Noin kolme vuotta vanhan talomme lto-ilmanvaihdon tuloilmasäleikkö on vain noin metrin korkeudella maan pinnasta. Poisto samoin, mutta onneksi useiden metrien päässä kulman takana. Voiko tuommoinen homma nostaa märästä ja ummehtuneesta maasta epäpuhtauksia sun muita mikrobeja asuntoon varsinkin tällaisena sateisena syksynä? On meinaan ollut koko ajan allergiaoireita talossa. Ilmanvaihto on oikein säädetty ja putketkin olivat tulpattuna rakennusaikana. Onpa alussa kerran varmuuden vuoksi nuohottukin.
LTO:n tuloilma-aukko liian
matalalla??
203187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
yleensä tulo otetaan ylhäältä jostain räystään alta.
Meillä ei ollut oikein muuta mahdollisuutta tai varmaan olisi ollutkin, jos oikein olisi mietitty. Mutta kun suunnittelija sanoi tämän olevan ok ja helppo toteuttaa, niin näin myös tehtiin.
Tuossa alempana joku ehdotti ilmanoton nostoa. Näin olin ajatellutkin kokeilla ja vedän sen saman tien katon harjalle asti. Melko härskiltähän tuo rööri voi ulkoseinällä näyttää, mutta puhdasta ilmaakin olisi hyvä saada.
siellä sulla on kummiskin viemärin tuuletusputki ja savupiippu joten vetäisit vaan paskaa ja savua sisään ilmastoinnilla
riittää että nostat sen rraitisilman oton jonnekin parin metrin korkeuteen.
onhan se viileällä seinustalla? Mieluiten pohjoiseen päin?
MIkset vedä ottoa vähän ylemmäs ja koteloi putkea? Varmaan 2,5 m riittää ainakin. 1/2 tunnin työ. Eipä ainakaan sitten jää siitä kiinni...
ratkaisu on, että ulkoilma otetaan lipputangon nupista.
Samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Ei sillä lienee suurtakaan väliä, otetaanko ilma metriä ylempää vai alempaa. Ei ne maaperämikrobit tiedä, ollaanko tässä metrin vai kahden korkeudella.
Allergiaoireet voivat johtua tuhannesta muustakin syystä. Vaikka ostamastasi uudesta tyynystä tai jostakin tekstiilistä, joka päästää aikansa huoneilmaan formaldehydiä tai muuta myrkkyä, kunnes kaikki on haihtunut.
saatanata näitten maaperämikroopivouhkaajien kansa!!!
ylemmäs, äläkä välitä noiden ns. tietäjien höpötyksistä. Olenpa itse todistanut juuri tuollaisen tapauksen, jossa maatuvan ruohon hajut tulivat nätisti sisään matalalla olevasta ilmanotosta. Mutta kohta joku idiootti örveltää tähänkin jotakin asiatonta...
Nostan tuloaukkoa muutaman metrin. Raksaaja tuossa mainitsi, ettei kannata katon rajaan asti viedä viemärituuletusten yms. takia. Se oli asiallinen kommentti. Kiitos näistä.
Nuo muut voi jättää omaan arvoonsa. Ei voi kuin ihmetellä kellä on aikaa roikkua täällä irvistelemässä ihmisten asiallisille kysymyksille. Taitavat olla niitä ns. ainanäinontehty-miehiä, joiden tietämys on ala-arvoisella tasolla. No, niitä rakennushommissa riittää. Pilaisivat vaan rakennukset, mutta että vielä tännekin pitää tulla viisastelemaan. Hankkikaa elämä.
D2 sanoo selvästi taulukossa 4, että ulkoilmaaukon etäisyys maan pinnasta tulee olla vähintään 2 metriä.
Vaikka kohdassa 3.4.1.2 siitä annetaankin poiketa, pitäisi uskoa, että edes jossain rakentamismääräyksen kohdassa on jotain järkeä.
Kyllä noita kohtia on pohdittu monen itsensä viisaaksi kuvittelevan ihmisen toimesta.
mikrobi jaksaa ryömiä ylöspäin ainoastaan 1980mm joka on useissa kokeissa todistettu.
Jos ne mikrobit asuu maassa ja leijailee siltä ylöspäin. 500mm korkeudessa niitä on 1000 kuutiossa, 1000mm korkeudessa 500 kuutiossa, 1500mm korkeudessa 100 kuutiossa ja 2000mm korkeudessa enään 10 kuutiossa.
Kannattaa esittää fiksua, niin erottuu jyvät akanoista ... ne jotka uskoo höpö höpö juttuja ja ne jotka eivät usko.
... vaan isot pojat. Niin että suksi vi***un viisastelemasta.
Järjen häivekin, jos sattuu löytymään, tosin tukee ajatusta, että alempana on enemmän erityisesti painavampia hiukkasia kuin ylämpänä.
Mutta täällä esiintyy jälleen tämä vanha hauska periaate, ensin suunnitellaan, sitten tehdään suunnitelmasta poiketen periaatteella -ja minähän tämän kyllä tiedän-, sitten puretaan, suunnitellaan uudelleen ja tehdään kunnolla.
Isot pojat kertoivat, että lapsille pitää ehdottomasti hankkia puujalat, etteivät vain joudu hengittämään alle 1980 mm korkeudella leijuvia pöpöjä.
Sieltä sut potkastais heti pois.
Ilmankos täällä levitelläänkin kaikenmaailman höpö höpö -juttuja vankkana tietona.
Mielummin ulkoilma-aukko 2 metrin korkeuteen kuin metriin. Mutta jos talo ei anna myöten, niin silloin alle 2 metrin korkeuteen. Esim. päin persettä tehdyt ½ valmiit talot.
persettä tehdyt talot?
Talo siis nyt se yhtäkkiä onneksi antaa myöten! Hyvä, ettei talo ollut niin päin peetä, että ilma olisi pitänyt ottaa talon alta.
Vi**ttaa kuunnella tuollaisia selityksiä. Onnea vaan uudelle venyvälle talolle!
Kyseessä on yksilöllinen 2-krs. kivitalo rinteessä. Ongelma on se, että tekninen tila, johon iv-kone haluttiin, on alakerrassa ylärinteen puolella. Yläkerta on niin avointa tilaa että tuloputken vetäminen ylös oli vaikea toteuttaa.
Tuloputki jäi sitten ilmeisesti liian alas. Tosin on kummallista, että iv-suunnittelija ei maininnut määräyksistä tai mahd. ongelmista halaistua sanaa.
Melkoisia intohimoja ja turhaa säälittävän rajamailla liikkuvaa kommentointia tämä kysymykseni herättää. Kiitos kuitenkin asiallisista vastauksista. Teen nyt sen mitä tehtävissä on ja nostan tuloaukkoa, koska "ei ne mikrobit jaksa kiivetä kahteen metriin", kuten eräät vastaajat louskuttivat leukojaan. Nämä vastaajat lienevät alle kaksimetrisiä, koska heidän aivokoppaansa nämä mikrobit ovat kyllä tiensä löytäneet.