Rouva Halonen.Minusta on väärin, että tälläisia juhlia järjestetään Suomessa.Nämä juhlat tulevat maksamaan valtiolle paljon.Olisi ollut paljon parempi, että kaikki rahat mitkä juhliin meni olisi laitettu aika pitkälle vanhusten asiat kuntoon. Juuri niiden vanhusten, jotka olivat sodassa...
Ei Suomen rikkaat tarvi tälläisia juhlia.
Tai jokainen olisi voinut ostaa 250e illalliskorti.
Hyvä on Halosen ja Arajärven suvun siellä juhlia.
Ei siellä paljon ihan tavallisia ihmisiä näy.
ROUVA HALONEN
2
452
Vastaukset
- on juhlittu
ja tullaan jatkossakin juhlimaan tietenkin.
- Juhlatuulella myös ihan ite
Sanotaan että piiri pieni pyörii.
Tuommoinen kateellinen asenne tuppaa vaivaamaan liian monia kansalaisia ja suhteellisuuden tajukin on hiukan hukkateiellä.
Kaikkialla maailmassa, jopa itänaapurissakin, on ijät ja ajat ollut paljon näyttävimpiä ja prameampia pippaloita, mitä nämä itsenäisyys juhlat ovat.
Nuo juhlat ovat kyllä aivan kohtuullista, suhteutettuna itsenäisen Suomen hintaan, mitä meidän isät ja isoisät ja -äidit tekivät sen eteen ja onnistuen siinä aikoinaan.
Tosin olisi kyllä aivan oikeus ja kohtuus saada myös ihmisarvoinen loppuelämä jokaiselle asemasta tai saavutukssista riippumatta, jossa olen aivan samaa mieltä.
Se vaan on ihan eri asia, mitä nämä linnan juhlat ovat.
Sen asian eteen, siis ihmisarvoisen vanhuuden, kannattaisi tehdä asiallista työtä jokaisen kansalaisten, muistaen, että jokainen saattaa tulla vanhaksi, jos sattuu niin pitkään elämään.
Sen asian eteen vaikuttaminen koko kansan voimin, olisi mitätön homma, verrattuna sota-ajan pakolliseen uhraukseen, joka oli konkreettisesti todistettuna mahdollista, miksi siis emme tekisi mahdolliseksi kunnollista ja ihmisarvoista loppuelämää.
Se tarvitsee vaan ensin asenne kasvatusta tämän päivän nuorille, joista kaikki eivät kertakaikkiaan tätä tajua, eivätkä ymmärrä, että itsekkin saattaa tarvita ulkopuolista apua vanhuuden turvaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3486399Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483806- 971005
- 52880
- 56846
- 41830
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,137823Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8813- 68810
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14761