Olen omatoimisesti talven pimeinä iltoina tekemässä autotallin ja varaston sisätasoitustöitä. Ovien ja ikkunoiden smyygien teosta kysyisin, että miten olette tehneet?
Oletteko tehneet laudasta tai vanerista jonkinlaista muotitusta smyygeille vai miten?
Oletteko tehneet laudasta tai vanerista jonkinlaista muotitusta smyygeille vai miten?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Naposin 35mm viimeistelynaulaimella suorista hienosahatuista laudoista ohjurit vatupassilla suoraan tähtäillen.
Apumies ei oo pahitteeksi.
Lisäksi kantsii tehdä jokin apusapluuna jolla saat sen ohjurin haluamaasi kohtaan. Eli esim 5mm-10mm ikkunan pokasta ulospäin jolloin smyyki aavistuksen verran tulee ikkunasta poispäin aukeavaksi ja monen mielestä nätimmäksi.
ja jätä myös ikkunan ale tilaa jos aiot asentaa esim. klinkkeriä alasmyykiin/ikkunapenkkiin.
Suora lauta seinään kiinni jota vastaan smyygin ulkokulman voi oikaista. Ikkunan puoleisen reunan suoruus tulee vakaalla kädellä. Laudan kiinnitys seinään riippuu seinästä, jos lecaa, tiiltä tai siporexia niin kannattaa käyttää rappauskoukkuja.
Hyvä laasti oikaisuun on Knaufin Goldband käsikipsilaasti, sillä se ei kutistu kuivuessaan joten paksummatkin täytöt oikeaa kerralla.
...kurkin "olan yli" kun ammattilainen teki kivitaloon aukonpieliä. Hän liimasi tähän tarkoitukseen tehdyn muoviprofiilin jo paikallaan olevan ikkunan alumiiniverhoukseen (itseliimautuva) ja laastilasta sitten nojasi siihen listaan - hyvää tuli ja äkkiä. Siinä "muottilistassa" li lisäksi yksi kerros, joka poistettiin laastiamisen jälkeen - tosi siisti lopputulos. En äkkiä keksinyt, millä nimellä tuota listaa voisi esin Googlella hakea - pitää varmaan kysäistä kun seuraavan kerran ollaan kaverin kanssa puheissa.
löytyy esim.
http://80.248.160.64/kronodocs/29529.pdf