Hello!
Kuka kertoisi, minkälaiset pääsykokeet audiovisuaalisen viestinnän linjalle on? Luin et matematiikkatehtävä, ryhmätyö, av-tehtävä ja haastattelu... minkälaista matikkaa ja minkälainen av-tehtävä? onko tietoa?????
Kiitollinen jos saisin infoa :D
-N-
Kuka kertoisi, minkälaiset pääsykokeet audiovisuaalisen viestinnän linjalle on? Luin et matematiikkatehtävä, ryhmätyö, av-tehtävä ja haastattelu... minkälaista matikkaa ja minkälainen av-tehtävä? onko tietoa?????
Kiitollinen jos saisin infoa :D
-N-
Vastaukset 1
Vanhimmat
Riippuu tietysti minin kouluun olet hakemassa. Silloin kun itse hain Heltchiin vuonna 2002, niin meillä oli etätehtävät, haastattelu ja ryhmätilanne.
Etätehtäviniä piti mm. kirjoittaa mieleenpainuvimmasta äänikokemuksestaan, tehdä vapaavalintaisella tekniikalla "elämää laumassa" työ, kirjoittaa miksi juuri minä haluan ääniopiskelijaksi, tehdä lehtijuttu, äänittää 2min. haastattelu ja hmm... jotain muitakin oli, mutten enää sen tarkemmin muista. Hain siis ääntä ja liikkuvaa kuvaa opiskelemaan, ääneen pääsin.
Haastattelussa katsottiin lähinnä sitä että sinulla on selvä käsitys siitä mitä olet lähdössä opiskelemaan. Jotain kysymyksiä mitä tulee mieleen olivat: "Jos olisit elokuva, mikä elokuva olisit?" "Koska sinulle on viimeeksi annettu vastuuta?" "Elämäsi pahin virhe ja miten selvisit siitä?" Kunhan et jähmety mihinkään kysymykseen niin hyvin menee. Toinen karsiva tekijä kuulemma on, että lähtee haastatteluun asenteella että osaa jo kaiken alasta.
Ryhmätyönä meidän piti tehdä tilataideteos. Ensin n. 10 hengen ryhmä vietiin yhteen huoneeseen jossa oli kaiken maailman roinaa. Siellä ryhmän piti päättää mitkä kaksi tavaraa jätetään pois, ja loput piti siirtää toiseen huoneeseen niin että jokainen kantaa jotakin. Toisessa huoneessa oli joku tietty aika rakentaa ryhmänä tilataideteos. Näet kokoajan kun opettajat vetävät rasteja listaansa nimen perään jokaisesta fiksusta kommentista ja teosta. Lopuksi vielä kierros jossa jokaisen piti sanoa ketkä kaksi kyseisestä ryhmästä ottaisivat opiskelemaan, ja perustella miksi.
Ei nyt ihan vastannut kysymykseesi, mutta ainakin nyt sait jonkinasteisen käsityksen mitä pääsykokeissa voi tulla eteen.