http://www.eratukku.fi/product_info.php?cPath=8_28&products_id=76&ipage=6
miten tarkkoja nuo TOPO•Suomi PLUS -kartat on melonta käytössä esim. saimaalla melottaessa?
olen ajatellut laitteeks Garmin GPS MAP 60C mallia.
TOPO•Suomi PLUS -kartat
4
2702
Vastaukset
- Ortliebissä
Nyt kyllä menee asian vierestä vastaus, mutta pakko on kommentoida kun melontaa sivutaan.
mitä ihmettä teet kepsikartoilla melonnassa? Saimaalla?
Melonnassahan ei ole mitään muuta kun aikaa katsella karttoja, sijoitella saaria ja niemennokkia "paikalleen" Ainoat järkevät käytöt melonnassa on mielestäni melontanopeuden mittaus, eikä sekään ole tärkeää retkipuolen hommissa ja jos oikeen perusteellisesti on omasta mielestään eksynyt niin voi vilkaista paljon sinne kotirantaa on linnuntietä matkaa,Jonka jälkeen on taas helppo sijoittaa itsensä kartalle...Melonnassahan ei ole mitään muuta kun aikaa katsella karttoja, sijoitella saaria ja niemennokkia "paikalleen".
Tämä on asennekysymys. Minusta vierailla vesillä olisi kivointa keskittyä maisemien katseluun ja melomiseen ja jättää kartta sekä kompassi rauhaan. Olen mielestäni ainakin metsässä kohtuullinen suunnistaja, mutta kajakissa, takapuoli vedenpinnan alapuolella, saarisokkelossa suunnistaminen ei ole helpoin mahdollinen homma. Pahimman eksymiseni olen tehnyt Puulalla. Merellä en juuri eksy. GPS on kiva laite, mutta paperikartta ja kompassi on silti oltava mukana.
Häh: "jos oikeen perusteellisesti on omasta mielestään eksynyt niin voi vilkaista paljon sinne kotirantaa on linnuntietä matkaa,Jonka jälkeen on taas helppo sijoittaa itsensä kartalle..."
Jos kotirantaan on 350km, sinne, mistä aamulla lähti 35km, edelliseen rantautumispaikkaan (minne ei halua takaisin) 10km ja etsii suunniteltua yöpymissaarta, mutta kaikkialla on vain karttaan istumattomia mökkirantoja ja ilta alkaa hämärtää.. kyllä silloin GPS on kiva laite.
- Garministi
Topo-Suomihan on tarkoitettu maastokäyttöön maalle ja siihen käyttöön erittäin tarkka, mutta vesistökäytössä riittävän tarkka omaan paikannukseen Garminin ruudulta saarien perusteella ja satelliittien antamaan paikannustietoon nojautuen. Melontaan GPS ja TOPO yhdistelmä on sopiva, mutta moottorivenekäytössä saattaapi kivi kolahtaa potkuriin jos luottaa pelkästään Gepsiin. Silloin on vesistökartta tuntemattomilla vesillä välttämätön.
- Garministi2
Mulla on käytössä 60Cx ja nimenomaan kyseisiä karttoja. Sopii hyvin melontaan. Kaikki suuret ja suurehkot järvet sekä meren rannikkoalue on syvyyskäyrillä varustettu.
Ihan kiva lisäarvo melonnassa, ja käyhän se kaikkeen muuhunkin, missä edellytetään pientä kokoa ja mukautuvuutta. Vehkeen mukana tuleva softa on kans hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2882286Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161710Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2151359- 841234
Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851155Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel571029Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60973TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18965Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva136940- 51886