Laitetaan nyt vielä lista luotettavimmista ja epäluotettavimmista autoista amerikkalaisen Consumer Reportsin mukaan. Tässä taitaa monen amispellen haaveet romuttua:
http://autos.msn.com/advice/CRArt.aspx?contentid=4023544
http://autos.msn.com/advice/CRArt.aspx?contentid=4023544
Vastaukset 8
Vanhimmat
Enempi asian alkuperää tietämättä, kun tää on volvopalsta, niin tuolta listalta äkkiä ktsoen löytyy yksi volvon nimi edustamassa sitä vähiten luotettava joukkoa. Sekö on siis sanomasi?
Siis Volvopalsta ? Kuule kyllä tämä on puhdas vittuilupalsta - ja sana on ilmeisesti vapaa.
Edelleen, kai sinä tuon jenkkiläisen Consumer Reportsin tiedät, sehän ei riitä että seuraa vain TM:ää.
Niin piti vain sanoa että noiden amiksien luotettavuuspovailut ovat menneet metsään. Kritiikki kohdistuu vääriin malleihin, vaikka kohteena pitäisi olla SUV, joka tosin on Mersun ML:n kanssa turvallisin SUV-malli.
Yksi epäluotettava malli 45:stä epäluotettavasta ei koko maailmaa kaada. Sensijaan Volkkarit ja Mersut tuntuvat olevan varsinaisia vikapesiä.
Consumer Reportsin tutkimuksissa on todettu, että viisivuotiaassa Volkkarissa on 75 % enemmän vikoja kuin viisivuotiaassa Toyotassa.
Kun surffailee täällä eri palstoilla, niin kyllä vaikuttaa että suuri osa näistä on sellaisia vittuilupalstoja. Tojota esiintyy siinä mielessä poikkeuksena, että sieltä vittuilut häviää sefun toimesta hyvin äkkiä, ja siinä sivussa helposti asiallisemmatkin jutut, jos niissä on sanottu negatiivista toivotasta.
Mutta tuosta tutkimuksesta, kun tekee sellaisen pikasilmäyksen, niin tosiaan runsaasti on keski-euroopassa tehtyjä, varsinkin mersuja siellä heikommalla puolella. Ja sitten sillä paremmalla puolen taas on japanilaisia varsin runsaasti.. Volkkarista voi jo omalla kokemuksella paskatista sanoa, että tuo vikasuhde japanilaiseen ei ole ainakaan liioiteltu, sen kanssa saa tosiaan pajalla asustaa.
Katsokaas poijat kun täällä esiintyy aika paljon aivan vääriä oletuksia Volvon hankinnan lähtökohdista. Ei sitä suinkaan hankita siksi että:
- se olisi myynti-tai nippelivikatilastoissa ekana
- olisi iso kuljetusauto suurperheelliselle
- veisi oikein vähän bensaa
- olisi varma oikein vähän rahaa vievä valinta riskejä karttaville
Vaan siksi että kun sen ajaa pihaan niin toinen puoli katsojista PELKÄÄ ja toinen puoli KADEHTII naama vihreänä.
kyllä meilläpäin ainakin noita kateellisia riittää,noh,jääpähän ainakin tervehtimisen vaiva;-)
liittyy auton hankintaan??? Jos naapurit pelkäävät ja lakkaavat tervehtimästä niin ehkäpä siinä vaiheessa olisi hyvä etsiä syytä jostakin muusta kuin autosta. Vaikkapa omasta itsestään...
...Volvo on sulle väärä auto.
asia sitten ilmiselvästi on.