Mitä voisivat sellaiset olla, iho on paljas siitä kohden kun höyheniä lähtenyt. Onko kenellälään kokemusta tällaisista omilla linnuillaan?? joku sairaus? rakkulat molemmin puolin kaulan aluetta..
Vastaukset 1
- -M-
Höyhenten lähtö voi olla ongelma jos ei ole vaan sulkasadosta kysymys, mutta ne "rakkulat" ovat ihan normaalia linnun ruoansulatuselimistöä, eli se on linnun kupu joka on kaulan ympärillä ja voi selästä tai sivultapäin katsottaessa etenkin täytenä näyttää epämääräisiltä pusseilta joissa vaalea ruoka paistaa ohuen ihon läpi kellertävänä.
Esim tässä kuvassa arasenpoikasen kaulan oikealla puolella näkyy vähän kupua vaaleana "rakkulana":
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=98&pos=11
Normaalistihan kaulan höyhenet peittävät kuvun niin ettei sitä näe. Kupu toimii linnuilla "ruokakomerona" johon ruoka hamstrataan pehmenemään ja odottelemaan siirtymistä ensin rauhasmahaan jossa se kyllästetään entsyymeillä ja sitten lihasmahaan jossa ruoka hienonnetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241456
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361062Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella441004Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes88854Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.97737- 67723
- 25700
- 34692
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist23610- 8571