Amarylliksen hoito

Tiitix

Pitääkö amaryllistä kastella runsaasti vai vähän? Entä kastellaanko multa vai lautasen kautta?

7

6590

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä
    • tellus 58

      Mitä tehdä!
      Sain jouluksi amarylliksen lahjaksi ja nyt keväällä vein ulos varjoisaan paikkaan purkkineen. Ensin se työnsi lehteä ja annoin olla sen siellä edelleen,nyt kun tultiin noin reilun viikon kuluttua mökiltä, huomasin että se pukkaa jo uutta kukkaa melko pitkästi. Mites nyt , kukkiikohan se ja jos niin , niin mitä tehdä että sen saisi kukkimaan myös jouluna kuten mulla oli tarkoitus?

    • Joskus yrittänyt...

      Vaikuttaa siltä. että kukat ovat tulossa, jos kerran kukkavanaa pukkaa =). Kastelua se ei juuri nyt kaipaa, sillä se vain kasvattaisi kukkavanaa turhan pitkäksi. Kukinnan jälkeen sipuli tarvitsee ravinteita uutta kukka-aiheen muodostamista varten. Siispä lannoita sitä reippaasti kastelun yhteydessä. Leikkaa kukkavana pois vasta kun se on kokonaan kuihtunut. Syksymmällä jätä kasvi täysin hoitamatta, jotta sen kaikki vihreät osat kuolevat. Ennen pakkasia poista kuihtuneet lehdet ja siirrä sipuli kellariin tai vaikka jääkaappiin, jossa se saa tarvitsemansa kylmäkäsittelyn. Tuona aikana sitä ei kastella. Noin 5-6 vkoa ennen haluttua kukintaa ota sipuli huoneenlämpöön, liota juuria vedessä jonkin aikaa, istuta se uudelleen ja kastele jonkin verran. Jos sipuli on saanut tarpeeksi ravintoa, se aloittaa uuden kukinnan. Joskus kukinta onnistuu, joskus ei. Onnea yritykseen!

      • tepa 58

        Kiitos vinkistä!Täytyypä kokeilla.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1587
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      13
      1464
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      114
      1255
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      258
      977
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      935
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      917
    Aihe