Ihottumaa tullut talven vai (kolmen) eläimen takia?

nneiti

Tosiaan minullahan on ollut pienestä pitäen atooppinen ihottuma. Minulla ei varmaan alle vuoteen ole ihottumaa ollut kasvoissa, mutta nyt sitä sitten on:

Heti kolmannen kanin tultua minulle tuli nuhaa. No se nuha ei kestänyt kuin ehkä nelisen päivää. Nyt minulla on noin viikon ajan ollut hirveää kutinaa kaulan ja naaman kohdilla. Noista kahdesta kanista ei ole tullut mitään, enkä oikein halua uskoakaan että tuon kolmannen kanin myötä olisin altistunut eläinpölylle tms.
Sitten kun mietin niin minulla on jokaikinen talvi ollut ihottuma pahempana, että pahempi ihottuma voisi myös johtua talvenpakkasista, mutta eihän nyt ole vähään aikaan edes ollut mitään pakkasia.

Haluan hoitaa tämän asian itse pois. Pelottaa vaan se että äite antaisi kanit pois, kun jos sanon hänelle että naamassa on nyt aika pahana ollut tuo ihottuma, niin tietenkinhän se "syyttäisi" siitä kaneja, että kaneistahan se ihottuma naamassa johtuisi. Jos nyt en itse pysty hoitamaan tätä asiaa, niin kestän vaikka koko talven tästä ihottumasta. Tosin on se nyt aika kamalaa, kun joutuu naama raavittuna menemään kouluun. Miksei tätä ihottumaa olisi voinut tulla vaikka käteen tai jalkoihin. Pitikin tulla juuri naamaan.

Kaipailen kovasti vinkkejä. Onko mitään rasvoja joita saisi ilman reseptiä tms. Tai mitä voisin tehdä? Älkääkä tekään alkako ehdottelemaan minulle kanien pois antoa, sillä niitähän en pois anna ja kun en oikein usko, että se johtuisi kaneista. Saanut kuulla jo vähän liikaa sukulaisilta, että minulle jää rumat arvet kun iho kutiaa kanien takia (niin he väittävät). Tekisi tosiaan niillekin mieli sanoa, että hoitaisivat vaan omat asiansa, kun eivät tiedän minun "iho-ongelmasta" p*skaakaan. -.-'

1

412

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama vika

      no mahollisuuksia on satoja,ensinnä käy allergia testeissä,se pois sulkee sitten sen mahollisuuden joten kukaan ei enää voi väittää muuta.itselläni on kolme koiraa,ja kissa,suvussa paljon allergiaa ja astmaa.kävin testeis en oo allerginen millekkään elukalle.toisin olen miettinyt et käyn veri näytteessä ottamassa sen testin,paljon tarkenpi.itse voin olla kissalle yliherkkä.no mutta minulla kuivuu talvi pakkasilla silmien alustat ja luomet,kutiavat ja punottavat,kesällä ei mitään,nyt on leuvassa kuiva läntti,auttaa kun käyttää oikein rasvasta rasvaa kuivalle iholle tyarkotettua jossa ei hajuisteita.sinä voit myös olla kanin heinälle tai puruille allerginen,veljelläni on kaks kania eivät tee mitään mutta niiden kuiva heinä kutittaa.Toivottavasti oli edes vähän apua!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      142
      2049
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      185
      924
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      838
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      830
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      762
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      50
      725
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      283
      709
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      35
      650
    Aihe