Puhelinmyynti ja TES

Onko alalla työehtosopimusta ollenkaan? Siis ihan tavallisesta lehtimyynnistä on kyse?

Jos ei, niin mitä TES:iä sovelletaan puhelinmyyntiin ja mikä olisi suositeltava minimipalkka?
82233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Alalla ei ole TESiä, eikä Suomessa ole lakia minimipalkasta. Mene vaikka yksityisestä lakiasiaintoimistosta asia itsellesi selvityttämään.

Äänestä

Puhelinmyyntialalla ei ole yleissitovaa TES, mutta jotkut (=järjestäytyneet työnantajat ) noudattavat Puhelinpalvelualojen TES tms (en nyt muista nimeä tarkalleen).

Minimipalkkaa ei ole suoraan määritelty mutta laissa puhutaan kohtuullisesta korvauksesta. ELi jos kokopäivätyössä, palkan tullee olla vähintään sellainen että pääsee työttömyysturvan piiriin. Tuota euromääräistä rajaa en nyt kyllä muista.

Puhelinmyynti työtä aloitettaessa tulee varmistaa mm. että myös koulutusajalta saa palkan - usein sopimuksissa luvataan vain jos työsuhde kestää tietyn ajan mikä ei ole lain hengen mukaista. Muilla toimialoilla tämmösiä ehtoja harvemmin tarjotaankaan, itsestään selvää on, että työnantaja maksaa palkan perehdytyksen ja koulutuksen ajalta!

Äänestä

Itse asiassa liitosta sanottiin että on olemassa jokin yleis sitova tes. Se oli jos työpäivä on 6 tuntia niin jotain 1100 euroa kuukaudessa.

Äänestä
  • Kysy vaan lakiasiantuntijalta, ei mistään liitosta.

    Äänestä

  • Liitto sitä ja tätä kirjoitti:

    Kysy vaan lakiasiantuntijalta, ei mistään liitosta.

    Ei puhelinmyyjille kuulu maksa mitään,koska ala on täysin turhaa,yhtään lehteä,tai kuten nykyisin tyrkytetään esim.partakoneen terien vaihto "palvelua",tai "luontais"tuotteita,en ole tilanut,en ole antanut lupaa häiritä,ja lätty lätisee,jos kohdataan.EI,EI,EI punainen luuri.

    Äänestä

  • turhakkeita kirjoitti:

    Ei puhelinmyyjille kuulu maksa mitään,koska ala on täysin turhaa,yhtään lehteä,tai kuten nykyisin tyrkytetään esim.partakoneen terien vaihto "palvelua",tai "luontais"tuotteita,en ole tilanut,en ole antanut lupaa häiritä,ja lätty lätisee,jos kohdataan.EI,EI,EI punainen luuri.

    lehtien puhelinmyyjiä olisi, niin eipä todennäköisesti olisi kuin muutama lehti markkinoilla, koska levikit olisi liian pieniä. Syy tähän on se, että noin 70% kaikista lehtitilauksista myydään puhelimitse.

    Äänestä

pamin mukanen tes on 6.11e tunti tosin tätäkin vain harvat noudattavat.

ennen oli tiklin mukanen sopimus joka oli jotain aivan muuta(paljon parempi)

todellisuudessa kaikki (99%) puhelinmyyntipaikoista on provikkapalkkasia, eli jos et myy saat 0e tilille. ja jos lopetat alle 1kk työtätehneenä niin, useasti palkanmaksu "unohtuu" eli silloinkin saat 0e tilille, olipa sulle luvattu mitä tahansa.

Äänestä

olen puhelinmyyjä ja meen firma kuuluu PAM-liittoon, eli mennään sen liiton tes.n mukaan. meillä silti kunnon firma takana, eli ei mitään feikkifirmaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minimi? kirjoitti:

Onko alalla työehtosopimusta ollenkaan? Siis ihan tavallisesta lehtimyynnistä on kyse?

Jos ei, niin mitä TES:iä sovelletaan puhelinmyyntiin ja mikä olisi suositeltava minimipalkka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu