12 Volttia 5 Voltiksi?

Voiskohan joku valaista halvinta keinoa jolla saisi 12 v muunnettua viideksi, auton bensamittarista ois kyse?
Hyvät neuvot kalliit!
81065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • tuohon mun viritykseen, 7805-TO3 vai TO22
    tuojälkimmäinen ois ainakin halvempi, mitähän eroa niillä on?

    Äänestä

  • la carne kirjoitti:

    tuohon mun viritykseen, 7805-TO3 vai TO22
    tuojälkimmäinen ois ainakin halvempi, mitähän eroa niillä on?

    TO 220 käy hyvin sillä polttoainemittarin tehontarve on pieni ja TO 220 kotelossa oleva on pienitehoisempi,mutta riittää varmasti mainitsemasi mittarin virtaläteeksi

    Äänestä

  • EL-MIÄS kirjoitti:

    TO 220 käy hyvin sillä polttoainemittarin tehontarve on pieni ja TO 220 kotelossa oleva on pienitehoisempi,mutta riittää varmasti mainitsemasi mittarin virtaläteeksi

    tänks

    Äänestä

Yksinkertaisimmillaan kaavalla 12 - 7 = 5

Äänestä

REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI ETTEKÖ OLE KUULLUT KOSKAAN SELLAISESTA KOMPONENTISTA KUIN VASTUS?

ETTÄ VARMAAN, KOSKA SE AJAA TOSSA ASIAN OIKIN HYVIN

Äänestä
  • vastus ja 5,1V:n zenerdiodi. Vastuksen arvo määräytyy sen mukaan, paljonko virtaa mittarille halutaan. Mittarin virrankulutus on syytä siis mitata 5 voltilla.

    Äänestä

  • tarvitaan kirjoitti:

    vastus ja 5,1V:n zenerdiodi. Vastuksen arvo määräytyy sen mukaan, paljonko virtaa mittarille halutaan. Mittarin virrankulutus on syytä siis mitata 5 voltilla.

    REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI REKULAATTORI siis 5v REGULAATTORI kestää 1,5A jäähdytys levyllä varustettuna..Ei tarvitse taiteilla zenerdiodin kanssa joka yleensä pienitehoinen tai kallis ja isotehoinen.
    Zenerdiodit menneen talven lumia tähän tarkoitukseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


la carne kirjoitti:

Voiskohan joku valaista halvinta keinoa jolla saisi 12 v muunnettua viideksi, auton bensamittarista ois kyse?
Hyvät neuvot kalliit!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu