En haluaisi ensimmäistäkään lahjaa jouluna kotiini.Lapseni jos saa jotain se on hetken riemu ja sitten tavarat jää unholaan, niitä on sitten kaapin kätköt pullollaan - minä sitten niitä jakelen pitkin vuotta eteenpäin kun lapsi ei välitä tavaroista, selkä vääränä kannan niitä kirppareille ja toisille lapsille. Olen sen selvästi ilmaissut rakkaalle suvulle että joulu vietetään ilman lahjoja, en itsekkään ostele vähäisillä rahoillanoi mitään kellekään.
Lapsuuteni joulut olivat kaikkein parasta, se rauha ja kinkun, pipareitten sekä torttujen tuoksu. Tietenkin kuusi haettiin ja koristeltiin itse tekemillä koristeilla.
Tavaraa jo
6
436
Vastaukset
- frage
mieltä,ei me perheen kanssa ainakaan osteta mitään turhaa,nuorimmaiselle sekin jo 15v korkeintaan yksi lahja sekin tarpeellinen,vanhemmalle tytölle yksi lahja jota on pyytänyt,lahjoihin menee n.60€
- köyhää
... Varmaan iloiset muistot jouluista sitten vanhempana, " joo, sain yhdet sukat ja sitten seuraavana jouluna sainkin jo paidan. Se oli paras joulu ikinä!"
- *********
Sitten kiva vertailla koulussa/tarhassa, mitä kukin sai joululahjaksi... Sinun lapsesi varmaan kertoo saaneensa piparintuoksua ja rauhaa... jeah, great.
- lapseni
kerro kuitenkaan, ennenkin ovat tivanneet mitä sai; mutta ei kerro piste. Ja mikä hiton koulukilpailu lahjojen takia - itse taidat ostaa sellaisia lahjoja lapsellesi että voittaa vertailussa kaikki koulun oppilaat vuoden alussa. siitäkin voidaan alkaa kiusaamaan kun toisen on saanut leuhkasti kalliita lahjoja.
Lapseni kuitenkin saa isältään lahjoja mutta ei krääsää. Viime jouluna sai kunnon soittimen eikä silti lähtenyt koulukavereille leuhkimaan - sitten keväällä joskus kaverit äimänä ihmetteli että mistä, milloin, kuka osti ! - ****
lapseni kirjoitti:
kerro kuitenkaan, ennenkin ovat tivanneet mitä sai; mutta ei kerro piste. Ja mikä hiton koulukilpailu lahjojen takia - itse taidat ostaa sellaisia lahjoja lapsellesi että voittaa vertailussa kaikki koulun oppilaat vuoden alussa. siitäkin voidaan alkaa kiusaamaan kun toisen on saanut leuhkasti kalliita lahjoja.
Lapseni kuitenkin saa isältään lahjoja mutta ei krääsää. Viime jouluna sai kunnon soittimen eikä silti lähtenyt koulukavereille leuhkimaan - sitten keväällä joskus kaverit äimänä ihmetteli että mistä, milloin, kuka osti !En todellakaan ole ostamassa mitään tarpeetonta krääsää, mutta jotain kuitenkin. On joulu lapselle kuitenkin tärkeä, ja ihan varmaan ilostuu lahjoista. Näin joulun alla käymme aina vanhoja leluja läpi, rikkinäiset roskiin, ja tarpeettomat, mutta ehjät kellariin tai kiertoon.
Ja sanot, mitä sanot, niin suurin osa lapsista kuitenkin kyselee ja vertailee lahjojansa, mutta mitä he voisivatkaan sanoa, jos ei ole saanut lahjan lahjaa... Hyvä että edes isä ostaa jotakin.
Ja selvennykseksi vielä, etten itse todellakaan ole jouluihmisiä, enkä itse yhtään lahjaa kaipaa, mutta lapsilleni haluan joulun tehdä, ja kyllä, siihen kuuluu myös lahjat!
- Sisu-haukku
Meillä on ja sellanen joulu, että ollaan toivottu ettei niitä iänikuisia samoja leluja tuotais. Ennemmin lautapelejä ym..koska on niistä todella kiinnostunut tällä hetkellä. Voin silti vannoa että kyllä sieltä vähintään pari pakollista muovihirvitystä tulee =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282833Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774