Onko jollain tietoa mistä löytyisi valmis kaavake elmenttipystytyksen vastaanottotarkastukseen? Mihin kaikkeen siinä on hyvä kiinnittää huomio? Kuulee jo liian paljon niitä kusetus tarinoita ettei aina jaksa kiinnostaa koko homma
Vastaanottotarkastus
kohta käsillä
4828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...
hyvin kiireisenä viimeisenä päivänä kuittauksen valmiiseen kaavakkeeseen. Jos jossain on vikaa niin sitä paikkaa ei varmasti enää katsota.
Eli itse tai mestarisi tai valvojasi on kytättävä etukäteen kaikki nurkat, seinät, ikkunat, ovet, pinnat läpi ja huomioitava suoruus, laatu jne.
Ja pöytäkirjaan merkintä. Vain sillä on merkitystä koska sitä vastaan pystyttäjät saa tehtaalta urakkapalkkansa ja myös teille lähtee loppulasku.
Meillä ainakin kävi rakennustarkastaja katsomassa siinä vaiheessa, kun kattotuolit oli nosteltu ja kiinnitetty.
Vastaava mestari kävi ennen pystytysporukan pois lähtöä.
Itse piti kuitenkin allekirjoittaa vastaanottotarkastuslomake. Pystytysporukan esimies huomasi ikkunanpuitteen virheen, joka kirjattiin lomakkeeseen. Myöhemmin vika käytiin korjaamassa talotehtaan laskuun.
Meillä kaikki sujui ainakin ihan OK.
Jos sinulla on ammattitaitoinen vastaava, ei hätää. Seinien pystysuoruus sekä sivuttaissuoruus ja tarkistusmittaus suoritettava huolella. Jos toleranssit ylitty-> homma uusiksi.