Kuntoutustuelta kunt.tutkimukseen/työkykytutkimukseen

Mistä rahaa?

Kuntoutustukeni päättyy juuri ja uusi on parhaillaan vetämässä.
Jos työeläkelaitos nyt määrää joko kuntoutustutkimukseen tai työkykytutkimukseen, niin saanko "uutta" kuntoutustukea(jota ei siis ole vielä myönnetty)sillä aikaa, jos vanha kuntoutustukeni on päättynyt ja uusi hakusessa.
Onko työeläkelaitos silloin velvollinen jatkamaan kuntoutustukeani koko sille ajalle, kun odottelen näihin tutkimuksiin pääsyä ja tutkimuksen ajan, vai olenko koko tuon käsittelyn ajan ilman tuloja?

1

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noinkaan

      Toivottavasti lääkärisi tietää jotain näistä asioista. Usein on niin, että lääkäri hoitaa sairautta eikä tiedä hölkäsenpöläystä näistä vakuutusyhtiöiden kiemuroista. Jotenkin meiltä puuttuu instanssi, joka antaisi neuvoja tässä asiassa. En todella vaadikaan, että erikoislääkärit opiskelevat kuntoustuen ja eläkepäätösten lakia.
      Eläkelaitos ei ole velvollinen mihinkään, mutta jos on jo tullut suositus tutkimuksiin, niin hyvältä näyttää.
      Eli eläkelaitos tekee päätöksen kuntoustuesta B-lausunnon perusteella, jos siellä on maininta, että potilas on hakeutunut kuntoutukseen tai työkykykokeiluun, niin luultavasti kuntoustuki jatkuu ja se maksetaan myös kuntoutuksen ajalta sekä takautuvasti.
      Harvoin eläkeyhtiö määrää kuntoutukseen, kyllä aloite pitää tulla asiakkaalta ja lääkäriltä, nämä erittäin vaikeita asioita ja tietämättömyys kukoistaa. Vanha Kelan täti voi todella neuvoa, kannattaa poiketa siellä ja toivoa asiantuntemusta, nykyään sielläkin on työllistettyjä ja tietotaso 0.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2534
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2217
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      11
      1497
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1353
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1328
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1106
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe