mitäs mersu miehet tähän soo kun mersut ja ladat menevät samaa valmistuslinjaa tulevaisuudessa.
http://www.taloussanomat.fi/page.php?page_id=102&news_id=200622753&rss=4
Mersut = lada?
9
1043
Vastaukset
- Huuuu
Menipä kerrankin työmaan mersuporukka hiljaiseksi kun löin Taloussanomat pöytään - siis täysin hiljaiseksi !!!
- vittuillaan
kun ajan skodalla.
Kohta saa pitää itämersuautoilijat päänsä kiinni.
- täytyy olla
uutisankka.
- 1200 käyntiin vaikka -35 as...
Tuleepahan mersuun lisää käynnistyvyyttä ja tehokkaammat lämppärit noihin siperian oloihin!
- Häkä-CO
mutta kommentoimpa kuitenkin. Sanottiinko tuossa että mersuja alettaisiin tekemään Venäjällä. Lukekaa hyvät ihmiset sitä tekstiä eikä pelkkää otsikkoa. Nimenomaan toimittaja väittää mersujen tuotannon siirtyvän Venäjälle. Todellisuudessa yhteistyötä tekevät Avtovaz ja Magna. Minä en ainakaan vetäisi turhia johtopäätöksiä ennenkuin nimet on oikeasti paperissa.
- gmaili
Häkä-CO kirjoitti:
mutta kommentoimpa kuitenkin. Sanottiinko tuossa että mersuja alettaisiin tekemään Venäjällä. Lukekaa hyvät ihmiset sitä tekstiä eikä pelkkää otsikkoa. Nimenomaan toimittaja väittää mersujen tuotannon siirtyvän Venäjälle. Todellisuudessa yhteistyötä tekevät Avtovaz ja Magna. Minä en ainakaan vetäisi turhia johtopäätöksiä ennenkuin nimet on oikeasti paperissa.
mutta tästä on mukava vääntää juttua. Annetaan tämä ilo Lada miehille kerrankin.
- lisää
lämpöä myös Mersukuskilla aina tavella karvareuhka päässä ja kintasat kädessä
- Turpoilija
Tuota on hankala perustella mitenkään, miksi tuosta olisi hyötyä.
Hiljaista tuntuu olevan.- tuc
Lähes kaikki globaalisti merkittävät yhtiöt ainakin valmistelevat tuotannon käynnistämistä
Markkinan kasvu on houkutellut Venäjälle jo kymmenisen ulkomaista autonvalmistajaa. Suurimmat ovat GM:n ja AvtoVAZin yhteistuotanto Samaran alueella (tuotanto 51 000 v. 2005), Hyundai Taganrogissa Mustan meren rannalla (42 000) ja Ford Leningradin alueella (33 000) sekä Renault Moskovassa (10 000). Kia tuottaa autoja sekä Kaliningradissa että Izhevskissä. Kiinalaisista Ssangyong valmistaa autoja Tatarstanissa. Kaliningradissa Avtotor-lisenssivalmistaja valmistaa BMW:ta, Chevroletia, Cadillacia ja Hummeria (yhteensä 16 000).
Jo maassa toimivien lisäksi Toyota, Nissan, Volkswagen ja GM ovat ilmoittaneet tuotannon käynnistämisestä. Toyota, Nissan ja GM rakentavat tehtaansa Pietariin, Volkswagen Kalugan alueelle, Moskovan eteläpuolelle. Jo ilmoitettujen investointien kokonaisarvo on 1,8 miljardia dollaria.
Ulkomaiset toimijat valmistavat Venäjällä pääosin verraten halpoja malleja (VW: Polon/Pointerin modifikaatio ja Skoda Octavia, Renault: Logan, Nissan: Almera), poikkeuksena Toyota (Camry). Keskittyminen halpoihin malleihin tarkoittaa, että ne tähtäävät vielä nyt venäläisten ja lähinnä AvtoVAZin autoja ostaviin kuluttajiin. Keskihintaistenkin tuontiautojen kysyntä katettaisiin yhä tuonnilla joko uusina tai käytettyinä.
...jos et keksi yhtään hyvää syytä siirtää kokoonpanolinjaa Venäjälle, niin en suosittele kaupallisia opintoja.
Mietipä, miksi ihmeessä Porsche Boxteria tehdään Uudessakaupungissa?
Minä ainakin voisin ostaa Venäjällä kasatun auton, 1500 miljoonalla eurolla luulisi kyhäävän niin hyvän tehtaan että laatu on kohdallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062501Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938