joka unohtaa vaimonsa ja lapsensa. Niin voi se unohtaja olla äitikin tietty! Mitä sitä opettaa lapsiaan roikkumaan isässä, joka avoimesti näyttää ettei välitä! Kun kerran päättää olla roikkumatta, niin loppuu ainainen valitus ja odotus! Niin että kerran se kirpasee!
Onhan jokaisella oikeus itse päättää kenen kanssa haluaa olla tekemisissä. Ei kaikki miehet ole lapsirakkaita, edes omia lapsiaan kohtaan. joillekin lapset ovat rasite. Kyllä lapset unohtaa pian, muta roikkumisesta väkisin, siitä jää lapselle jäljet, ja tuska sydämmeen, että miksi hänen tapaaminen on niin vaikeaa. Pakolla ei saa aikaan mitään hyvää.
Kannattaa unohtaa sellanen
9
770
Vastaukset
- Eronnut myös
Ihan noin tiiviisti ei kannata nivoa äitiä ja lapsia samaan nippuun. Vanhemmuus jatkuu eron jälkeenkin, vaikka parisuhde ei jatku. Jotkut ex-vaimot kuitenkin katsovat, että suhde lapsiin on riippuvainen miehen suhteesta ex-vaimoonsa ts. antavat miehen tavata lapsia vain omilla ehdoillaan tai pelkästään olemalla itse läsnä tapaamisissa. Ja kauhistus, jos mies vielä sattuu löytämään uuden parisuhteen...
Eri asia on tietysti miehet/äidit, jotka eivät halua tavata lapsiaan missään olosuhteissa. Eipä sellaisella vanhemmalla tosiaan ole mitän virkaa.- Uusperhepalstaa lukenut
alkuperäinen kirjoittaja taitaa olla juuri noita kuvailemasi kaltaisia ihmisiä. Kirjoitustyylistä ja -tavasta päätellen on uusperhepalstan terroristi, joka vaatii isän tulevan omaan kotiinsa lapsiaan tapaamaan jotta "naikkoset" eivät tunkeudu hänen ja lastensa elämään. Hylkää kuulemma omat lapsensa, jos olisivat näiden kamalien naisten kanssa väleissä. Meitä on moneksi!
- Fy fan
Mies ollut poissa n.viitisen vuotta lasten elämästä.Nyt sitten tavatessa oli sanonut,kuinka hänelle tulee paha mieli,kun lapset eivät välitä häntä tavata kuin pakon edessä.toinen lapsista sanoi,että ainoastaan,että voisi jotakin hyötyä,senvuoksi tapaa isää.
Eli opettavainen tarina jollekin miehelle eli sitä saa mitä tilaa..- Outo juttu
"toinen lapsista sanoi,että ainoastaan,että voisi jotakin hyötyä,senvuoksi tapaa isää."
Mitä tuollainen kertoo lapsen omaksumasta ajatus- ja arvomaailmasta, että käyttää ihmistä hyväksi? Ketä kaikkia aikuisena tapaa vain siksi että voisi hyötyä hänestä jotain? - munkin mies
tilasi tilaa...eli häipyi ensi kuukausian, tykkää nukkua ja ollla liikuttamatta persettään ja sehän on vastasyntyneen perheessä aika mahdoton elämätapa..
noh nyt sillä on tilaa. ja mulla on oma poika (koko ajan rohkasen isyyttä ja kehun miten on pojalleen tärkee jne muut mielistelyä, mutta ei auta, kun on niin kiva dokata!
pika alkaa olla sen ikäinen (kohta 2 ja puol) ettei voi enää kertoo etukäteen milloin isä tulee, jos ei ilmestykään (niinkuin tekee joka 3, tai 4. kerta...)mä näen jo edessä sen miten se tulee parkumaan ja olemaan mun säälittävä uhri kun hänellä ei ole poikaa!!!
mutta minä herään yöllä ottaan pojan syliin kun näkee painajaisia, minä eikä kukaan muu!!!! - äiti___64
Outo juttu kirjoitti:
"toinen lapsista sanoi,että ainoastaan,että voisi jotakin hyötyä,senvuoksi tapaa isää."
Mitä tuollainen kertoo lapsen omaksumasta ajatus- ja arvomaailmasta, että käyttää ihmistä hyväksi? Ketä kaikkia aikuisena tapaa vain siksi että voisi hyötyä hänestä jotain?Eiköhän siellä äiti ole tehnyt lapselle selväksi ettei ketään ihmistä saa käyttää hyväksi olipa tämä millainen tahansa.
Ole huoleti, kyllä me äidit osaamme lapsiamme kasvattaa toisia ihmisiä kunnoittaviksi.
- kiitos.
"Onhan jokaisella oikeus itse päättää kenen kanssa haluaa olla tekemisissä. Ei kaikki miehet ole lapsirakkaita, edes omia lapsiaan kohtaan. joillekin lapset ovat rasite."
- Miksi tehdä lapsia sellaisen miehen kanssa, joka ei halua olla isä ja jolle lapset ovat rasite?- Kunpa olisikin se kuuluisa
kristallipallo, josta voi etukäteen nähdä, miten miesten ajatukset muuttuu.
Jos olisinkin tiennyt, tuskin hänen kanssaan olisinkaan lapsia tehnyt. Mutta kun hän vaikutti niin ihanalta, johon oli helppo aikanaan rakastua. Mutta hupsis, jäljelle jäi vain p....kasa! Se siitä ihanasta perhe elämästä. - Tarotar
Kunpa olisikin se kuuluisa kirjoitti:
kristallipallo, josta voi etukäteen nähdä, miten miesten ajatukset muuttuu.
Jos olisinkin tiennyt, tuskin hänen kanssaan olisinkaan lapsia tehnyt. Mutta kun hän vaikutti niin ihanalta, johon oli helppo aikanaan rakastua. Mutta hupsis, jäljelle jäi vain p....kasa! Se siitä ihanasta perhe elämästä.Usein kyseessä on vain se, että naiset eivät halua nähdä millainen mies todellisuudessa on.
Kaikki romanttiset tunteet ladataan siihen kaksilahkeiseen oli se sitten oikeasti ihan millainen tahansa. Mutta kukaan ei ole niin hyvä valehtelemaan itselleen, että kykenisi sen aina ja kaikissa tilanteissa tekemään niin, ettei epäilystäkään missään vaiheessa syntyisi.
Sitä paitsi, ei ole tavaton tilanne sekään, että miehet suorastaan haluavat eron ja tekeytyvät tästä syystä aivan mahdottomiksi; jotta ei kävisi kuten Vanhasen on käynyt ja siippa roikkuu ja roikkuu eikä ymmärrä pudota kyydistä. Mies pelkää naisen halua syyllistää mies.
Rakkaus on siitä kelju tunne (silloin kun se oikeasti on olemassa) että siitä ei pääse eroon. Rakkaus ei siis minun käsitykseni mukaan koskaan sytyttyään voi kuolla ja sammua. Joten eronneet eivät ole rakastaneet - ei ainakaan molemmat. Kuten ei myöskään Susan Kuronen.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242381Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441971Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241856Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101663Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17990- 63855
- 55840
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2798