Hyvin voiva Kaupunginsairaalako?
Olen työskennellyt porin kaupunginsairaalassa sijaisena pitkäaikaisosastoilla ja myös nämä ns. akuutimmat osastot ovat tulleet tutuksi keikka hommia tehdessä. Pitkäaikaisosastot ovat Pitkäaikaissairaiden vuodeosastoja jossa yleisin sairaus on dementia ja sen erimuodot. Nämä akuutimmat osastot ovat sitten enemmän tai vähemmän akuuttia hoitoa tarvitsevien potilaiden hoitoa.
Ongelmia, epäkohtia ja valittamista on jatkuvasti hoitajien puolesta. Harvoin on ollut sellaisia työpäiviä, että joku ei olisi valittanut kiireestä, huonosta palkasta, tilan puutteesta potilashuoneissa, lääkärien ja potilaiden vähäisestä kanssakäymisestä yms. Siis mitä, eikö kaupunginsairaalan työolot ole hyvät? Ei ole, ei koska hoitajat, jotka hoitaa potilaita ovat täysin kyllästyneet siihen, että täytyy pelätä työpaikan puolesta jos avaa suunsa jostain epäkohdasta. Hoitajat kyllä puhuvat epäkohdista avoimesti kahvihuoneissa ja osaston käytävillä, mutta kukaan ei uskolla ottaa kissaa pöydälle. Koska hoitajien joukossa on liian paljon marttyyrejä jotka tekevät tätä kutsumustaan jo melkein toinen jalka omassa haudassaan.
Hoitajien pitäisi pitää yhtä toistensa kanssa ja nousta vastarintaan hallintoa, päättäjiä vastaan, eikä niellä kaikkea huonoa itseensä. Tehdään ylitöitä josta ei saada rahaa, mutta vapaa päivän siitä saat, kun talossa on sellainen käytäntö ylitöitä tehdessä, siis mitä? Mitä ammattiliittomme ovat sanoneet tästä? Lain vastasta toimintaako harrastetaan? Nämä ovat kysymyksiä joita hoitajat kabineteissaan miettivät. Tehdään paljon töitä jotka eivät näy missään. Ja mistä tämä johtuu? Syitä on monia esim. omatunto voi olla yksi tekijä mutta jos suurin osa työväestä on keikkalaisia, sijaisia, puolikkaan tekijöitä ei kukaan halua menettää omaa työpaikkaa. Työhönottoa pelätään jos kieltäydytään töistä, osastonhoitajia pelätään jos pitäisi saada paremmat työvuorot. Vakinaiset työntekijät ovat sitten näitä työntekijöitä jotka usein miten lyövät kapulaa rattaiden väliin uusista ideoista tai esim. opiskelijan oikeuksista osastolla. Mikä on taas toinen lukunsa.
Yhteistyötä pitäisi tehdä paremmin kuin tehdään. On hienoja suunnitelmia hyvästä hoidosta ja hyvistä hoidon periaatteista. Ja silti hoitotyö on muuttunut liukuhihnatyöksi vuosienmittaan enemmän ja enemmän. Ongelmiin ratkaisua on haettu liian vähän. Jos hoitajien palkat nousisivat 50 prosenttia, sijaisuudet muutettaisiin vakinaisiksi, uudet valmistuneet hoitajat otettaisiin töihin ja annettaisi heille vuoden työssäolo ajan jälkeen vakinainen työpaikka ja turvattaisiin tulevaisuus “kutsumustyöläisille” niin varmasti monia helpottaisi huonovointisuus ja palkattaisiin lisää hoitajia. Jos hoitajat turvaavat potilaan turvallisen hoidon osastoilla niin nyt olisi aika jonkun turvata hoitajille hyvä tulevaisuus hoitoalalla.
Terveisin, Lähihoitaja
Pks
7
1150
Vastaukset
- fijee
Niin, tuttua tarinaa ja tosielämän kertomusta. Mutta niin tuttua monesta muustakin kuin hoitotyöstä. Hoitotyöläiset tekevät arvokasta työtä, mutta joskus mietityttää:
- eivätkö hoitotyön koulutukseen tai työhön hakeutuvat ymmärrä, mikä työnkuva tarkoittaa?
- mikä on palkkaus? Eivätkö alan koulutukseen tai alalle hakeutuvat ole tietoisia palkkauksesta?
- peruspalkkaus ei todellakaan ole se sama, mikä on ennakonpidätyksen alainen palkka. Myös lisät lasketaan palkaksi. - lausettakaan
koska oli pitkä sepustus mutta totean että olet väärässä!
- idiootti
kommmenttisi kanssa!
- hyvä..
ihminen ammattia. Ei hoitusuna kannata olla. se on ala-arvoista työtä... eihä siitä edes makseta palkkaa
- suurempaa palkkaa, että
voivat pitää ne tunnin kahvitaukonsa? Hah-hah ... jos oikein alettais laskemaan, tuntimäärää, jotka hoitajat keskimäärin päivässä töitä tekevät, voisi aika moni alkaa ihmettelemään.
- Mikkoo00
Oikeassa olet, tämä pätee päiväkodeissa, vnhustentaloissa sekä kaikissa kunnalisen sektorin työpaikkoissa. Ns. vaikituinen työ on ihmisen perustoimen turva. Päästetään ne varhaiseläkkeelle jotka ovat jo työnsä tehnyt (niitä on paljon) ja otetaan nuoria ja terveitä ihmisiä töihin.
- jööööööö
"Hoitajat kyllä puhuvat epäkohdista avoimesti kahvihuoneissa ja osaston käytävillä, mutta kukaan ei uskolla ottaa kissaa pöydälle"
Näin on naisten aloilla muuallakin, valitettavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186