Ah, nuo skootterit.

Lipiä§

Kyllä sitä tuolla kaduilla mennessä huomaa, minkä takia ajokortissakin on se 18 vuotta, mikä ei sekään aina tunnu olevan tarpeeksi.

Näyttää siltä, että 90% näistä skoottereilla ajajista (pieni osahan on esim. yli 20v) ovat voittaneet mopokorttinsa Leena-tädin markkinoiden arpajaisista. Ei minkäänlaisia liikenteessä käyttäytymisen taitoja, ajetaan jopa pari-kolme skootteria lähes rinta-rinnan, onpa joku skootteri&mopojengikin näkynyt.

Mutta suurin vaara aiheutuu siitä, kun skodeilla ajetaan pyörätiellä. Ja eipä mitenkään hirmuisen hiljaa. Minä pienen lapsen ja ison koiran omistajana (enkä siis joka asiasta valittavana) olen lopen kyllästynyt näihin kahdella kumitassulla ajaviin isänmaan toivoihin.
He eivät hiljennä, vaikka näkevät suuren koiran ja ohitusväliä on reilu/alle metri. Vedetään vain ohi niin kovaa kuin mittari vain jaksaa näyttää. Sama lapsien kanssa. Pitää pysähtyä kakaran kanssa tien reunaan kun sieltä päristellään tulemaan tuhatta ja sataa.

Mikä ihme siinä on, että vanhemmat hankkii lapsilleen skoottereita kun niistä tasan tarkkaan suurin osa ei sellaista osaa käyttää? Murto-osa vastaantulleista (ja isot propsit heille) hiljentävät tai jopa pysähtyvät kun tulee koiran kanssa/lapsen vastaan. Mutta vain murto-osa. Nämä loput saisivat jättää sen skootterin pihaan ja lähteä pyörällä jos silläkään.

Kiitos. Ja ei pahalla niille jotka käyttäytyvät niin kuin pitääkin liikenteessä.

6

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arska

      pysäytä ja anna puhuttelu kylläpä auttaa nuorisolle

    • K.K-A

      Skootteri porukka voisi käydä purkamassa agresioitaan suljetulla radalla niin ei tarvitsisi ajaa kilpaa liikenteessä. Menkööt vaikka sinne motocross radalle. Katu ei ole kilparata!

      • rata?

        Kerroppa missä täällä on suljettu rata? Taitaa kemora olla lähimpänä, ja uskon että skootteripojat ei sinne asti taida ajaa. Toisekseen motocross radalla ei saa enään tietääkseni ajaa? Ja ei tommosella muovimopolla siellä oikeen ees pääsekkään. Liian kapeat renkaat ja teho loppuu kesken kun uppoaa sinne hiekkaan.
        Vois kaupungin päättäjät tosiaan miettiä niille verorahoille muutakin käyttöä kuin joku kävelykadun portti. Moottori radalla saatais kokkolaan vierailevia ihmisiä ja tätä mukaa lisää rahaa kun ratamaksu peritään radan käyttämisestä. Siellä ois sitten vapaata jaa niin lujaa kun kantti kestää, vois samalla tehdä mopopojille oman ratansa.


      • Lipiä§
        rata? kirjoitti:

        Kerroppa missä täällä on suljettu rata? Taitaa kemora olla lähimpänä, ja uskon että skootteripojat ei sinne asti taida ajaa. Toisekseen motocross radalla ei saa enään tietääkseni ajaa? Ja ei tommosella muovimopolla siellä oikeen ees pääsekkään. Liian kapeat renkaat ja teho loppuu kesken kun uppoaa sinne hiekkaan.
        Vois kaupungin päättäjät tosiaan miettiä niille verorahoille muutakin käyttöä kuin joku kävelykadun portti. Moottori radalla saatais kokkolaan vierailevia ihmisiä ja tätä mukaa lisää rahaa kun ratamaksu peritään radan käyttämisestä. Siellä ois sitten vapaata jaa niin lujaa kun kantti kestää, vois samalla tehdä mopopojille oman ratansa.

        Ei se, että täällä ei ole ajorataa, oikeuta siihen että pyörätiellä ajetaan miten sattuu!
        Onhan se ikävää, ettei Kokkola niinkään tarjoa rahkeita vähän vanhempien ulkoilmaharrastuksille (niin kuin ei sitä koirapuistoa näy eikä kuulu, lähinnä sen takia kun päättäjillä ei ilmeisesti ole koiria, eikä käsitystä tarpeesta) joten tilanteet sitten kärjistyy tällaisiksi.

        Vaikka asiasta sivuaakin, Kokkola tosiaan saisi panostaa nykyisiin asukkaisiin, eikä vain uusien houkuttelemiseen... Ei täällä monikaan kauaa jaksa, kun moni kakku päältä kaunis.


    • hirvittää

      Kyllä kevyenliikenteenväylällä hirvittää välillä "ohitella" muita hitaampia kulkijoita vastaantulijoita. Hiljennänkin poikseutta vauhdin 20km/h jos tiellä liikkuu muita.

      Joskus kyllä itseäkin kismittää, kun vedetään pyörillä 2-3 kaveria rinnakkain, täyttäen koko väylän. Hiljaisella 4-tahti vehkeellä kun tulee takaa, niin ei ne tyypit kuule moottorin ääntä, eivätkä siis meinaakkaan antaa tietä. Äänimerkkiä ei viitsi käyttää jotteivat rinnatusten veivaavat törmäilisi toisiinsa säikähtäessään.

    • Arminkatu

      Annikinkatu...katarinankatu...siinäpä oiva rinki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      305
      782
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      589
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe