Olin viettämässä tässä pikkujoulua ravintolassa ja sattumalta huomasin, että samassa ravintolassa oli meidän nuori hpj ja uusi nuori isännöitsijämme pitämässä hauskaa. Huomasin nopeasti, että heidän suhteensa ei ole platoninen.
Ongelma on se, että meillä on nyt tulossa isoja päätöksiä liittyen mahdolliseen putkiremonttiin. Meillä on suhteellisen iso taloyhtiö 120 asuntoa ja isot rahat kyseessä. Joten minusta jomman kumman pitäisi nyt väistyä eli hpj tai isännöitsijän. Epäilen nimittäin, että isännöitsijä pystyy käyttämään naisellisia keinoja vaikuttaakseen hpj ja saa hänet puolelleen putkiremontin tekemiseen.
Mitä keinoja minulla on saada joko hpj tai isännöitsijä tajuamaan tilanne ja toisen eroamaan tehtävästään? Onko ainoa mahdollisuus yrittää tiputtaa hpj yhtiökokouksessa pois hallituksesta?
Ongelma on se, että meillä on nyt tulossa isoja päätöksiä liittyen mahdolliseen putkiremonttiin. Meillä on suhteellisen iso taloyhtiö 120 asuntoa ja isot rahat kyseessä. Joten minusta jomman kumman pitäisi nyt väistyä eli hpj tai isännöitsijän. Epäilen nimittäin, että isännöitsijä pystyy käyttämään naisellisia keinoja vaikuttaakseen hpj ja saa hänet puolelleen putkiremontin tekemiseen.
Mitä keinoja minulla on saada joko hpj tai isännöitsijä tajuamaan tilanne ja toisen eroamaan tehtävästään? Onko ainoa mahdollisuus yrittää tiputtaa hpj yhtiökokouksessa pois hallituksesta?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos suhde kestää rempan yli yhtiöllä ei ole kuin etua tuosta.
Isännöitsijä tietenkin huolehtii yhtiöstänne paremmin kuin muista, onhan hänellä henkilökohtainen intressi asiaan.
Jos suhde loppuu ja yhteistyön pitäisi jatkua saumattomana asia voisi olla toisin.
Isännöitsijällä, jos kenellä, on aivan huomattava henkilökohtainen intressi järjestää taloyhtiöön putkiremontti. Isännöitsijä hyötyy remontista valtavasti, ehkä kaikkein eniten!
Pidä "huolestunut osakas" ihmeessä huolta aiheesta.
Varsinkin, jos huomaat, että pj:n ja naisellisen isännöitsijän suhde ei ole platoninen, ryhdy ihmeessä toimiin.
Ei muuta, kuin ylimääräinen yhtiökokous
Kolme putkiremonttia vetänyt ja en kyllä huomaa mitään hyötyä. Miinuksen puolelle on mennyt, jos työtunteja laskee. Putkifirma tosin toi 5€:n viinipullon hyvästä yhteistyöstä. Ei ollut tuntipalkkaa, kun jatkuvasti olivat väärässä asunnossa ja asukkaat aivan hermona. Oli muuten hallituksen valitsema putkifirma. No nyt on tulossa taas yksi iso putkiremontti, antaisitko minulle ohjeet, miten saan edes jotain korvausta tehdystä työstä. Jos et pysty, niin tuuleen huutelet ja vainoharhaisuuskaan ei ole kaukana.
Haloo!!! Ärmy-isännöitsijä!
Etkö huomannut, että vastaus olis pelkkkää tsoukkia!
Totta helkutissa isännöitsijälle putkiremppa tietää lisää työtä, tiedän sen itsekkin.
Mitäs helkuttia dispo hyötyy putkiremontista, ei yhtään mittään.
Katsohan aloittajan kommenttia.
sitä yhdessä talossa voidaan tehdä? Tai miten usein niitä tehdään?
Meidän talossa keskustellaan vain yhdestä putkiremontista, joka joskus on tulossa.
että isännöitsijällä on yleensä muitakin taloyhtiöitä, kuin VAAN SE TEIDÄn JA SE KAIKKEIN TÄRKEIN taloyhtiö?
Kuka teillä tarvitsee putkiremppaa? Isännöitsijä,hallituksen pj, sinä, vai ihanko kerrassaan koko taloyhtiö?
Voi, voi. Onko päässyt nyt käymään niin, että sinä olet jäänyt ilman huomiota sekä ilman mun../pim... No kyllä niitä maksullisia "putkien avaajia" löytyy ravintoloiden lihatiskiltä.
Vaadi ihmeessä ylimääräinen yhtiökous koolle. Ilmoita kirjallisesti selkeästi asiasi.
Yritä saada isännöitsijä ja hpj tajuamaan, että töitä ja rakkauselämää ei saa sotkea keskenään.
Ole ryhdikäs, kun muut eivät näemmä kykene!
Ilman muuta he keskenään siellä ravintolassa juonittelivat sitä putkiremonttia.
Muista raportoida asiasta myös yhtiökokouksessa.
Ainoa keinosi on hankkia terveydenhuoltopalveluammattilaisen apua. Ei ole normaalia kirjoitella tuollaista tekstiä, hanki siis apua ennen kuin vainoharhaisuutesi pahenee.
asiasta ja millaisia vastauksia täällä saatkaan!
Minä ymmärrän huolestuneisuutesi.
Ei todellakaan ole sopivaa, että isännöitsijä ja hpj. ovat noin läheisiä. Eiväthän aviopuolisotkaan saa olla as.oy:n hallituksessa yhtä aikaa - ainakaan meidän talossa.
Isännöitsijä ja hpj:han junailevat kaikki hommat talossa, joten heillä on mahdollisuuksia vaikka mihin.
eivät asu teidän talossanne, teillähän erinomaiset säännöt ovatten!
meidän talossamme?
Voivat siis kuulua hallitukseen - pariskunta yhdessä, vai?
Mutta saman perheen jäsen ei voi olla tilintarkastajana - edes varalla, jos toinen kuuluu hallitukseen.
Taisikin olla niin.
Käsittääkseni isännöitsijä ja hallituksen jäsen saa olla vaikka samasta taloudesta. Asiaan ei ole lakia joten lopeta ihmisten kyylääminen.
kyläkyylä!
Kai täällä nyt tietämättömät voivat asioista kysellä, kun nämä kerrostaloasiat eivät ole kaikille niin tuttuja.
Pikkuhiljaa yritän minäkin päästä asioista perille ja opetella asunto-osakeyhtiö-asioita.
Meidän talossa en ole huomannut kenenkään kyyläävän ketään - ovat mukavaa ja kohteliasta väkeä.
Kyllä hallituksessa voi lain mukaan olla puolisot. Teidän talossa noudatetaan jotain ihan omia sääntöjä. Tilintarkastajan täytyy olla riippumaton, hän ei voi olla hallituksen jäsenen tai isännöitsijän lähisukulainen.
aviopuolisot yhtäaikaa hallituksessa meidänkin talossamme.
Ja kun meidän talon kolmihenkinen hallitus on päätösvaltainen kahden jäsenen ollessa paikalla, voi yksi pariskunta - hyvässä lykyssä - tehdä päätökset kahdestaan.
Isännöitsijä/hpj ei voi yksinään eikä yhdessäkään sen paremmin voi päättää taloyhtiön remonteista. Päätöksen noin isosta remontista tekee aina yhtiökokous. teillä on 120 huoneistoa joten hpj:n ääni ei paljon päätöksessä paina. ainoastaa jos äänet menevät tasan niin hpj päättää. Isännöitsijällä ei äänivaltaa.