Tuli lingottua "tokyon yö vilkkuvine valoineen" tyylinen soitin mäelle ja nyt ois tarkoitus asentaa alkuperäinen Becker takaisin paikalleen. Kojelaudan sisältä tulee 4 johtoa (musta, punainen, mustapunainen ja ruskea) nipussa joista enää yksi on kiinni alkuperäisessä liittimessä. Mitä johdot ovat ja missä järjestyksessä ne tulevat liittimeen? Kuinka toimii MBn alkuperäinen Fader säätö keskikonsolissa? Tuleeko vain esim. miinusten väliin vai kulkevatko kaikki kaiutin johdot tuon potikan kautta?
W126 radion johdot
JÖ
3325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikä ja minkä ikäinen Beckerin malli mahtaa olla kyseessä. Entä itse automobiili? Hyllyssä makoilee kesällä väliaikaiselle varhaiseläkkeelle päästetty Becker, jossa alkuperäiset liittimet johdonnysineen ovat vielä paikoillaan. Niistä voisin katsoa värejä ja muuta viitettä asiaan, mutta se menee huomiseen. Hyvällä tuurilla yhteneväisyys voisi löytyäkin.
Siis että yksi johto on enää kiinni alkuperäisessä liittimessä? Onko tämä liitin siis se Beckerin jotakuinkin L:n muotoinen liitin?
Mikä ja kuinka vanha malli on kyseessä? Minulla on Mexico 753 kiinni autossa ja voin katsoa huomenna johtojen järjestyksen, löytyy myös skannattu käyttö/kytkentäohje.
... vaikka kyseessä ei liene samanlainen soitin. Tämä on '89 valmistettu Europa. Toisaalta eri mallit ovat tuolta "konehuoneen" puolelta hyvinkin samantyyppisiä, vain erilaisia nippelitoimintoja on lisätty hinnan kasvaessa.
Tässä vehkeessä on oikeassa alakulmassa:
L-liitin, piuhat tummanvihreä ja musta
R-liitin, piuhat vaaleanvihreä/musta ja musta
Oikeassa yläkulmassa musta muovinen moninapaliitin, hieman L:n mallinen, jossa neljä "naaraspistoketta" 1-4 oikealta vasemmalle numeroituna.
1 - piuha ruskea
2 - kaksi piuhaa samassa navassa, harmaa/violetti
3 - punainen/valkoinen
4 - musta/harmaa
Tällaiset koodit nyt olivat tämän soittimen originaaliasennuksessa. Muutapa ei tähän hätään tiedä sanoa.