miehestäni

alkoholistin avovaimo 26.v

Mies vuoden aikana reilusti enemmän kännissä kuin selvinpäin.

Alkaa mitta tulemaan täyteen!

Viime yönä sai mies nukkua rappukäytävässä, tänä yönä mulla ei ole edes tietoa missä hän on (ehkä veljellään tai putkassa).

Mieheni EX.kin soitti mulle ja kysyi mikä miehellä on hätänä, kun oli soitellut yöllä hänelle.

Kai se EX olisi kelvannut, kun minä en päästänyt sisälle.

Miehen koko tili meni viinaan, vaikka hänen piti niin viedä eilen auto korjaamoon, että se saataisiin kuntoon ja katsastukseen.

Mieheni on hitsaaja ja hän on kyllä kiitettävästi hakenut alansa töitä, mutta aina on ollut vastassa se, että auto pitäisi olla joten tuon auton kuntoon laittaminen olisi ollut erityisen tärkeää, nyt sekin siirtyy vähintään kuukaudella ja töihin pääsy samoin...

Mä pöhlä rakastan silti miestä, mutta tuntuu, että mies käyttää mua hyväkseen, kun oman tilinsä hän aina juo ja mun tilillä sitten kitkutellaan kuukausi jolla maksetaan molempien laskut ja muut menot.

Selvinpäin mies on mitä ihanin ja huomaavaisin, mut niin kai ne kaikki...

2

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä ja samaa

      eikä miksikään muutu näillä näkymin! siksi koko maailma onkin jotenkin odotus tilassa, jotain isoa meteoriittiä kait tai Jeesuksen uudelleen tulemista kaikki odottaa!

      mutta hei! lohtuana voin sanoa että samoin sinun kanssa tuntevia on maailmassa satoja miljoonia ;)
      mutta mutta...monesti oma peluruus estää toimimasta asioiden suhteen silti!

    • calmato

      Lopeta juomisen mahdollistaminen, sillä se vain pitkittää ja pahentaa sairautta. Niin kauan kuin sinä kannat taloudellisen vastuun ja mies saa rauhassa juoda oman tilinsä, on epätodennäköistä, että mikään muuttuu ainakaan parempaan suuntaan.

      Tässä mielestäni hyvää asiaa alkohlismista, loppupuolella kerrotaan tarkemmin myös mahdollistamisesta ja uhrin osaan joutumisesta.

      http://www.juwanet.org/sosterv/alkoholi/kielto.htm

      Alkoholistin tai kovan juopon kanssa on sama kuin lasten, joskus parasta rakastamista on asettaa rajat ja pitää niistä kiinni. Lapsikin tahtoo ja vaatii vaikka viisarit kellosta, jos ei aikuinen aseta rajoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      14
      2276
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      45
      1870
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe