Ikuinen opiskelija

Kajsa

Onko muita, jotka ovat viipyneet yliopistolla jo ikuisuuden ihan vain siksi, että siirtyminen työelämään PELOTTAA. Mistä saitte uskallusta jättää viimein gradun?

9

2454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työelämästä - aikuisena alo...

      Parasta vaan ottaa ja väsätä se gradu.
      Et kai aio eläkeputkeen yliopistolta suoraan päästä? Viestimet käyttöön ja työpaikkaa hakemaan, jotta opiskeluillasi on jotain käyttöarvoa sekä itsetunnollesi kohotusta.

    • ***

      Itseäkin pelottaa työelämään siirtyminen, koska tuntuu että siellä vaatimukset ovat kovat, eikä yliopistolla ole kuitenkaan oppinut mitään käytännön valmiuksia. Itse aion kuitenkin ensi vuonna vihdoin valmistua 6,5 vuoden jälkeen. Enempää en aio yliopistolla enää turhaan viipyä. Luulen, että työelämään siirtymistä helpottaa kolmen kuukauden harjoittelu, jonka teen juuri ennen valmistumista. Kannattaa kysyä omalta yliopistolta harjoittelumahdollisuuksista!

      • Cocktailbeat

        Minulla on taas aivan päinvastainen ongelma. Olen työelämässä, teen projektityötä joka on mielekästä ja haastavaa. Kuitenkin jatko-opiskelukiinnostaa kovasti, opintoviikkoja on kasassa melkein kanditutkinnon verran. Kuitenkin ajatus siirtymisestä opiskelemaan päätöimisesti tavoitteena maisteritutkinto, hirvittää kamalasti. Tuntuu, että riittääkö rahkeet ja osaanko enää opiskella....
        Ja toisaalta myös taloudellinen tilanne opiskelijana arveluttaa, varsinkin kun on asuntolainaa ym. Mutta kiinnostus on kova... Saa nähdä kuinka käy!


      • kauppat. maist., fil. yo
        Cocktailbeat kirjoitti:

        Minulla on taas aivan päinvastainen ongelma. Olen työelämässä, teen projektityötä joka on mielekästä ja haastavaa. Kuitenkin jatko-opiskelukiinnostaa kovasti, opintoviikkoja on kasassa melkein kanditutkinnon verran. Kuitenkin ajatus siirtymisestä opiskelemaan päätöimisesti tavoitteena maisteritutkinto, hirvittää kamalasti. Tuntuu, että riittääkö rahkeet ja osaanko enää opiskella....
        Ja toisaalta myös taloudellinen tilanne opiskelijana arveluttaa, varsinkin kun on asuntolainaa ym. Mutta kiinnostus on kova... Saa nähdä kuinka käy!

        Itse menin korkeakoulusta melko varhain työelämään ja tein KTM-tutkinnon loppuun töiden ohella. Samoin olen aloittanut toisen tutkinnon (FM) suorittamisen töiden ohella.

        Itse pidän enemmän työelämästä, kuin opiskelijaelämästä, kun palkka juoksee, eikä ole niin merkittävää kauanko opiskelut kestävät.

        kauppat. maist., fil. yo


    • iikhui

      Mulla venyy ja venyy opinnot just työelämään siirtymisen vuoksi. Gradua oon tehny jo n vuotta, kun työt vievät kaiken ajan ja voimat. Ihanaa koristaa jämätilastoja :P

      • Cocktailbeat

        No, kyllä tästä suosta jossain vaiheessa noustaan ja menestyksellä, vai mitä? :o)
        Tsemppiä!!!!
        Ja lämpöistä joulumieltä kaikille!


    • kun en halunnut

      valmistua. Ensin vuoden työharjoittelu ulkomailla ja siihen perään vaihtarivuosi. Kivaa oli, ja sitten väänsin vikat kurssit ja dippatyön.

    • saisi sen

      gradun valmiiksi. Työelämään meno ei pelota, itse asiassa olisin jo mielelläni töissä ja tekisin gradua työpäivän päätteeksi mielelläni.

      En nimittäin diggaa yhtään tuosta yksinistumisesta, ja nyhjäämisestä gradun tekemisen ääressä, kirapinon keskellä ajatukset ylikierroksilla kaikesta lukemastani.

      Inhosin aikoinani jo prosemma ja semmatyötä paljon, enkä hiffannut miten niitä olisi pitänyt tehdä. Jotenkin räpelsin valmiiksi ja ihan ok numerot sain.

      Pääsiski jo töihin, mut työpaikat on vähän kiven alla.

    • teofilhumaneconmetsä

      Ensin lukio.
      -metsäalaa, 1985-1990,sen hyödynsin omissa risukoissa
      -taloutta,vakavaraisuus,maksuvalmius,tulos-kulut ja verot sekä budjetti.1990-1996
      -historiaa, opiskelun jälkeen tein perheemme historiikin 1996-2015,sekä jatko-opintoja talouden alalta.
      -NYT;ortodoksista teologiaa.

      32 v.tullut siis opiskeltua ja työntekoa. Ei tommonen uraputki perheineen ole kiinnostanut.Ikuinen opiskelija.

      Asustellut kesäpaikalla, viettänyt vapaata elämää samalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe