Oon aina tuntenut mielenkiintoa kyseistä lajia kohtaan ja nyt ois tarkoitus suunnata seuraavalle alkeiskurssille .
Pari juttuu vaan mietityttää:
Ensin on tullu nosteltua rautoja jonkin verran ja laiskana venyttelijänä oon yhtä notkea kuin rautakanki.
Mahtaakohan tämmönen yli kolmekymppinen vielä vertyä venymään.
Sit toinen juttu on että mahtaako normaali peruskunto riittää mukana pysymiseen?
Kickboxingin aloittamisesta
1
672
Vastaukset
- AndyS
Ei mitään ongelmaa. Tosin tavoitteellinen punttitreeni ja aktiivinen potkunyrkkeily eivät välttämättä sovi kovin hyvin yhteen lähinnä palautumisen takia. Lisäksi fyysiset vaatimukset lajeissa ovat kovin erilaiset. Potkunyrkkeilyssä kestävyyskunto on se kova juttu.
Venyvyydessä on ongelmia melkein kaikilla aloittelevilla miehillä. Se ongelma korjautuu kyllä ja on täysin mahdollista treenata ja jopa otella, vaikkei potkisi ollenkaan päähän.
Enemmän ongelmia punttimiehillä on kokemukseni mukaan rentoudessa. Rautoja nostellessa kehoa pyritään jännittämään noston tueksi, mutta lyödessä ei-työskentelevien lihasten pitäisi olla mahdollisimman rentoina. Näitä voi olla vaikea yhdistää.
Mitä kuntoon tulee, niin normaali peruskunto riittää ihan hyvin. Peruskurssi on peruskurssi ja suurin osa osallistujista on liikuntaa harrastamattomia istumatyöläisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2277570
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455020- 594782
- 753438
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162015Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301890- 311829
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441677- 371619
- 1481357