Elisan Laajakaista

liemessä

Olen saanut syksyllä 2006 laskun Elisa Laajakaista liittymästä. Lasku on osoitettu nimelläni, mutta osoitteeseen, jossa olemme aikaisemmin asuneet. Soitin Elisan asiakaspalveluun ja kerroin, ettei lasku koske minua, en asu kyseisessä osoitteessa, enkä ole heidän laajakaista-asiakaskaan.

Jonkin ajan kuluttua sain uuden laskun, jossa oli erääntynyt maksettavaksi kahden kuukauden laajakaista maksu. Soitin Elisan asiakaspalveluun ja kerroin, ettei minulla todellakaan ole mitään tekemistä kyseisen liittymän kanssa, enkä asu osoitteessa, johon lasku on osoitettu. Posti on ohjannut laskun nimeni perusteella perheeni nykyiseen osoitteeseen.

Itsenäisyyspäivän aattona sitten postista kolahti perintätoimiston kirje, jossa kerrottiin monista haitallisista vaikutuksista, jos en maksa heidän perittäväkseen annettuja maksuja ja perintä kulua. Soitin perintätoimistoon ja kerroin myös heille, ettei minulla ole mitään tekemistä kyseisen liittymän kanssa. Perintätoimisto pyysi soittamaan viikon kuluttua uudelleen.

Olin asiasta edelleen yhteydessä myös Elisan asiakaspalveluun, kerroin myös että olen saanut perintätoimistolta postia. Virkailija kertoi, että heidän perintä osasto pitää saatavaa perintäkelpoisena koska olen vuonna 2004 tehnyt paikkakunnan Gigantissa Elisan kanssa laajakaista sopimuksen. Solmin laajakaistasopimuksen Kymen puhelimen kanssa. Palvelussa ja yhteydessä ei ole ollut mitään moitittavaa.

Kerroin asiakaspalveluun, että olen tehnyt kesällä 2004 Laajakaistasopimuksen paikkakunnan Gigantissa. Kuitenkin seuraavalla viikolla minulle selvisi, että toimitusaika on puhuttua pidempi, jolloin soitin Elisan asiakaspalveluun ja kysyin, että voiko toimituksen perua ennen kuin sitä on edes toimitettu. Minulle kerrottiin, että asia on tällä selvä. Tämän yhteydenoton jälkeen en saanut Elisalta tilausvahvistusta enkä laskua liittymästä. Lasku tuli tänä syksynä nimelläni osoitteeseen, jossa emme enää asu. Laskussa ei puhuta saatavista vuodesta 2004 alkaen. Laskussa on ainoastaan tämän syksyn laajakaistayhteysmaksut.

Olen tarkistanut Elisan vikailmoituspalvelusta, että meidän nykyiseen osoitteeseen ei tule Elisan laajakaistaa.

Onko tässä muuta tehtävissä kuin odottaa haastemiestä ja selittää jälleen hänelle koko tarina?

4

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uom

      Miksi sinä haastemiehelle selität? Haastemiehen tehtävä on antaa se asia sinulle tiedoksi, kääntää selkää ja lähteä etsimään seuraavaa osoitetta. Häntä ei kiinnosta, mistä asiassa on kyse, eikä saakaan kiinnostaa. Älä siis hänelle selitä.

      Ulosottomiehen tehtävä on periä se saatava, jos sillä on asianmukaiset oikeden päätökset. Älä siis selitä hänellekään, häntä ei kiinnosta, hänellä on muutenkin liikaa töitä.

      Ei enää taida pelkät asiakaspalvelupuhelut ja laskujen maksamatta jättäminen auttaa. Mene Elisalle paikan päälle ja SELVITÄ asia. Marssi sinne, kerro vaatimuksesi ja vaadi korvauksia menetetystä työajasta ja ylimääräisistä matkakustannuksista. Vaadi kirjalliset perusteet laskullesi. Ota kaikesta selvää. Älä luota mutu-tuntumaan, vaan TIEDÄ!

      Oletko muuten maksanut erääkään siitä? Jos olet, oikeus tulee katsomaan, että hyväksyt laskut, kun kerran niitä maksat.

      Näin vältyt haasteelta, oikeudenkäynniltä, luottohäiriöltä, ulosotolta ja kaikelta muulta harmilta joka on väistämättä edessä, jos et ala tekemään asialle OIKEASTI jotain.

      Muussa tapauksessa iniset vaan jatkuvasti väärälle tyypille, etkä saa mitään aikaiseksi.

    • entisen..

      asuntosi liittymän? Jos et ole, niin sinun maksuvelvollisuustesi säilyy, koska liittymä on edelleen toiminnassa.

      Pelkästään se seikka, että sinä olet muuttanut ja asut toisessa osoitteessa ei lopeta sinun nettiliittymääsi.

    • Jösses

      Voisiko olla, että uusi asukas entisessä osoitteessa on availlu sun postia ja nokkelana käynyt ostamassa itselleen, sun tiedoilla elisan liittymän. Tai sitten on vanha -04 lasku putkahtanut Elisalta päälle. Tiedä sitte sen enempää, nämä asiat tuli mieleen.

    • fghfh

      Puhelinliittymä pitää ainakin irtisanoa kirjallisesti, ja irtisanomisesta saa kirjallisen vahvistuksen. Luulisi laajakaistaliittymiin pätevän samat säännöt. Kuulostaa aika hämärältä tuo sinun juttusi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2142
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1795
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1288
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      865
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      772
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      730
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe