Chaparral veneet

tietoa

Onko kenellään kokemuksia/tietoa chparral veneiden laadusta/hintatasosta olen kiinnostunut chaparral signature 28 -92 mallista, mutta hieman epäilyttää muita jenkki merkkejä korkeampi hintataso.. onko siinä rahalle vastinetta? suomessa kyseistä merkkiä tuntuu olevan aika vähän?

5

2504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vene..

      Chaparral on laadukkaampi kuin Bayliner, samaa laatutasoa kuin Sea Ray mutta hieman toisentyylinen, käytännöllisempi ja enemmän "tosimiehen" vene.

      USAn markkinatutkimuksessa Chaparral oli kolmen parhaimman joukossa kysyttäessä veneenomistajilta tyytyväisyyttä, sekin kertoo jotain laadusta.

    • sen

      ainoan myynnissä olevan Chape 28:n hinta on suunnilleen kohdallaan, mutta eroon siitä ei helposti pääse jos sen menee ostamaan, 2 bensakonetta tämän päivän bensahinnoilla.. Nytkin myyjä on sitä myynyt jo ainakin kaksi vuotta tuloksetta..

      • tietoa

        kiitos paljon selvitys työstä, mistä sait tietää että se on ollut jo 2 vuotta myytävänä? juuri kyseistä chapia olen katsellut.


    • Boat

      Minulla oli muutama vuosi sitten Chaparral, eikä ole pahaa sanottavaa. Huomattavasti laadukkaampi kuin nykyinen Bayliner, vaihtaisin/olen yrittänyt vaihtaa sitä Chaparralliin, mutta ei ole oikein tarjolla. Tietääkseni aika kallis vene uutena, joten Suomessa ei ole virallista maahantuojaa.

    • TMVK

      Itselläni on Chaparral 29 Signature kahdella 5,0 l MerCruisereilla. Työn jälki ja viimeistely on erinomaista laatua ja ei ole teddykarvasisustuksia. Ajo-ominaisuudet on huippuluokkaa ja asuttavuuskin kohtuullista, pentteri on ehkä mitoitettu enemmän aamiaishommiin. Aika useinhan grillaillaan rannalla tai syödään ravintolaruokaa. Kuuluu ehdottomasti Sea Ray-Wellcraft-luokkaan jos vertailla pitää, jollei vähän ylikin.
      Kaikkia näitä merkkejä on ollut itselläkin joten vertailupohjaa on oikeasti. Ilmastointi/lämmitys on tehokas ja nopea. Kulutus on suhteellista, litraa/maili hieman enemmän kuin dieselillä, hankintahinta taas n. 30% vs. dieselmoottori. Täytyy muistaa että polttoainekulut on ehkä se kohtuullisin kuluerä veneilyssä, ajoitpa millä aineella vaan. Tällä pääsee nopeasti määränpäähän viihtymään ja takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      7004
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4093
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      30
      2429
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      61
      1634
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      99
      1567
    6. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1563
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1447
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1425
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1199
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      23
      1127
    Aihe