TV2 ÄRSYTTÄÄ

suomalainen ei kaksikielinen

miten hitossa tuo tv2 voi selostaa linnanjuhlia pelkästään ruotsinkielellä,koska tänään vietetään SUOMEN itsenäisyys päivää.ruotsi,ruotsinkieli tai kaksikielisyys ei liity millään lailla tai mitenkään 6.12 vietettävään itsenäisyys päivään.tämä on minun mielipide!

6

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bnvvnbvn

      Vuoden päästä analogiset lähetykset on loppu, jolloin tekosyyt alkaa olla aika vähissä sille, että ruotsinkielisiä ohjelmia näytetään jollain muulla kanavalla kuin tarkoitusta varten perustetulla FST-kanavalla.

    • --Jussi--

      Niin se ei ole TV2n ohjelma vaan FST:n...

      • suomalainen ei kaksikielinen

        mutta TV2:lla se näytetään!!!.. taas näsäviisaita liikkeellä. ei pääse pakoonkaan.


      • samaa shittiä...

        juu samaa ohjelmaa ruotsinkielisenä näyttää sekä tv2 ja yle fst...eikö tuo yks riitä!!


    • lll

      Runeberg, Sibelius, Mannerheim jne... ruotsinkielisiä. Ehkä siksi.

      • Finska

        Jos olisit tutustunut yhtään Suomen historiaan, tietäisit että tuohon aikaan taloudellinen valta oli täysin ruotsinkielisillä, joten kaikkien jotka halusivat tehdä jotain muuta kuin olla talonpoikia piti puhua ruotsia.

        Onneksi asia on korjaantunut aikojen kuluessa kaikesta pakkoruotsittamisyrittelystä huolimatta, joka vieläkin pitää eduskuntaa hallussaan.

        No, toivo on tulevaisuudessa ja viisaammassa nuorisossa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe