastaan. Kaikkien pariskuntien pojat tekivät itsemurhan pelattuaan keskeytyksettä tuntikausia yrityksen tietokonepeliä."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=100625
Pahasti
riippuvaisia
2
758
Vastaukset
- Anni
Siis mullakin on nettii riippuvuutta tänäänki olin yhestä toista melkein ilta kymmeneen saakka.
Ystäväpiiri ei kärsi, mutta äiti ja isä huomauttelelvat siitä. Minua masentaa se, että ole niin paljon koneella, enkä pääse irti. Haluaisin IHAN oikeesti irti,mut se ei onnistu. Asutaan kilsojen pääsä muista mun kavereista, eli mitä tehä ulkona kun ei oo ketään?
Sekin masentaa. Jos joku voi auttaa niin kertoo mullekkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3536445Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483816Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava01300- 971025
- 52890
- 56856
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,137833- 41830
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard0830Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8823