Pyörin paljon nukkuessani. Tämän seurauksena sekä lakana, että sijauspatja valuvat alas sängystä yön aikana, olisiko kenelläkään mitään vinkkiä miten saisin sijauspatjan pysymään paikallaan pyörimisestä huolimatta?
sijauspatja karkaa sängystä
15
23716
Vastaukset
- .........
Moi,
kokeile laittaa mattojen alle tarkoitettu liukuestematto patjan ja sijauspatjan väliin (sellaista valkoista kumiverkkoa, myydään siellä mistä saa mattojakin, voi leikata sopivan kokoiseksi).- Kokeillut
Ei auta kumiverkko!
- Sijauspatja
Ei auta, .kokeiltu on !
- Anonyymi
Ei toimi
- patja
Meillä on sama ongelma. Lakanoiden pysymiseen olen keksinyt ostaa sellaiset kirjekuorilakanat Hobbyhallista. Ne ainakin pysyvät. Patjat kyllä liikkuu edelleen miten sattuu.
- Nitronen
120x200 cm petari sujahtaa kivasti pussilakanan sisään. Aika reippaasti saa pyöriä, että tuon kombinaation saa laattialle :) Itsellä nykyään valitettavasti vaihtoehtoina 80 ja 160 cm leveä petari, kehitystyö jatkuu..
- UM:)
on paras ja helpoin pedata. Eli päädyissä ja kulmissa on kuminauhat. Ihan normaalia puuvillaista lakanakangasta. Helpompi kuin kirjekuorilakana tai se pussilakanamallinen eli pujotettava.
Liukuestematto patjojen välissä oli hyvä idea - aion kokeilla sitä.- Levoton nukkuja
Juu, muotoonommeltuja on kokeiltu, eikä pysy paikallaan nekään, kirjekuorilakanoita pitäisi hommata kyllä :)
- koetestattu
vinkki. Laita petarin ja patjan väliin liukuesteverkkoa noin neliön pala, sitten et petaakkaan pelkää petaria, vaan vedä petarin JA patjan päälle reunojen yli ulottuva muotoonommeltu lakana, joka on liukuvaa kangasta ei froteeta. Huomaa paksuusero ja osta lakanasi esim. patjansuojus-nimikkeellä, niissä on korkeampi reunus ja niin se yltää molempien patjojen reunojen yli asti. Pelkkä petari ei voi karata.. siinä lähtee sitten jo patja mukana..
- vielä mitä
jos käytät vanhaa vanerilla päällystettyä hetekaa,niin miten koko patjahomma pysyy paikallaan?Heteka on vielä lyhyempi kuin uudet joustinpatjat petarista puhumattakaan!
- .......
Näin pysyy patja paikoillaan olettaen että sängyssä on reunat. Poikkilakana joka laitetaan alimmaisen patjan reunan alle, välttämättä ei tarvitse kuin seinän puoleisesta.
Jos on heteka, poikkilakanaan voidaan ommella nauhat jotka sängyn alla solmitaan.
Käytetty myös pöytäliinan pysymiseksi kun liina aina luisti, solmin kuminauhat pöydän alta kiinni. - taattua saksalaista
vedetään polsterin alle ja jo pysyy
http://www.lidl.fi/cps/rde/xchg/SID-C40413D2-67FFAFD3/lidl_fi/hs.xsl/index_22333.htm
Meillä oli vanhat hotellihetekat, joissa vaneroidut päädyt
http://www.heteka.fi/serenadit.htm
ja silloin uniplus vaahtomuovipatjat ( kork 20 cm ja piti lyhentää 10 sm ) ohut petari. Se yltty jo päädyn yli.
Silloin jo verkkomaista matonalus liukuestettä ja se vaan vanerin päälle.
Oli muuten oma desing ; hetekna tassut ammoin hävineet, mutta ruuvasin pyyhekumit tassuiksi ja päädyt lonksui; ne kiilasin tiukaksi.
http://kemppinen.blogspot.fi/2009/01/hetekan-narinat.html
http://digi.lib.helsinki.fi/pienpainate/secure/showPage.html?conversationId=1&action=entryPage&id=340580
Nyt ne pitäisi vintistä museoida ! - pyöri_äinen
'liikkumaton punkka -tuhat kertaa yössä ympäri.
Allaolevaa joka väliin
http://www.clasohlson.com/fi/Liukueste/44-1300
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/80227877/
jo saksalainen kehitti kuminauha -lakanat~ 30v sitten -reunaa kiertää kuminauha
ensin joko frotee tai velour
http://www.betten.de/Bettwaren/spannbetttuecher-winter.html
http://www.betten.de/Bettwaren/bettlaken/spannbetttuecher-sommer.html
ja sitten liukas tencel tms https://www.allnatura.de/gesund_schlafen/bettwaesche/spannbetttuecher/Spannbetttuecher.html
Nämä kun vetää KAKSI KÄSIN koko komeuden ylle mahd tiukaksi , on tosi-punkka valmis. - pyöri_äinen
puuvillasatiini
http://www.jotex.fi/jotex/lacko-kuminauhalakana/415915?N=1z141eiZ1z141an&Ns=RankValue3|1&Nao=4
- hitra
Nukun vanhanaikaisella putkisängyllä (heteka) ja kärsin aiemmin samasta ongelmasta, kunnes hermostuin ja vedin patjan kiinni sänkyyn ylä- ja alapäästään ns. mustekalalla. Hyvin skulaa! Ylä-mustekala jää tyynyjen alle ja alempaan en yletä. Ystäväni rakensi mustekala ketjun ja parisängyssäkin kuulema toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma112568Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne292441Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv612309Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.782186Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k681824PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist61740Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941727Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel841654- 1321605
- 1051282