Kun nyt tämä kalusto ja strategiat ovat muuttuneet
enemmänkin siihen teknologiseen suuntaan, niin tarvittaisiin ammattiarmeijaa jolla olisi valmiuksia käyttää tätä teknologiaa sen edellyttämällä tasolla.
Ei tämmöisellä yleiskoulutuksella enään pärjätä tämän teknologian kanssa, eikä varsinkaan näillä satunnaisilla kertauksilla voi mitenkään ylläpitää tämän teknologian osaamista.
Siviili autotkin ovat muuttuneet niin paljon, ettei tiedä höykäsenpöläystä kun katsoo moottoritilaan.
Uskottava puolustus ????
3
256
Vastaukset
- että...
tuo pätee vain niihin maihin joilla on ihan oikea armeija. Suomen liikkuva romuvarasto on vielä taattua ja turvallista 60 luvun paskaa jota osaa käyttää kuka vain. Tosin eipä niillä kyllä mitään tee
- Sodat voitetaan mies miestä...
Tuo uskomus tuli yleiseen jakeluun vuoden -91 persianlahden sodan jälkeen jossa jenkkikoaliitio tappoi irakilaisia ilmasta käsin niin kuin ampumaradalla konsanaan. Huomioitavaa että kyseessä oli aavikkosota, ei siis metsää, asutuskeskuksia ja vuoristoa, ja panssareiden liikkumista haittaavia järviä, kuten vaikkapa omalla maallamme on tarjottavana hyökkääjälle.
Nyt lähihistoria on kuitenkin osoittanut että varsin tekniset armeijat eivät pärjää mitenkään kovinkaan voitokkaasti sissisotaan valmistautuneelle ja sitoutuneelle vastustajalle/armeijalle. Tsetsenia, pohjoinen Filipiinit, Kosovo, Afghanistan, Libanon, Irak...
Joten miten nyt sitten tuon juttusi kanssa on, luulen että 700.000 metsäsuomen miestä ja naista antaisi melko vitusti daijua kelle tahansa. Suuret kaupungit voi vallata kovan tappelun jälkeen mutta maaseudulle ei kannata hiekkateille lähteä vaunuillaan ajamaan, tulisi melko nopeasti pipi.
Uskotaan itseemme, ei tartte Suomalaisen olla niin niinkään itseään vähättelevä joka asiassa. - Vanha koira
Yksi suurista ongelmista Suomen puolustuksessa on täysin paskat varusmiehet.
Jos porukka movettaa jonkun rauhanajan taisteluharjoituksenkin takia, niin miten he tositilanteessa pärjäävät?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175063Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012301- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171650"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551256Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu112902Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.302826Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654