alapään kutina

inhottava86

ongelmanani on kutiava alapää. emätin ei kutia,vain ulkosynnyttimet. käytin yhden canisten-pakkauksen, luulin kyseessä olevan hiiva, kun oireet olivat samat kuin ennen. menkkojen aikaan tämä kutina helpotti, mutta alkoi taas. vuoto on normaalia.
syön pillereitä neljättä liuskaa, voisikohan syy olla kuivat limakalvot ? tai pillerit ?

poikaystäväni ja minut on testattu, kummallakaan ei ole sukupuolitauteja.

onko muilla samanlaista ?

14

3660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voidetta vai

      emätinpuikkoa?

      Voide on ainoa, joka auttaa ulkosynnyttimiin ja siinä on yleensä pitkä kuuri.

      Luovu muovisista siteistä ja pikkuhousunsuojista, osta apteekista oikea intiimipesuaine. Runsas seksi, saippua, e-pillerit jne muuttavat happamuustasapainoa ja siksi hiiva iskee.

    • siinäpä syy

      Olet oikeassa, oireesi voivat johtua pillereistä. Ne usein kuivattavat alapäätä ja ohentavat limakalvoja. Ohuet ja kuivat limakalvot alkavat helposti kutista.

    • terveyssiteet

      Yksi syyllinen voi olla kertakäyttöiset terveyssiteet ja pikkuhousunsuojat / niiden sisältämät valkaisuaineet ja muut kemikaalit. Niistä tulee monille kutinaa ja ihan pikkuhaavojakin (tai rakkoja, kuten sanoivat tuolla yhdessä ketjussa). Ongelmasta pääsee silloin helposti kun vaihtaa kertakäyttöiset kestositeisiin.

      • märästä takapuolesta

        kuukuppikin auttaa.


      • Natracaresta apu?

        Natracare esimerkiksi valmistaa 100% puuvillasiteitä, jotka voi vaikka vetää viemäristä alas. Monesti suositellaan näitä allergikoille ja eko-henkisille ihmisille. Löytyy pääkaupunkiseudulla sekä tampponeita että siteitä ja pikkuhousunsuojia ainakin K-kaupoista. Lisäksi näitä siteitä voi ostaa nettikaupoista, kunhan etsii esim. Googlen avulla. Näin muutkin kuin pääkaupunkilaiset voivat käyttää niitä. :-)


      • ei kuitenkaan
        Natracaresta apu? kirjoitti:

        Natracare esimerkiksi valmistaa 100% puuvillasiteitä, jotka voi vaikka vetää viemäristä alas. Monesti suositellaan näitä allergikoille ja eko-henkisille ihmisille. Löytyy pääkaupunkiseudulla sekä tampponeita että siteitä ja pikkuhousunsuojia ainakin K-kaupoista. Lisäksi näitä siteitä voi ostaa nettikaupoista, kunhan etsii esim. Googlen avulla. Näin muutkin kuin pääkaupunkilaiset voivat käyttää niitä. :-)

        Veikkaanpa, että vedenpuhdistamon miehet eivät oikein tykkää, jos alatte vetelemään terveyssiteitä (oli ne sitten mistä tahansa valmistettu) vessan pytystä. Saati sitten talkkari, joka joutuu tulemaan kaivelemaan sen putkiin jumahtaneen siteen pois sieltä pytyn uumenista. (Pyttyynhän ei saisi heittää ruoanjämiäkään, sekin kai vaikeuttaa jotenkin vedenpuhdistusta.)

        Onko muuten kukaan selvillä onko Natracaren siteissä minkäänlaista kosteussuojaa, kun ainakaan tuossa Ekolon sivuilla olevassa tuoteselosteessa ei puhuta mitään sellaisesta?


        Tässä muuten vielä linkkilista kaikista Suomessa kestositeitä myyvistä ja valmistavista yrityksistä. Itse suosittelen lämpimästi Iguleen ja Hilivinksiksen siteitä. http://kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut


    • inhottava86

      lisäksi alapää punoittaa ikävästi... olisikohan tähän jotain voidetta tms ?

    • jalkoväliin.

      Minä ihmettelin myös pitkään kutinaa kuukautisten aikaan, kunnes äitini sanoi, että mulle piti vauvana käyttää vain kestovaippoja, koska MIKÄÄN kertäkäyttövaippa ei sopinut; tuli todella paha vaippaihottuma!

      Minuakin on tutkittu, eikä mitään merkittävää syytä löydy, mutta alapääni silti kutisee toisinaan; punoittaa ja turpoaa hivenen, joskus tulee jopa pieni haavauma, joka on todella kipeä. Mutta olen löytänyt avun Bepanthenista, siitä paksummasta voide-mallista. Siitä pieni sipaus kutisevalle kohdalle illalla alapesun jälkeen ja kutin on aamulla hävinnyt, kuten haavakin hieman myöhemmin. Samaa voidetta voi käyttää palovammoihin, auringon polttamaan ihoon ja rohtuneisiin huuliin, eli todella monikäyttöistä tavaraa.

    • .....

      samat oireet...luulin kanssa että olisi hiiva...käytin puikkoja kolmena yönä..ei auttanut....syön myös pillereitä..ei ole tauteja tällä hetkellä..mitäköhän on...

    • jeba95

      mulla kutiaa kans iha hirveesti.! ja katoin peilin kautta se näytti et se ois turvonnu :/

    • Kärsinyt2KK

      Mulla kutisee koko alapään alue iha hirveesti! se näyttää turvonneelta ja kutissut piahkoin 2 kk.. Vanhempani eivät usko minua joten olen itse yrittänyt kaikkia keinoja mutta lääkäriinkään en pääse käymään, syynä se että alaikäinen ja koululääkäri levittää kaiken mitä hänelle kertoo! :/

      • emm1

        Terve. Mulla just samoja oireita. Ajattelin kokeilla kluteenitonta ruokavaliota. Olin viikon syömättä vehnäjauhoja eikä oireita ollut. Tänään söin lättyjä ja heti alkoi kutista. Kokeile!


    • tyttärää

      Punotus ja kutina tuli ennen menkkoja -> bakteerivaginoosi. Menkat vei oireet, mutta sain flagyl-kuurin, ettei värkissä jäljellä oleva tulehdus aktivoidu aina ennen menkkoja (hormonimuutokset).

    • Mummu tietää

      Se kutinA ON KIIMAA! Eli tekee mieli, vaikka ei tiedä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe