Brahmanin

eli Aadamin

joka syntyi myöhemmin Indran ja Kuntin poikana Arjunana, pojat syntymäjärjestyksessä Raamatun ja veeda-kirjojen mukaan.Brahmanille eli Aadamille ja hänen vaimolleen Eevalle syntyi 10 poikaa ja 6 tytärtä.
1.Kain (Raam.) eli taivaan kuningas Indra.Kain otti vaimokseen Aadamin (Brahman) ja Eevan kolmannen pojan Puloman eli Ganesan ja Aadamin ja Eevan neljännen lapsen (tyttö) tyttären Sachi-Devin. Kainille eli Indralle ja Sachi-Deville syntyi 5 poikaa ja 2 tytärtä.
2.Aabel (Raam.) joka syntyi myöhemmin Maharaja Sibinä.
3.Demoni Puloma eli Ganesa eli Vinayaka (ei sama Ganesa, jonka toimesta Mahabharata kirjoitettiin) ja joka otti vaimokseen Aadamin ja Eevan kolmannen lapsen ja ensimmäisen tyttären.
4.Candra, joka otti vaimokseen Daksan ja Prasutin 27 tytärtä.
5.Seet (Raam.) eli Maharsi Angira joka otti vaimokseen Daksan ja Prasutin tyttären Sraddhan ja joka syntyi myöhemmin Vayun ja Kuntin poikana Bhimana.
6.Rudra eli Siva joka otti vaimokseen Daksan ja Prasutin tyttären Shaktin.
7.Marici (jonka vaimo saattoi olla yksi Aadamin ja Eevan kudesta tyttärestä?)
8.Atri Muni, joka otti vaimokseen Kardama Munin ja Devahutin tyttären Anasyan.
9.Bhrigu Muni, joka otti vaimokseen Daksan ja Prasutin tyttären Khyatin eli Puloman.
10.Sutapa eli Sanat-Kumara joka otti vaimokseen Prsnin (Prsni oli ehkä yksi Aadamin ja Eevan tyttäristä?).

2

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sebastian Kisoor

      Indra taivaankuningas? onkohan noin eihän hänellä ole kruunuakaan.!!!!!

    • joka ei pysty

      luopumaan muiden uskontojen harjoittamisesta, ja yrittää väkisin löytää todisteita että juutalaisten vanha testamentin tapahtumat ovat samat kuin veda kirjoituksissa.

      Kristinusko on hölyn pölyä ja lainattu kaikista mahdollisista uskonnoista ja koottu satukirjaksi. Ja Jeesus ei ollut Krishna vaikka kuinka haluaisit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      134
      8287
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7509
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5686
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      141
      2642
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2503
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1475
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1444
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1329
    Aihe