Pohjanmaa-liiga

No niin. Ajatustyö on tehty, liigan lopulliset säännöt on käytännössä jo valmiina. Ne löytyvät osoitteesta;

http://www.freewebs.com/pohjanmaaliiga/

Muutaman päivän sisällä lähtee kutsukirjeet sähköpostilla ja paperiversiona alueen seuroille. Toivon runsasta osanottoa!

Ensimmäiset liigaottelut painitaan jo tammikuun 2007 lopulla. Eli runsaan kuukauden päästä. Molskilla tavataan.

9

1438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näyttää hyvältä

      luulisi kelpaavan kaikille, sitten vaan veikkaukselle tieto tästä liigasta;)

    • tekoihin

      Hieno homma, että liigasta saatiin tehtyä päätös näinkin nopeesti. Uskon tämän tekevän hyvää pohjalaiselle painille.

      Onnittelut puuhahenkilöille! Toivottavasti homma lähtee hyvin käyntiin.

    • Tuohon joukkueiden pistelaskusysteemiin saattaa tulla vielä viime hetken muutos. Mutta tiedotan siitä heti jos näin käy.

      Kutsut lähtee jokatapauksessa alkuviikosta alueen seuroille.

    • Liigan nettisivut löytyy osoitteesta;
      http://www.freewebs.com/pohjanmaaliiga/

      Sääntöihin on tullut neuvottelujen pohjalta vielä kolme viimehetken muutosta.

      1. Liigan pistelaskusysteemi:

      Selkävoitto: 5 pistettä
      Ylivoimainen pistevoitto: 4 pistettä
      Pistevoitto: 3 pistettä
      Luovutusvoitto: 2 pistettä
      Pistehäviö: 1 piste
      Muut häviöt: 0 pistettä.

      Nämä pisteet siirrettään joukkueelle suoraan sarjataulukkoon, eikä muita pisteitä lasketa. Paremmuus sarjataulukossa määräytyy näiden pisteiden perusteella.

      PERUSTELUT: Kun pisteet lasketaan näin, niin sarja säilyy pidempään jännittävänä. Lisäksi kaikilla seuroilla on mahdollisuus pisteisiin, eikä ns. nollakerholaisia luultavasti tule olemaan laisinkaan.

      2. Lainapainijasääntö: Joukkue voi lainata toisista seuroista enintään 3 painijaa. Lainapainijat voivat olla mistä seurasta tahansa, myös muista liigaan osallistuvista seuroista. Lainapainija voi kuitenkin olla vain yhdellä seuralla yhden kauden aikana lainassa. Hän ei siis voi kiertää kauden aikana seurasta toiseen.

      PERUSTELUT: Emme halua kierrättää ns. teinitähtiä joukkueesta toiseen vaan haluamme antaa mahdollisimman monelle nuorelle painijalle ilon osallistua tähän liigaan.

      3. Palkinnot

      Ottelutapahtuman järjestäjä varaa joka liigatapahtumaan kolme palkintoa. Jokaisesta joukkueesta palkitaan yksi painija nk. sisupussi-palkinnolla. Sisupussipalkinnon saajan päättää joukkuiden omat valmentajat. Kauden päätteksi jaetaan voittajajoukkueelle sponsorin luovuttama kiertopalkinto, jonka saa viidellä kiinnityksellä omakseen.

      PERUSTELUT: Haluamme, että jokaisesta joukkueesta tulee ainakin yksi painija palkituksi sisukkaista esityksistä. Ja kukas sen parhaiten pystyy arvioimaan kuin oma valmentaja.

      Mutta nyt pitäisi olla lopullisesti valmista. Kutsut lähtee seuroille ensi viikon alussa. Tulkaa kaikki rohkeasti mukaan! Ei tämä mitään hirveän vakavaa ole. Ei ainakaan aluksi.

    • Pohjanmaa-liigan kutsu löytyy osoitteesta;

      http://www.freewebs.com/pohjanmaaliiga/kutsu.htm

      Olen pistänyt kutsun ja säännöt sähköpostina alueen yhteyshenkilöille. Tulostakaa ne harjoituspaikkanne ilmoitustaululle!

      Kaikilla seuroilla ei ollut sähköpostiosoite kunnossa. Heitä varten teen ensi yönä paperiversiot ja pistän kustin polkemaan.

      Toivottavasti saadaan ne 5-6 seuraa kasaan. Sitten tästä tuleekin jotain. Ja syyskaudella vielä pari seuraa lisää!

    • kreko kaudella

      tuu tytöt sotkemaan vapaalla mukaan???

      • Säännöissä sanotaan selvästi, että keväällä painitaan krekoa ja syyskaudella vapaata. Tämä koskee sekä tyttöjä, että pojan kloppeja.

        Pohjanmaalla on hyvä taso tytöissä ja monet tytöt pistävät samanpainoiset pojat tosi ahtaalle, varsinkin vapaassa. Seurojen omaan harkintaa jää sitten se, miten he tyttöjään painittavat. Eli painittaako krekoa/vapaata vai painittaako ollenkaan. Ja toki tytöiltä itseltään kannattaa ihan ensteks kysyä ja jutella tämä asia selväksi.


    • Luovutusvoitosta tulee saamaan joukkueelle 3 pistettä, eikä 2.

      Tämä siksi, etteivät joukkueet luovuta otteluita taktikoimalla ja tahallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5063
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      100
      2300
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1640
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      892
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      831
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      301
      818
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe