Olen ollut kolmisen vuotta nyt vain kotosalla ja olen huomannut että minusta on tullut "mökkihöperö". En arkena käy missään, siis en yhtään missään. Olen vain lapsen kanssa kotona kaikki päivät ja toinen lapsi syntyy reilun puolen vuoden päästä eli olen vielä kotona usean vuoden ajan. Silloin tällöin viikonloppuisin käymme kyläilemässä tuttujen luona ja joskus viihteellä. Olen ruvennut pelkäämään yksin julkisille paikoille menoa. En esim. uskalla mennä kauppaan yksin nykyisin. Sydän hakkaa ja tuntuu että kaikki tuijottaa. Olen miettinyt että pitäisikö kertoa nauvolassa ongelmastani. Uskaltaako neuvolassa avautua oikeasti mieltä painavista asioista? En haluaisi joutua silmätikuksi enkä toivo että sosiaalitantat hyökkäävät oven taakse heti jos avaan suuni etten ole ihan ok omasta mielestäni. Eli, pidänkö turpani kiinni ja sinnittelen erakkona vai kerronko neuvolassa että päässä alkaa "vipata"?
Usklataako neuvolassa avautua?
7
646
Vastaukset
- äiti 75
Ei tarvi kertoa neuvolassa.auttaa jos käyt useammin kaupassa yksin tai lapsen kanssa.
ainaki mulla meni sitten ohi.... - oletko sinä minä
Aivan saman ongelman kanssa painin. Tiedän että neuvolassa voisi avautua, mutta asian tekee hankalaksi se että on nyt kuusi vuotta sille samalle kivalle neuvolan tädille sanonut että tosi hyvin menee, ei tässä mitään, no välillä vähän harmittaa mutta ei se ole ongelma, kyllä me pärjätään, joo ihan hyvin.
Ja siellä neuvolassa käydessä oikeasti tuntuukin siltä.
Mutta annas olla kun pitäisi tehdä jotain normaalista poikkeavaa, esim. käydä jossain muussa kaupassa kun siinä tutussa turvallisessa (jossa käydessä on vain vähän omituinen oli), niin johan alkaa pumppu takomaan, kädet hikoaa, hermot katkeaa, ei ei mä en halua mennä, ei mä en vi##u varmaa lähe kaupunkii.
Tai jos erehdyn johonki ns. perhemarkettiin, mitään järkevää ei pysty, ajatukset ei pysy kasassa, ehkä kauppalapun kanssa saa jotain järkevää ostettua mutta silti hyllyt rupee kaatuu päälle, ihmisiä on liikaa ja ne on kaikki mun tiellä ja mun on PAKKO PÄÄSTÄ POIS, mä haluun vaan äkkiä pos siletä.
Kerran jopa autoa ajaessa tuli mieleen ajatus että nyt mä en enää pysty tähän, mä haluan pois, mä pysähdyn nyt just tähän ja soitan jollekin et tulkaa hakee.
No tota totaalisekoamista ehkäsee edes vähän se, et on pakko selvitä kunnialla edes jotenkin kun on lapset mukana.
Jos säkin tekisit niinku mä olen jo pari vuotta harkinnut (mutta en vaan pysty), varaa aika suoraan lääkärille ja pyydä apua. Sitä ei sit oikeasti pysty menee useammin ihmisten ilmoille, vaikka tietääkin et se auttais. - varovasti
Neuvolassa "avautumisessa" on riskinsä ja siellä myös syötetään äideille epärealistisia äitiysihanteita. Katso mielummin netistä alueesi äitien vertaistuki- ja toimintaryhmät esim. MLL, Väestöliitto, seurakunnat, ensikodit, liikuntavirasto jne, palkkaa MLL:stä lastenhoitaja hintaan 4,20e tunti tai ota lapsi kainaloon ja mene rohkeasti mukaan ryhmiin. Suomalainen lastenhoitomalli: äidit yksin pienissä kopeissa ilman aikuiskontakteja on selkeä mielenterveysriski. Älä syyllistä itseäsi äläkä jättäydy yksin.
- .......
"Neuvolassa "avautumisessa" on riskinsä ja siellä myös syötetään äideille epärealistisia äitiysihanteita."
Aika rohkeasti yleistit -- eimun kokemuskeni kahdesta eri neuvolasta ole ainakaan tuollaiset.
- terveydenhoitaja minäkin
Tuo ongelma on siis niin arkipäivää ja sitä on todella monella äidillä, tietäisitpä vaan. Jos neuvolassa puhut, niin se on kuule pikkujuttu. Et ole sekoamassa vaan sinulla on jokin lievä paniikkihäiriö. Siihen auttaa lääkkeet. Suosittelen ajan varaamista esim. terveyskeskuslääkärille tai ihan vaikka yksityisen kautta.
Ihmiselle tulee välillä herkkiä aikoja ja välillä vahvempia aikoja. Mitä enemmän ihmisten kanssa on tekemisissä, sen vahvempi on.
Voit aivan hyvin puhua neuvolassa tai olla puhumatta, pikku juttu. Mutta jos haluat apua, kannattaa soittaa lääkärille. Sellaiset lääkkeet auttaa paniikkiin, kuin esim. Cipralex, Seroxat, Obtibar jne. Ne ovat masennuslääkkeitä, mutta turvallisia eikä aiheuta riippuvuutta.- saman kokenut
Tämä on just niin järkyttävää tämänhetkisessä menossa... Kaikki medikalisoidaan. Ahdistaa, en pysty keskittymään, väsyttää, ei huvita -nappi huuleen vaan ja olet taas "normaali", "tehokas", "ulospäinsuuntautunut" ihminen.
Jo näistä muutamista viesteistä voisi päätellä että tämä höpröityminen on ehkä yllättävänkin yleistä, mutta eipä siitä juuri kuule. Äitienhän pitää nauttia tästä mahtavasta ajastaan kotona! Niinkuin joku jo mainitsikin: suomalainen malli, äidit koppeihin ilman aikuiskontakteja lastaan hoitamaan. Voisikohan tähän oikeasti auttaa joku muu kuin pilleri?
Minun mieheni oli paljon töissä ja minä kotona lasten kanssa minimi budjetilla. Aluksi olin iloinen kuin sain noudattaa luontaista rytmiäni valvoa myöhään ja herätä aikaisin, mutta jossain vaiheessa huomasi,ettei ikinä näe niitä muita kotiäitejä kun elää niin eri aikataulussa. Ja toisaalta mä en jotenkin osannut innostua siitä leikkipuistotoiminnastakaan...
Ahdistus oli välillä valtaisa ja pienetkin yksinkertaiset asiat näyttäytyivät hurjina projekteina... Elämä tuntui menevän minulta kokonaan ohi.
Minua auttoi todella vasta kun muutin lähelle äitiäni ja aloin toimimaan freelancerina. Sopivasti kehittävää työtä jossa pääsee ihailemaan selvää tulostakin tarpeeksi lyhyellä aikavälillä, joustava lastenhoitaja ja mikä myös erittäin tärkeää: järkeviä aikuiskontakteja!
Olisiko mahdollista pystymään tekemään 2-3 päivää viikossa töitä ja lopun ajan satsaamaan lapsiin.
- mökistä
Höperyyteen auttaa, kun menee ihmisten ilmoille.
Esim. seurakuntien äiti/lapsi -kerhoista on hyvä aloittaa. Niin löytyy yleensä juttuseuraa, vaikka olisi "joutunut" viettämään äitityslomaa ihan outoon kaupunkiin. Sillä tavalla minä selvisin - rohkaistuinpa myöhemmin myös äiti/lapsi jumppaan ja kielikerhoon(saksa). Yhtäkkiä huomasin, että viihdyin - tunsin itseni yhteisön jäseneksi ja
voin hyvin! Tsemppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668