Lautalattian irroitus

Tervehdys!
Aion purkaa vanhan lautalattian auki saadakseni kunnollisen eristyksen sen alle (selluvilla).
Olen jo kerran kokeillut avata lattiaa auki. Ne on naulattu suoraan lattian läpi isoilla nauloilla.
Onko mitään muuta mahdollistaa purkaa kuin sorkkarauta? Jos en muuta keksi niin viimeinen konstini
on sirkkeli. Tätä en haluaisi tehdä kun lattia on kuitenkin ehjä sekä vanha.
Terveisin vanhaa arvostava
ps. tietysti voisin kaivertaa naulan ympäriltäkin lautaa pois, mutta..
89676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla kanssa samaan tyyliin lautalattia päältä naulattu,ja juuri työn alla näinä päivinä.Ehjänä yritän ottaa,mitä saan,ja käytän uudestaan laudat samassa lattiassa,jos ehjänä lähtee.Joku ajattelee että hölmöläisen hommaa,kun uuttakin saa,mut mul on aikaa värkätä.Teräväkärkiset hohtimet on hyvä apu,ja sekin saattaa auttaa kun vasaralla tai moskalla napauttaa naulan viereen,niin se saattaa pompata hieman irti,ja saat ehkä otteen hohtimilla.Suojaa lattia vanerilla tms.Taltalla kovertaminen teettää taas lisää paikkausta.Mun työtä helpotti hieman,kun nurkkaan oli tehty jatkos,ja sen kun sai irti ,niin sai vähän avaitettua altapäin sorkkaraudalla,mut varovainen saa olla silti.

Äänestä
  • Rautakaupoissa myydään selaisia nyppijöitä että lähtee .....bachko..90ekua maksaa...

    Äänestä

Tein vastaavan homman kesällä. Ensin reunimmainen lauta sirkkelillä halki suunnilleen puolivälistä. Sitten sopivalla sorkkaraudalla väännetään lauta varovasti ylös sen verran, että läpi lyödyt naulat vähän nousevat. Sen jälkeen napakka isku lautaan (kalikka välissä) ja naula pois.

Toki huullos saattaa vähän murtua, mutta lauta säilyy kuitenkin suht koht ehjänä uudelleen asennusta varten.

Muista merkitä laudan järjestysnumero sen alapuolelle.

Uudelleen asennuksessa ponttien huolellinen puhdistus ja lattia on taas kuin uusi!

Äänestä
  • ponttilaudan päällä parikymmentä millistä lastulevyä mikä lähti reikäleivän kokoisina paloina rautakankella kammeten.

    Äänestä

  • vielä... kirjoitti:

    ponttilaudan päällä parikymmentä millistä lastulevyä mikä lähti reikäleivän kokoisina paloina rautakankella kammeten.

    mitä on edessä. Meillä remppa juuri siinä vaiheessa, että huomenna aletaan lattiaa purkaa. Huh-huh. Muovia, lastulevyä, korkkimattoa, lautaa.. kaikkea tuota on lattiassa, mutta meillä ei aiota vanhoja lautoja takaisin laittaa. Saavat hajota.

    Äänestä

no kysymyshän on siitä haluutko ehjänä vai nou noi laudat

Äänestä

Kun saat ne suurinpiirtein ehjänä pois niin tosiaan kannattaa numeroida ne. Nuo vanhat lattia on yleensä "suoristettu" veistämällä lautaa, eikä kiilamalla koolinkia kuten nykyään eli saa miettiiä miten tukee vanhoja koolauksia tai lisäkoolaa kun nuo vanhat lattia yleensä sitäkin kaipaavat.

Kyllä näillä nykyisillä puiden hinnoilla todella kannattaa yrittää säästää vanha ja arvokas lattia.

Äänestä

Vielä sen verran, että jos vanhan lattian asentaa takaisin, saa lattiasta vahvemman.

Jos on jo lattiaa purkaessaan varautunut uuteen lattiapintaan, ei vanhan takaisin asentamisella ole niin suurta väliä. Pieniä rakoja voi ja saa jäädä.

Uusi lautalattia voi sitten olla ohuempaa, eikä tarvitse olla päätypontattua. Meidän tapauksessamme paksuus 22mm riitti hyvin, eikä tarvinnut hioa koneellisesti.

Jos vanhoihin lattiavasoihin asentaa uudet laudat, voi joutua oikomaan vasoja jonkun verran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari kirjoitti:

Tervehdys!
Aion purkaa vanhan lautalattian auki saadakseni kunnollisen eristyksen sen alle (selluvilla).
Olen jo kerran kokeillut avata lattiaa auki. Ne on naulattu suoraan lattian läpi isoilla nauloilla.
Onko mitään muuta mahdollistaa purkaa kuin sorkkarauta? Jos en muuta keksi niin viimeinen konstini
on sirkkeli. Tätä en haluaisi tehdä kun lattia on kuitenkin ehjä sekä vanha.
Terveisin vanhaa arvostava
ps. tietysti voisin kaivertaa naulan ympäriltäkin lautaa pois, mutta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu