Paras vaihtoehto ?

Marsuni on asunut yksin häkissään nyt vähän päälle vuoden ja ajattelin sille kaveria. Marsuni on noin 1,5 vuotta vanha poika. Olisiko naarasmarsu parempi vaihtoehto kuin urosmarsu? En kumminkaan halua teettää pentuja tai tappeluja. Kiitos vastanneille ja hyvää joulunodotusta.
3192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luultavasti. Itse en kyllä välttämättä uskaltaisi leikkauttaa uroksiani, kaikki eivät tiettävästi siitä selviä... Suurin osa kuitenkin. Toisaalta taas voisit ottaa urospoikasen, joka luultavasti myös sopeutuisi vanhemman marsusi kanssa. Tämä on kuitenkin myös epävarmaa, koska marsut ovat yksilöitä. Meillä esimerkiksi tulee 4 urosmarsua toimeen keskenään ja jotkut urokset ei voi sietää toisia muita uroksia. Meillä kävi ilmeisesti hyvä tuuri, että ne sopeutuivat yhteiseloon! :) Kaikki kuitenkin aikuisia jo ja uusia toisilleen (2 olivat tosin veljeksiä)... Mieti eri vaihtoehtoja ja valitse niistä sitten marsusi perusteella sopivin! :)

Äänestä

Tuon ikäistä marsua, (enkä muitakaan kyllä) uskaltaisi itse käydä leikkauttamassa juuri sen riskin takia, ettei marsu selviä.
Luulisin, että luovutusikäinen urospoikanen tulisi varmaankin ihan hyvin toimeen tämän vanhemman marsusi kanssa.
Itselläni myös 4 urosmarsua. Tosin ne elävät pareittain, koska kaksi niistä ei toisiaan hyväksy. (Eivät ole toisilleen mitään sukua)
Eli on siinäkin riskinsä ottaa urokselle kaveriksi uros, mutta olisihan niistä silti toisilleen seuraa, vaikkeivat toimeen tulisikaan samassa häkissä, vaan vierekkäisissä.. :)

Äänestä

voisit kastroida ojan,tulee silloin toisten urosten kanssa paremmin toimeen ja ei poikasia tyttöjen kanssa.
riskit kylläkin.marsuni ovat kaikki heti parantuneet leikkauksesta ja selvinneet.ei koskaan ole ollut ongelmia.
jos et halua kastroida niin osta nuori poika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gaveri kirjoitti:

Marsuni on asunut yksin häkissään nyt vähän päälle vuoden ja ajattelin sille kaveria. Marsuni on noin 1,5 vuotta vanha poika. Olisiko naarasmarsu parempi vaihtoehto kuin urosmarsu? En kumminkaan halua teettää pentuja tai tappeluja. Kiitos vastanneille ja hyvää joulunodotusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu