Olen seurannut Itsenäisyyspäivän juhlia jo vuosia ja aina hämmstellyt sitä ,MISSÄ ON SOTIEMME VETERAANIT ,VETERAANIT JOTKA TAISTELIVAT RINTAMALLA? (on missiä mallia herraa narria ,aina samoja julkkiksia. MITÄ NÄMÄ HENKILÖT OVAT TEHNEET ITSENÄSYYTEMME SAAVUTTAMISEKSI.. Eikö jo olisi aika kutsua niitä henkijöitä jotka taistelivat rintamalla ,VAI ONKO NIIN ETTÄ ,KATSOTAAN ETTEI RAHVAAT KUULU HEROJEN JOUKKOON, (RINTAMALLE KELPASI) JA ONKO YHTEISKUNTA HUOMIOINUT MITENKÄÄN ,SOTAORPOJA ,TIEDÄN TTEI MITENKÄÄN. ei silti ei veteraaneja enään kauaa tarvitse kutsuakkaan . T: pettynyt
Itsenäisyytemme sankarit
9
716
Vastaukset
- jackarbo
Piispojen ja muitten uskonnoitsijoiden tilalle voisi kutsua vuoronperään veteraaneja. Samoin turhien julkkisten tilalle. Miksi esim. Pekko oli sinne ängennyt?
- Vaari oli veteraani
Kyllä siellä niitä oli, onneksi. Ollut joka vuosi. Kuinka paljon on mielestäsi sopiva määrä? Pitäisikö mielestäsi tuon juhlatilaisuuden olla vain sellaisille jotka ovat jotain tehneet itsenäisyytemme saavuttamiseksi?
"MITÄ NÄMÄ HENKILÖT OVAT TEHNEET ITSENÄSYYTEMME SAAVUTTAMISEKSI", lainaus tekstistäsi.
Ja kyllä varmasti jo nykypäivänä veteraaneja kunnioitetaan ja heistä huolehditaan aivan eritavalla kuin esim. 60-luvulla, joten jätä tuo syyllistäminen ja katkeruutesi. Kuinka kauan jälkipolvien vielä pitää "kärsiä" sodasta ja siitä ainaisesta muistutuksesta sodasta?
Vaarinikin halusi jo unohtaa sodan, mutta harmitteli kun siitä aina puhutaan, hän kuoli viime kesänä.- tytti
Tämähän on ITSENÄISYYSPÄIVÄ ei turhien julkkisten.
Jos sinun vaarisi ei halunnut puhua niin jotkut haluaa.
Sotia tulee aina olemaan eikä niitä voi unohtaa.
Minun vaarini puhui sodasta sen kauheudesta eikä voinut sitä UNOHTAA. - Vaarini oli veteraani
tytti kirjoitti:
Tämähän on ITSENÄISYYSPÄIVÄ ei turhien julkkisten.
Jos sinun vaarisi ei halunnut puhua niin jotkut haluaa.
Sotia tulee aina olemaan eikä niitä voi unohtaa.
Minun vaarini puhui sodasta sen kauheudesta eikä voinut sitä UNOHTAA.Miksi itsenäisyyspäivänä pitää edelleen muistella sotaa ja olla "murheellinen", miksi ei voisi iloita? Olisitko sitten tyytyväinen jos linnan juhlissa olisi vain sotaveteraaneja? Eihän se ole kuin yksi juhlatilaisuus, miksi siitä pitää tehdä niin iso numero?
- Just joo
tytti kirjoitti:
Tämähän on ITSENÄISYYSPÄIVÄ ei turhien julkkisten.
Jos sinun vaarisi ei halunnut puhua niin jotkut haluaa.
Sotia tulee aina olemaan eikä niitä voi unohtaa.
Minun vaarini puhui sodasta sen kauheudesta eikä voinut sitä UNOHTAA....muistella kuin säälittävät ja katkerat nykyajan ihmiset, jotka eivät ole muuta sisältöä elämäänsä saaneet. Sotaveteraanit muistelevat sitä aikaa, ei sotaa. Siinä on eroa!
- Vaarini oli veteraani
Vielä lisäys edelliseen kirjoitukseeni, mielestäni esim. kansanedustajia ei tarvitsisi kaikkia jokavuosi kutsua vaan vaikka vuorovuosina puolet ja puolet, lisäksi kaikenmaailman yliopistojen rehtorit tms. voisi jättää pois. Enemmän tavallisia kansalaisia tilalle vaikka ei olisikaan ollut sodassa.
Ja Tarjahan se valinnat tekee, joten on ihan turha valittaa että mitä se ja sekin on sinne ängennyt....- pihavaris'
Vaikka tarja olisi kutsunutkin, odottaisi Pekolta hiukan itsekritiikkiä, vaikka ääliö onkin, ettei noin rumalla naamalla lähtisi arvokasta juhlaa pilaamaan.
- Antagonisti
Veteraaneja on ylistetty jo yli 60 vuotta (miinus taistolaisvuodet), aika pitkä aika muutaman vuoden keikasta. Ansiokas työ, mutta eikö olisi jo aika mieltää se menneeksi ajaksi, sillä tulevaisuuden Suomi ei pärjää veteraanien eväillä. Suomen pärjäämisessä nykyään ja tulevaisuudessa ei veteraaneilla ole osaa eikä arpaa.
Katso vaikka Viroa, joka ei sotinut, niin kuin tiedät. Nyt ne ovat itsenäisiä, kansallismielisempiä kuin suomalaiset sitten 30-luvun, ja ovat paremmin varustautuneita tulevaisuuden haasteisiin kun pöhöttynyt Suomi jossa demarit pitävät huolen siitä, että mikään ei kehity. - Annettu valtakirja
Jokainen suomen kansalainen jolla on äänioikeus, etnisestä taustastaan riippumatta on jokaisessa vaalissa antanut valtakirjan jolla hän luovuttaa oman osansa itsenäisyyttä politiikoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117154
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334209törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383688Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981950- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621367Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1751075Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010