Märät kelit on jatkuneet jo pitkään ja monesti on tuuli puhaltanut sateet talon päätyyn. Koko seinä on todella kostea!! Vesi on mennyt raoista tuuletusrakoon, kastellut naulausrimat ja sitä kautta myös tuulensuojalevyt!!! Mitä tässä voi tehdä? Märät kelit senkun jatkuu ja seinä ei kuivu ikinä. Entäs kun tulee -20 pakkanen joku päivä?
Ulkoseinä märkä
sataa sataa
43247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
seinän
Meillä räystäs vuoti ja tiputti vettä talon viereen missä laatoitus. Siitä vesi kimposi seinään ja kasteli tiiliseinän noin 70cm korkeuteen aivan litimäräksi (noin 2 neliön alueelta). Korjasin räystään ja lisäkastuminen loppui, mutta seinä ei ole kuivunut kuukauden aikana vielä ollenkaan, toki nyt on melko sateinen syksykin ja kosteutta ilmassa kovasti..
Mites muut joilla on tiiliseinä kastunut, onko kuivunut talven aikana itsestään vai pitäisikö tuota kuivata koneellisesti?
Päivitys edelliseen viestiin: Seinä kuivunut kummasti viimisen 2kk aikana vaikka ollut lämmin ja kostea alkutalvi.. kyllä se itsestään kuivuu siis.
ei ulkoseiniä tarvitse tässä maassa kuivailla, elle tulva ole vähintåän taloa kastellut.