Hoikan lapsen vaatteet?

Mistä löytäisin hoikalle tyttärelleni, pian 9 v., vaatteita. Lähinnä farkkuja. Lindexistä löytyi yksi Slim-malli ja ne onkin sitten ainoat. Onko muilla samoja ongelmia?
1304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Täytyy yleensä käydä lastenvaateliikkeissä ostoksilla, siellä osaavat kertoa mitkä mallit on ns. hoikkia. Meillä ei pojalle ole voinut ostaa tavallisia housuja koko kouluaikana, koska kaikki ns. C-mallit on aivan liian väljiä.
Toinen vaihtoehto, halvempi, on kaventaa housuja vyötäröstä pienillä laskoksilla, jos housut muuten ei ole kamalan väljät. Farkuissa hiukan hankalaa, ohuemmissa housuissa onnistuu kyllä.

Kyllä on kiva kesällä, kun vajaamittaisissa kesähousuissa voi valita sen pari-kolme numeroa pienemmän koon, puntin pituudella ei siinä ole niin väliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tikun äiti kirjoitti:

Mistä löytäisin hoikalle tyttärelleni, pian 9 v., vaatteita. Lähinnä farkkuja. Lindexistä löytyi yksi Slim-malli ja ne onkin sitten ainoat. Onko muilla samoja ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu