olen testamentin edunsaaja mutta en mitään sukua. lapset väittävät että testamentti ei ole oikea. samoin he sanovat, että en siis ole pesän osakas ja en siksi voi hakea pesänselvittäjää. Onko näin, että en voi hakea pesänselvittäjää?
voinko hakea pesänselvittäjää
7
861
Vastaukset
- osastasi niin saat hyvän mi...
Olet VARAS joka varastaa rintaperillisten perinnön.
Onko mitään oikeudenmukaisuutta enään!
T. Oikeudenmukainen - jokupoika
Perintölaissa pesän osakkuudesta sanotaan seuraavasti:
18 LUKU
Kuolinpesän hallinnosta
1 §
Kuolinpesän osakkaita ovat perilliset ja yleisjälkisäädöksen saajat sekä eloonjäänyt puoliso. Milloin ositus on toimitettu tai puolisolla ei ole avio-oikeutta toisen puolison omaisuuteen, ei eloonjäänyt puoliso ole osakas, ellei hän ole perillinen tai yleisjälkisäädöksen saaja. Se, jolla on oikeus saada perintö tai testamentti vasta toisen perillisen tai yleisjälkisäädöksen saajan kuoltua, on tämän vaan ei perittävän kuolinpesän osakas.
Perillisen ja yleisjälkisäädöksen saajan katsotaan olevan osakkaita silloinkin, kun heidän oikeutensa on riidanalainen.
Kommentti kysymykseesi:
Ellet ole jo hoitanut asiaa, niin testamentti olisi hyvä saattaa perillisille tiedoksi ja tietysti todistettavasti, että 6 kk moiteaika alkaa kulua ja heidän tulee sen aikana nostaa mahdollinen kanne testamenttia vastaan. Testamentin saatua lainvoiman on ajankohtaista vaatia jakoa tai hakea pesänselvittäjää/-jakajaa.- yx tavallinen
Testamentti on kyllä syytä antaa todisteellisesti tiedoksi testaattorin perillisille. Tiedoksiannosta alkaa kulua (kunkin perillisen osalta yksilöllisesti) 6 kk:n moiteaika, jonka kuluessa on nostettava kanne, mikäli tarkoituksena on vaatia testamentin julistamista pätemättömäksi PK 13 luvun 1 §:ssä mainituilla pätemättömyysperusteilla.
Jos kuitenkin perusteena on väärennysväite, jolloin mitään perittävän tekemää tahdonilmaisua (testamenttia) ei olisi olemassakaan (ns. inexistenssi), kanne ei ole sidottu 6 kk:n määräaikaan. Kanne on tällöinkin nostettava kohtuullisessa ajassa siitä lukien, kun perusteet väärennysepäilyyn ovat tulleet perillisen tietoon.
Testamentinsaaja voi halutessaan nostaa itse testamentin vahvistuskanteen. Se ei ole määräaikaan sidottu.
PERINTÖKAARI 13 LUKU
"Testamentin pätemättömyydestä
1 §
Testamentti voidaan moitteen johdosta julistaa pätemättömäksi:
1) jos testamentin tekijä 9 luvun 1 §:n mukaan ei ollut kelpoinen määräämään jäämistöstään;
2) jos testamenttia ei ole tehty laissa säädetyssä muodossa;
3) jos testamentin tekemiseen on vaikuttanut mielisairaus, tylsämielisyys tai testamentin tekijän muu sieluntoiminnan häiriö; tai
4) jos testamentin tekijä on pakotettu tekemään testamentti tai hänet on siihen taivutettu käyttämällä väärin hänen ymmärtämättömyyttään, tahdonheikkouttaan tai riippuvaista asemaansa taikka jos hänet on petollisesti vietelty tekemään testamentti tahi jos hän on muutoin sillä tavoin erehtynyt, että se on määräävästi vaikuttanut hänen tahtoonsa."
Kuten edellisen kommentoijan säädöslainauksesta kävi ilmi, yleistestamentinsaaja on kuolinpesän osakas, vaikka hänen oikeutensa olisi riidanalainen.
- putte
Osakkuusasemasi riippuu testamentin luonteesta. Et ole pesän osakas jos sinulle on määrätty testamentissa jokin tietty esine tai rahamäärä. Yleistestamentin saajana sitä vastoin olet osakas. (Samassa asemassa muiden perillisten kanssa)
Anna testamentti tiedoksi perillisille. Heillä on 6 kk aikaa moittia sitä sen jälkeen.
Tässä vaiheessa et varmaan voikaan hakea pesänselvittäjää. Moiteajan jälkeen ehkä pesänjakajaa ensin.- yx tavallinen
//Tässä vaiheessa et varmaan voikaan hakea pesänselvittäjää.//
Jos ap. on yleistestamentinsaaja, hän pesän osakkaana voi "tässäkin vaiheessa" hakea pesänselvittäjän määräämistä pesään.
//ehkä pesänjakajaa ensin.//
Ei pesää voida jakaa ennen kuin se on selvitetty. Eli jos on selvitettävää (velkoja, joiden maksamiseksi pesän omaisuutta tulee realisoida tms.), nimenomaan pesänselvittäjää haetaan ensin. Voidaan myös pyytää samaa henkilöä määrättäväksi pesänselvittäjäksi ja -jakajaksi, jolloin hän ensin selvittää pesän ja sen jälkeen jakaa sen. - paavo_52
yx tavallinen kirjoitti:
//Tässä vaiheessa et varmaan voikaan hakea pesänselvittäjää.//
Jos ap. on yleistestamentinsaaja, hän pesän osakkaana voi "tässäkin vaiheessa" hakea pesänselvittäjän määräämistä pesään.
//ehkä pesänjakajaa ensin.//
Ei pesää voida jakaa ennen kuin se on selvitetty. Eli jos on selvitettävää (velkoja, joiden maksamiseksi pesän omaisuutta tulee realisoida tms.), nimenomaan pesänselvittäjää haetaan ensin. Voidaan myös pyytää samaa henkilöä määrättäväksi pesänselvittäjäksi ja -jakajaksi, jolloin hän ensin selvittää pesän ja sen jälkeen jakaa sen.joo, kyllä tuossa tulisi tosiaan tuo pesänselvittäjä hakea, johon sulla on oikeus. Kustannus maksetaan kuolinpesästä. Mun yksi tuttu tekee noita hommia vissiin päätyökseen ja on hoitanut hyvin aikoinaan mun sukulaiselle vastaavantyyppisen jutun. Apua saat varmaankin asiaasi osoitteen http://www.testamentti.fi kautta. Noi on välillä tosi hankalia ja ikäviä tilanteita.
paavo
- ystävä.
Olen siis ymmärtynyt oikein, että kun testamentti on annettu tiedoksi perillisille (on annettu), niin voin hakea pesään pesänselvittäjän, vaikka kaikki rintaperilliset väittävät, että vainaja ei ole voinut tuollaista testamenttia laatia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422116Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1701878- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711140- 93904
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691