Mikä logiikka??

Tepukka Sepukka

Mieltäni on askarruttanut eräs asia. Elikkä miksi talouksissa pitää olla eri astia biojätteelle. Kun jäteauto tulee tyhjentämään roska-astioita, kuski ottaa biojäteastiasta pussukan, ja heittää sen muitten roskien myötä kuormaan. Elikkä sekoittuu muihin roskiin. Tätä en ymmärrä. Eikö voitaisi heittää biojätteet jo alkujaan sekajäteastiiaan. Olisihan se yhtä säästöä.

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskooo

      se on iha biojäte auto joka vie ne roskat eriksee jossa niitä tyhjennetään. Eli se ei mene sekäjäten kassa vaan niitä käsitellään erikse vaikka ne autot näyttävätkin samanlaisilta...

      • Tepukka Sepukka

        Samaan kuormaan kippaavat sekajätepöntöt. Ja biojätesäkki sekaan. Paperipöntöt tyhjennetään erikseen. Olen tarkkaillut.


      • tekevät
        Tepukka Sepukka kirjoitti:

        Samaan kuormaan kippaavat sekajätepöntöt. Ja biojätesäkki sekaan. Paperipöntöt tyhjennetään erikseen. Olen tarkkaillut.

        meilläkin työpaikalla vaikka lajitellaan ruokapaikassa jätteet kahteen astiaan samaan pönttöön paskat menee(eli siihen SAMAAN autoon).


      • Ärhäkkä
        tekevät kirjoitti:

        meilläkin työpaikalla vaikka lajitellaan ruokapaikassa jätteet kahteen astiaan samaan pönttöön paskat menee(eli siihen SAMAAN autoon).

        Samaan autoon menee sekaisin kaikki roska ja paska. Nykyisessä asuinpaikassamme ei edes ole erikseen biojäteastiaa, että vuokratalot kyykyttää vuokralaisia ihan huvikseen. Olen nauranut "partaani" että eipähän nykyisin tarvitse lajitella mitään ja säästää biojätepussien hinnankin, on ne aikas kalliita, heehohee!!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6084
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2863
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe