Kickboxingin aloittamisesta

metallikukko

Oon aina tuntenut mielenkiintoa kyseistä lajia kohtaan ja nyt ois tarkoitus suunnata seuraavalle alkeiskurssille .

Pari juttuu vaan mietityttää:
Ensin on tullu nosteltua rautoja jonkin verran ja laiskana venyttelijänä oon yhtä notkea kuin rautakanki.
Mahtaakohan tämmönen yli kolmekymppinen vielä vertyä venymään.
Sit toinen juttu on että mahtaako normaali peruskunto riittää mukana pysymiseen?

1

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AndyS

      Ei mitään ongelmaa. Tosin tavoitteellinen punttitreeni ja aktiivinen potkunyrkkeily eivät välttämättä sovi kovin hyvin yhteen lähinnä palautumisen takia. Lisäksi fyysiset vaatimukset lajeissa ovat kovin erilaiset. Potkunyrkkeilyssä kestävyyskunto on se kova juttu.

      Venyvyydessä on ongelmia melkein kaikilla aloittelevilla miehillä. Se ongelma korjautuu kyllä ja on täysin mahdollista treenata ja jopa otella, vaikkei potkisi ollenkaan päähän.

      Enemmän ongelmia punttimiehillä on kokemukseni mukaan rentoudessa. Rautoja nostellessa kehoa pyritään jännittämään noston tueksi, mutta lyödessä ei-työskentelevien lihasten pitäisi olla mahdollisimman rentoina. Näitä voi olla vaikea yhdistää.

      Mitä kuntoon tulee, niin normaali peruskunto riittää ihan hyvin. Peruskurssi on peruskurssi ja suurin osa osallistujista on liikuntaa harrastamattomia istumatyöläisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2434
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2274
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2153
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      82
      1655
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      20
      1291
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1249
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1033
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      29
      918
    Aihe