Kakka haisee äksyltä, 3,5 kk

Elfarran

Toivottavasti haju ei ole merkki mistään ongelmasta. Meidän tytön kakka kun on yhtäkkiä ruvennut haisemaan pahalta! Ei ole ripulia eikä mielestäni ummetustakaan, mutta koostumus on hieman paksumpaa ja tahmeampaa kuin ennen.

Eihän se kakka tietenkään ikinä mitään sulotuoksua ole, mutta ennen siinä on ollut semmoinen maitokakan "makeus". Vietiin kakkavaippa heti ulos, mutta huoneeseen jäi silti se haju leijaamaan ja meinas lentää laatta. Piti ruikkailla hajunpoistajaa. Vaan ois parempi munkin alkaa vähitellen tässä tottua noihin hajuihin :)

Syytä en keksi muuta kuin, että noin viikko sitten isonnettiin soseen määrä 1 tl --> 1 jääpalakuutio päivässä.

Nyt kun mietin niin itteasiassa pierun pöräytykset on olleet vähän ikäänkuin tiukemmassa nyt viime aikoina. Oiskohan kyse kuitenkin ummetuksesta (kakka tullut parin päivän välein)? Haiseeko "ummetuskakka" jotenkin erityiseltä?

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaalia

      eiköhän ole ihan normaalia, että kakan koostumus alkaa muuttua kun kiinteät tulevat mukaan kuvioihin.. kannattaa tosiaan vaan jo alkaa totutella siihen, kohta se haisee ihan kunnon peelle..:). siis sitten kun lapsi syö vielä enemmän kiinteää ruokaa..

    • Zimba-83

      eli pikkuvauvan kakka ei ole niin pahan hajuista, mut jossain vaiheessa (muistaakseni just tossa iässä) meilläkin se haju muuttui.. eli normaalia. saat tottua pahanhajuiseen kakkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe