Kävin optikolla tilaamassa silmälasit ja sain uudet voimakkuudet joissa on myös hajataittoa jota ei ole ennen ollut. Näöntarkastuksessa näin erittäin hyvin mutta nyt kun olen saanut lasini pari viikoa sitten ja olen tässä odotellut että silmäni tottuvat mutta niin ei ole käynyt. Tuntuu edelleen kuin olisin paljon lyhyempi sillä maa tuntuu olevan lähempänä kuin oikeasti onkaan ja muutenkin joutuu jotakin kohdetta katsoessa kauempaa hieman odottamaan että "silmä ehtii mukaan" ja tuntuu hieman hassulta.
Pitää varmaan mennä valittamaan asiasta optikolle, mutta kuinka on jos joutuu korjaamaan voimakkuutta että joudunko uudestaan maksumieheksi vai saanko linssit siihen samaan hintaan jonka olen jo aikoinaan maksanut?
Pitää varmaan mennä valittamaan asiasta optikolle, mutta kuinka on jos joutuu korjaamaan voimakkuutta että joudunko uudestaan maksumieheksi vai saanko linssit siihen samaan hintaan jonka olen jo aikoinaan maksanut?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuon takia käyn itse vain silmälääkärillä tutkituttamassa silmäni. Kyllä sen optikon on tarkastettava uusiksi silmät ja annettava uudet lasit, jos silmät ei totu laseihin.
Enemmän menee silmälääkäreiden kirjoittamia reseptejä uusiks, tiedän koska olen ollut töissä optiikoliikkeessä!
Lasimääräyksen voi tarkistaa uudelleen, joskus käy niin että määräykseen menisi kaikkien mittausten mukaan hajataittoa mutta asiakas ei sitä "halua".
Maksumieheksi ei joudu jos ei totu laseihin ja voimakkuutta täytyy vielä hienosäätää. Uskon että kaikissa paikoissa menee takuun piikkiin.
Joo kyllähän se on näin, että optikko on erikoistunut tekemään näöntarkastuksia ja silmälääkäri tutkimaan sairaita silmiä. Silmälääkäreiden koulutukseen ei käsittääkseni edes kuulu silmälasivoimakkuuksien määritystä, kun taas optikoiden koulutus sisältää pääasiassa näöntarkastusten harjoittelemista/tekemistä.
Silmälääkärit erikoistuu silmäsairauksiin ja saavat koulutuksensa aikana 1-2 kurssia aiheesta "silmälasienmääritys", jonka jälkeen se on oman harrastuneisuuden pohjalla. Optikkoja koulutetaan 3,5 vuotta, josta noin kolme vuotta perehdytään "silmälasien määräämiseen".
Ja jos tunnet että silmälasisi eivät ole oikeat niin ota ihmeessä yhteyttä lasit määränneeseen optikkoon.
Yhden silmän arvoksi saatiin eri tulos kuin mitä viimeksi, eli linssi menisi vaihtoon.. Mutta optikko sanoi että mun pitäs kuulemma itse maksaa se linssi! Mitä teen, kaivanko kuvetta vai otanko kuluttaja-asiamieheen yhteyttä?? :(
mahtaako hän tietää lähistöllä olevaa liikettä jossa toimii optiikan eettiseen neuvostoon kuuluva, puolueeton alan ammattilainen...
Mikäli hän ei tiedä, asiaa voi kysyä Suomen Silmäoptikoiden liitosta.
Saattaapi herkistää yhteistyötä ;)