Olen suunnitellut 607 2.0-2.2 dieselin ostoa.
On puhuttu alkusarjan sähköongelmista, liekö perää? Jos, niin mistä vm:sta paranee? Mitä muuta pitäisi huomioida? Taksit ajaa yli 300tkm, mutta millaisilla ongelmilla?
On puhuttu alkusarjan sähköongelmista, liekö perää? Jos, niin mistä vm:sta paranee? Mitä muuta pitäisi huomioida? Taksit ajaa yli 300tkm, mutta millaisilla ongelmilla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuossa vaiheessa 607 on vasta sisäänajettu.
Itsellä on 2.2hdi -01 ja ainut sähkövika mikä on tullut vastaa on se kun yli 30 asteen pakkasella panee auton käymään niin airbagin merkkivalo palaa hetken aikaa.
607 on ehdottomasti paras auto mitä alle parilla kympillä kaupasta saa.Ajele kunnon koeajot niin tiedät mitä tarkoitta auto isolla aalla.
Kahden kuusnollaseiskan (2001 manuaali, ja 2003 automaatti) kokemuksella suosittelen, että jos rahat antavat myöten, niin kannattaa ostaa v. 2003 tai uudempi malli, pääasiassa sen takia että niissä on ESP.
Kuusnollaseiska nimittäin tarjoaa oikein kunnon liukkailla perää mutkissa aika herkästi sivulle varsinkin jos kuormaa on paljon päällä. ESP:n kanssa tämän huomaa siisä että se vilauttaa kerran merkkivaloa ja raksuttaa pikkuisen ABS:ää, mutta ilman ESP:tä joutuu kuskikin hommiin.
Eipä siinä nyt sinänsä mitään, mutta meno on varsinkin pidemmillä matkoilla kyllä rennompaa ESP:n kanssa.
Ja japsi-intoilijoiden luotettavuuspuheet voit unohtaa. Kuusnollaseiska on luotettava ja hyvin tehty peli.
itsellä 2000v. 607 2,2 hdi 290000km ajettu. vuosi sitten katkesi nokka-akseleita pyörittävä ketju, nokka-akselit vaihtoon, toista odoteltiin ranskasta kuukausi.. imupuolen keinuvivut vaihtoon. Puolivuotta sitten katkesi/murtui kaikki pakopuolen keinuvivut. Muuten oltu tyytyväisiä paitsi mitänyt pakkasilla ei etuovet mene kiinni...