Sanon vain, että on se kumma kun aina vaan media tuo esille rauhanturvaamisen hienoutta. Onko se sitten niin hienoa kun siellä ne suomalaiset sitten ampuu toisiaan, niinkuin jokin aika sitten uutisoitiin?!Kyllä tulee valtiolle kalliiksi, jos ruvetaan värväämään vielä enemmän suomalaisia rauhanturvaajia maailmalle. Paljon olisi työtä tarjolla myös Suomessa niille miehille. Ja paremmin niitäkin rahoja voisi käyttää, vaikkapa lääketieteen kehittämiseen tai johonkin muuhun. Onhan se rauhanturvaaminenkin tärkeää, mutta koska Suomi on pieni maa, pitäisi vain pieni osuus väestöstä olla r-turvaajana. Tässäpä mielipiteeni.
rauhanturvaaminen
4
755
Vastaukset
- provosoida
vai mikä on? Rauhanturvaaminenhan noin oletuksella on aika hieno asia. Ja jos sulla olis edes pieni aavistus näistä asioista, et ihmettelisi jos sattuu tuommoinen ikävä tapaus, että ammutaan omia.
Mielipiteesi on aika huono. - everstiluutnantti möttönen
Eiköhän rt-tehtäviin oteta vain syrjäytyneitä poikamiehiä maalta, ihan vain parantavasa ja työllistävässä mielessä. Kotiin päin se siis on loppupeleissä!
- Rauhantur.
Nämä valittajat ovat yleensä itse aloittelijoita, jotka eivät saa omassa elämässään mitään aikaiseksi. Eivätkä ymmärrä yhtään mitään asioista, joita tapahtuu maailmassa Suomi onnelan ulkopuolella. Lehtien lööpit ollaan kyllä tarkasti luettu mustavalkeat lasit päässä siihen se ymmärrys sitten loppuu. Toisaalta ovat ne Iltalehden ihan hyvää viihdettä rauhanturvaajallekin, mutta ei niiden juttuja kannata todesta ottaa.
- p1234
En tiedä olenko vastaan rauhanturvaajatyötä. Se on kyllä auttamista sekin, ja hyvää työtä sinäänsä, mutta eikö auttaa voisi Suomessakin? kysyn vain eikö?? Suomessa tarvitaan tulevaisuudessa paljon työntekijöitä. Miten käy, jos osa miehistä on maailmalla töissä?? mistä tänne työntekijät?? ja oikeasti valtion varoja voisi käyttää järkevämmin, rakkaan isänmaamme hyväksi. Eikä Suomessa tällä tavalla rikastuta, kun maksetaan hullusti veroja ja minne niistäkin osa menee.. ihan hukkaan. Aina joka tuutista hoetaan että rauhanturvaajia on liian vähän..heh. Kuinka paljon niitä sitten pitäisi olla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3236619Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334920HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944565Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770