Mikä oli rakkain ja mieleenpainuvin lahjasi, jonka sait lapsena ollessasi ?
Itselläni oli noin 20 cm pitkä puinen ruskea-ja valkokirjava lehmä, jolla oli pienet puiset pyörät alla. Toivottavasti vielä löydän sellaisen jostain kirpputorilta;-)
Lapsuutesi rakkain lahja?
5
282
Vastaukset
- Kumma kyllä
Kelkka,jonka joulupukki oli kiireittensä keskellä naapuriin jättänyt.
- Isän tyttö
se on kelkka, jonka isä teki itse 50-luvun lopulla tai 60-luvun alussa.
Isä maalasi kaikki puut erivärisellä, siitä tuli iloisen kirjava mahakelkka, jolla monet mäet laskettiin ja nautittiin.
- 6 v
Ihana punainen valkoisine nimineen viiruineen ja näpäimineen.Itse en sitä oppinut soittamaan kovin hyvin kun, painettaessa ja vedettäessä tuli eri ääni.Mutta hieno se silloin oli 1952.
- rakkain
mutta mieleenpainuvin: Joskus 50-luvun alussa, juuri sinä jouluna, kun en enää uskonut joulupukkiin, esitin toivomuksen vanhemmilleni, että saisin kilon banaaneja. Nehän olivat silloin kovin arvokasta tavaraa. Ilo olikin suuri, kun lahjoista paljastui banaanit. Sitä en enää muista, oliko niitä kilo vai vähemmän, mutta joka tapauksessa enemmän kuin yksi. Ei nykyajan lapsi osaisi tuollaista arvostaa, kun kaikkea saa. Silloin ei saanut vaikka olisi rahaakin ollut. Onneksi isälläni oli suhteita!
- Nukke-Juhani
Se oli aivan yllätys. Eräälle toiselle tytölle tarkoitettu mutta onneksemme vanhin siskomme sai ostetuksi sen meille. Sellainen olisiko kuttaperkkaa vai jotain muuta muovin esiastetta ollu noin 30 cm pitkä nukke sille oli virkattu paita ja housut.
Se oli ehkä vuosi 1954,kun saimme sen. Koko lapsi lauma leikki sillä vuorotellen naapuristosta. Eräskin tyttö sai pikkuveljen seuraavana vuonna niin vauvalle piti laitta toiseksi nimeksi JUHANI. Vain sen meijän nuken takia. Äitini luo jäi rakas nukkemme,kun lähdimme maailmalle. Sieltä se löytyi raajarikkona,kun tyhjensimme äitimme kotia hänen kuolemansa jälkeen. Hauraaksi oli nukke mennyt pitelemme vuorotellen sitä sylussämme ja päätimme laittaa roskiin. Ei ollu enää paikkaa Juhani-nukelle. Meijän muistoissa on kyllä vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637