Mielestäni Linnan juhlien "vierasvalikoima" oli tänä vuonna aika tylsä. Nuoria oli todella vähän ja lähes kaikki kutsun saaneet olivat jonkun luottamustehtävän pitkäaikaisia uraihmisiä. Olisin mielelläni nähnyt enemmän uusia kasvoja ja kiinnostavia ihmisiä.
Kutsuvieraiden lista oli tylsä
23
4102
Vastaukset
- vieraslista
on nähtävissä? Ketä siellä oli?
- Kytännyt
Minäkin sen nähdä haluaisin vieraslistan, jos sellainen jossakin on?
Osa kutsutuista oli varmaan estyneitä saapumaan.
Kuten Herra Putaansuu. - nyt edes
Kytännyt kirjoitti:
Minäkin sen nähdä haluaisin vieraslistan, jos sellainen jossakin on?
Osa kutsutuista oli varmaan estyneitä saapumaan.
Kuten Herra Putaansuu.listan siitä ketä oli paikalla...
- pepo
Mielestäni yksi tärkeä yhteistyökumppani,joka tekee tiiviisti yhteistyötä niin poliisin,kuin puolutusvoimienkin kanssa puuttui linnan juhlista, nimittäin palo ja pelastus puolen edustajat,syynä lienee se,että heitä ei todennäköisesti oltu edes kutsuttu.Poliisi oli kyllä todella runsaslukuisesti edustettuna.Mistä lie johtuu??
- tuiksu
Olen täysin samaa mieltä! Eka kertaa elämässäni, en edes jaksanut seurata juhlia ja kättelyä alusta loppuun intensiivisesti. Todella tylsää tällä kertaa.. eikä ollu ees mitään hienoja ja erikoisia pukujakaan kellään! Blääh
- taiju
Olisiko syy "tylsään" vieraslistaan se, että juhlien varsinainen syy ei ole julkkisbileet, vaan sinne kutsutaan ihan asioilla ansioituneita. Pressa ei varmaankaan käytä Seiskaa avukseen vieraslistaa laatiessaan.
- muut mettästä
Oli toooooosi tylsät tyypit ja koko kuvio. Naisten puvut oli kans kuin syvävenäjältä 50-luvulta
- jekkupallo
Näin tylsää linnanjuhlaa saa hakea,kukaan ei yllättänyt,ei positiivisesti eikä negatiivisesti,mitä nyt Tuiskulla oli liian pitkät lahkeet mikä lähinnä herätti hilpeyttä =)
- tuiksu
Ville Valo ja Krisse pelastivat munkin illan ku katsoin juhlii :). Ihat persoonat!
- tylsät
tuiksu kirjoitti:
Ville Valo ja Krisse pelastivat munkin illan ku katsoin juhlii :). Ihat persoonat!
juhlat. Kriteerinä juhliin pääsyyn oli harmaus, Tarjan hyväksi tehty vaalityö, josta palkittiin mm. krisse, marco b, isopää pedro, puolet sdp:n puoluekoneistosta.
mitä muuta voi odottaa. Perusharmaan (värittömän) pressan värittömät ja tylsät kannattajat viettivät "ihanan" talljan kanssa itsenäisyysjuhlia. No jaa, oli siellä muutama vasemmistolainen "paskanheittäjä" näyttelijäkin.
Todelliset Suomen eteen työtä tekevät tahot loistivat JÄLLEEN kerran poissaolollaan.
Missä ovat suurten yritysten vientipäälliköt, markkinointisuunnittelijat, tuotekehityksen parissa uurastavat, todelliset yhteiskunnan dynamot.
Ilman näitä Nokian ja Koneen dippainssejä ja ekonomeja (tradenomejakin nykyisin) olisimme syvällä suossa.
Ei suomea nostettu lamasta teatterissa paskaa heittämällä eikä tarjan vaalityöllä, vaan KOVALLA TYÖLLÄ yhteiskunnan hyväksi.
Aivan väärät henkilöt olivat juhlimassa.
Toinen purnauksen aihe on AIVAN HELVETIN SUURET KIINTIÖPAIKAT. Samat naamat vuodesta toiseen, mitä h....tin järkeä siinä nyt sitten on. On piispaa, kenraalia, virkamiestä, päätoittajaa vuodesta toiseen.
Missä on ne oikeat työntekijät? Yrittäjien ja viennin parissa ahertajien panos on OLEMATON. - veteraanin jälkeläinen.
...jonkun veteraanin olisi pitänyt päästä linnanjuhliin, eikä tuollaisen "meikkitaiteilijan" Ovatko linnanjuhlat mielestäsi tapahtuvaa linnanmäen kummitusjunassa istumista? (kannattaisi perehtyä historiaan ennen kuin tuollaistaan suustaan päästelee)
- Elyce
veteraanin jälkeläinen. kirjoitti:
...jonkun veteraanin olisi pitänyt päästä linnanjuhliin, eikä tuollaisen "meikkitaiteilijan" Ovatko linnanjuhlat mielestäsi tapahtuvaa linnanmäen kummitusjunassa istumista? (kannattaisi perehtyä historiaan ennen kuin tuollaistaan suustaan päästelee)
kyllähän niitä veteraaneja siellä oli, ne sai istua rauhassa pöydissä ja niillä oli tarjoilupalvelukin - ja niinhän kuuluukin.
Ville Valo on kylläkin kuulemma "viihde" eikä "meikki" -taiteilija, on vienyt Suomea maailmankartalle ja kuitenkin makselee niitä verojakin ainakin jonkun verran tavallista enemmän.
Mut siis että kyllähän ne veteraanit siellä oli.
- Tähtikokki
Suomen turhimmat turhakkeet näköjään kuuluvat Halosen hoviin. Oma lukunsa ovat tietysti protokollan kautta mukaan oikeutetut.
- sota-asaintuntija
..mielestäni mitkään 2kymmppiset eivät kuulu linnanjuhliin mitenkään. Tässä maassa elävät sotaveteraanit/lesket/orvot, joten miksi sinun mielestäsi pitäisi heitä ennen kuulu jlinnanjuhliin nuoret??? Meneppäs kuule itseesi ja mieti miksi linnanjuhlia pidetään!
- mietihän
Kovin on putkinäköistä ajatusmaailmasi. Ihmisen elinkaari on sen verran lyhyt, ettei tuollaiselle uholle ole nykypäivänä sijaa.
Suomen itsenäisyyden juhlinta kuuluu kaikille, vauvasta-vaariin ja presidentti kutsuu vieraat, ei sotasankaruuden perusteella vaan tasapuolisesti kaikkia yhteiskuntaluokkia kohtaan.
Suomen nykyinen ja tuleva nuoriso vastaa suomen itsenäisyydestä nyt ja tulevina vuosina.
Se on 18 vuotias,joka on puolustusvoimissa ikäluokasta vuoron perään turvaamassa puolustusta, eikö heillä muka ole syytä juhlaan.
Nykynuoriso takaa itsenäisyyttä korkeasti kouluttautumalla ja antamalla panoksensa tuotannon ja tietotaidon ylläpitämiseen maassa.
Siviilituotannon kautta taas saadaan joka euro sinne puolustukseenkin, eikö koulutetulla nuorella ole syytä juhliin!!
Mietihän nyt miksi linnanjuhlia pidetään, mitä on itsenäisyyden ylläpito käytännössä. - oikeassa
Nuorilla ei mitään asiaa linnanjuhliin vaan koristeeks, veteraanit ja muut Suomea hyvin palvelleet sinne ansaitsevat :)
Täältäpäin oli päässyt eräs kätilö sinne, näin hänet kättelyssä mutta muutenpa en sitä joutanut seuraamaan kun omat lakkiaisjuhlat oli samana päivänä. - vielä linnanjuhliin
mietihän kirjoitti:
Kovin on putkinäköistä ajatusmaailmasi. Ihmisen elinkaari on sen verran lyhyt, ettei tuollaiselle uholle ole nykypäivänä sijaa.
Suomen itsenäisyyden juhlinta kuuluu kaikille, vauvasta-vaariin ja presidentti kutsuu vieraat, ei sotasankaruuden perusteella vaan tasapuolisesti kaikkia yhteiskuntaluokkia kohtaan.
Suomen nykyinen ja tuleva nuoriso vastaa suomen itsenäisyydestä nyt ja tulevina vuosina.
Se on 18 vuotias,joka on puolustusvoimissa ikäluokasta vuoron perään turvaamassa puolustusta, eikö heillä muka ole syytä juhlaan.
Nykynuoriso takaa itsenäisyyttä korkeasti kouluttautumalla ja antamalla panoksensa tuotannon ja tietotaidon ylläpitämiseen maassa.
Siviilituotannon kautta taas saadaan joka euro sinne puolustukseenkin, eikö koulutetulla nuorella ole syytä juhliin!!
Mietihän nyt miksi linnanjuhlia pidetään, mitä on itsenäisyyden ylläpito käytännössä.kun itse ovat vanhempia hieman ;)
- ovat arvokkaampia
kuin yrittäjät ja veteraanit. Näin haloslandiassa kunnioitetaan itsenäisyyttä.
- demareita
Kansa sai sitä, mitä tilasikin: niitä demareita!
Mielestäni ei ole soveliasta, että linnanjuhliin kutsutaan valituksitulleen vaalityöntekijöitä ja muita kamuja. Halonen todisti jälleen sen, ettei hän näe omaa nokkaansa pidemmälle. Hallelujah; siitä eukosta saadaan kärsiä vielä yli 5 vuotta...- miten me
kestetään sitä tavista?
- pernteet kunniaan
Joo, samat naamat aina juhlimassa,,osa ihan ansaitustikin kyllä. henkilökohtaisesti olen mieltä,että linnasta puuttuvat juuri ne, jotka tämän itsenäisyden ovat meille taistelleet eli VETERAANIT!!! Lukuunottamatta sotajohtoajoka hyvin edustettuna.Linnaan ne miehet ja naiset,joiden ansiosta nyt valtion "kerma" juhlii.Veteraaneja kun ei enää niin runsaaslukuisesti ole elossa...
- perinteet kunniaan
Joo, juhlissa taas samat naamat...Entäpä jos Linnaan saisivat kutsun ne, joiden ansiosta valtion kerma ja me muut saamme juhlia itsenäistä suomea, VETERAANIT!!!
Heitä ei enää juurikaan valtavasti ole elossa ja mielestäni HE ovat paikkansa linnanuhlissa ansainneet! - Illan emäntä
on niin lattea kuin olla saattaa. Hän kutsuu kaltaisiaan bileisiinsä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3724030Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1101461- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651104Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14937Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58917Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12887- 38880
- 65861
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859