Piispa Eero Huovisen

saarna tänään

Oli ihanaa kuultavaa. Hän puhui Jumalan hyvyydestä ja lähimmäisen rakastamisesta.

Miksi ry:llä ei koskaan kuule tuollaisia saarnoja, vain sellaisia joissa pelotellaan kuinka Jumala rankaisee jos ei ole seurakuntaäidille tottelevainen ja kuinka syntinen ihminen joutuu helvettiin.

13

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T-utkimus

      mielenkiintoisen jutun, jonka mukaan ylivoimainen enemmistö kirkkomme papeista uskoo helvettiin, mutta siitä ei saarnoissa käytännössä puhuta. Miksi ei? Missä on vastuu?

      • T-utkimus

        Uskova pelastuu armosta ja se pitäisi olla keskeisellä sijalla, mutta entäpä miten käy niille, jotka eivät usko?


    • ...

      ...

      • väärissäkin

        uskonnoissa puhutaan Jumalan rakkaudesta ja ihmisten rakkaudesta myös ja miten tulee antaa almuja yms. Mutta nämä piispat suomessa varsinkin on olleet pahan asialla ja vain puheissa huulilla on kristinuskonnon sanoja ja ovat vain ulkoisesti uskonnollisia ja sydämeltä uudestisyntymättömiä ja kun heiltä kysyttiin homoliitoista, niin he olivat yksituumaisesti sen puolella ja varsinkin se riekkinen.


    • jopa kertoessaan satuja.

    • syntiä kuunella muiden puhetta

      Ei epäuskoisen puhetta saa kuunnella. Saa vääriä vaikutteita. Huovinen ei ole vl
      Joudut tekemään parannuksen seurakunnan edessä hänen kehumisen vuoksi

    • Palstamaani

      Mitenkähän saataisiin saarna.netiin kaikkien kuultavaksi?

      • XXL

        Tiedustelin äsken Huoviselta mahdollisuuksia tähän. Saapas nähdä, vastaako piispallinen sihteeri jotain...


    • ---------------

      Taisi jälleen tulla väärää tietoa. toki vl seuroissa varoitetaan syntielämän vaarallisuudesta,mikä,varsinkin nykyaikana on hyvin tärkeää.
      Mutta joakisessa saarnassa puhutaan myös anteeksiannosta ja Jumalan rakkaudesta. Puhutaan myöskin ihmisten sydämissä vaikuttavan rakkauden tärkeydestä.
      Sillä tärkein käskyhän oli rakkauden käsky.
      Kuuntelepa joskus vaikkapa radio pookia,jos olet kuuluvuusalueella.
      Kuuluu sunnuntaina klo 17.00 -)
      ja taajuus 88.0

      • Tupsista

        mässäillään kaikilla mahdollisilla ja mahdottomilla synneillä. Niitä hehkutaan etuperin ja takaperin. Jumalan armo ja rakkaus sekä Jeesus pelastajana jäävät täysin toisarvoiseen asemaan.

        Rauhanyhdistyksellä pidetään ensisijaisesti esillä sielunvihollista ja tämän tekoja. Tämä on helppo ymmärtää, koska vl-herätysliike oppeineen on sielunvihollisen lempilapsi.


      • *----------*
        Tupsista kirjoitti:

        mässäillään kaikilla mahdollisilla ja mahdottomilla synneillä. Niitä hehkutaan etuperin ja takaperin. Jumalan armo ja rakkaus sekä Jeesus pelastajana jäävät täysin toisarvoiseen asemaan.

        Rauhanyhdistyksellä pidetään ensisijaisesti esillä sielunvihollista ja tämän tekoja. Tämä on helppo ymmärtää, koska vl-herätysliike oppeineen on sielunvihollisen lempilapsi.

        Huokaus...
        Ihan niin kuin synnistä varoittaminen olisi väärin.
        Ei se kuule ole. Varsinkin nykyaikana,kun maailma elää julkisynnissä ja itse kullakin tahtoo mieli turtua näkemään pahaa niin,ettei sitä tahdo aina enää edes nähdä.
        Silloin on hyvä varoittaa.
        Mutta samalla saamme myös kuulla lohdutuksen sanoja siitä,kuinka uskovainen saa kuitenkin olla turvallisella mielellä. Meillä on rauha Jumalan kanssa. :-)
        Mikäpä voisi olla kauniimpaa ja kalliimpaa?

        Sitähän se usko kuitenkin lopulta on...synnin tuntemista ja sen pois panemista jeesuksen nimen turvin.
        Siinä se on pääpiirteittään ja kuulostaa niin helpolta... :-)


    • ...

      ...

    • kuulee enemmän

      Kyllä siellä puhutaan myös mainitsemistasi asioista.Oletko edes ollut seuroissa?

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe