ongelmanani on kutiava alapää. emätin ei kutia,vain ulkosynnyttimet. käytin yhden canisten-pakkauksen, luulin kyseessä olevan hiiva, kun oireet olivat samat kuin ennen. menkkojen aikaan tämä kutina helpotti, mutta alkoi taas. vuoto on normaalia.
syön pillereitä neljättä liuskaa, voisikohan syy olla kuivat limakalvot ? tai pillerit ?
poikaystäväni ja minut on testattu, kummallakaan ei ole sukupuolitauteja.
onko muilla samanlaista ?
alapään kutina
14
3660
Vastaukset
- voidetta vai
emätinpuikkoa?
Voide on ainoa, joka auttaa ulkosynnyttimiin ja siinä on yleensä pitkä kuuri.
Luovu muovisista siteistä ja pikkuhousunsuojista, osta apteekista oikea intiimipesuaine. Runsas seksi, saippua, e-pillerit jne muuttavat happamuustasapainoa ja siksi hiiva iskee. - siinäpä syy
Olet oikeassa, oireesi voivat johtua pillereistä. Ne usein kuivattavat alapäätä ja ohentavat limakalvoja. Ohuet ja kuivat limakalvot alkavat helposti kutista.
- terveyssiteet
Yksi syyllinen voi olla kertakäyttöiset terveyssiteet ja pikkuhousunsuojat / niiden sisältämät valkaisuaineet ja muut kemikaalit. Niistä tulee monille kutinaa ja ihan pikkuhaavojakin (tai rakkoja, kuten sanoivat tuolla yhdessä ketjussa). Ongelmasta pääsee silloin helposti kun vaihtaa kertakäyttöiset kestositeisiin.
- märästä takapuolesta
kuukuppikin auttaa.
- Natracaresta apu?
Natracare esimerkiksi valmistaa 100% puuvillasiteitä, jotka voi vaikka vetää viemäristä alas. Monesti suositellaan näitä allergikoille ja eko-henkisille ihmisille. Löytyy pääkaupunkiseudulla sekä tampponeita että siteitä ja pikkuhousunsuojia ainakin K-kaupoista. Lisäksi näitä siteitä voi ostaa nettikaupoista, kunhan etsii esim. Googlen avulla. Näin muutkin kuin pääkaupunkilaiset voivat käyttää niitä. :-)
- ei kuitenkaan
Natracaresta apu? kirjoitti:
Natracare esimerkiksi valmistaa 100% puuvillasiteitä, jotka voi vaikka vetää viemäristä alas. Monesti suositellaan näitä allergikoille ja eko-henkisille ihmisille. Löytyy pääkaupunkiseudulla sekä tampponeita että siteitä ja pikkuhousunsuojia ainakin K-kaupoista. Lisäksi näitä siteitä voi ostaa nettikaupoista, kunhan etsii esim. Googlen avulla. Näin muutkin kuin pääkaupunkilaiset voivat käyttää niitä. :-)
Veikkaanpa, että vedenpuhdistamon miehet eivät oikein tykkää, jos alatte vetelemään terveyssiteitä (oli ne sitten mistä tahansa valmistettu) vessan pytystä. Saati sitten talkkari, joka joutuu tulemaan kaivelemaan sen putkiin jumahtaneen siteen pois sieltä pytyn uumenista. (Pyttyynhän ei saisi heittää ruoanjämiäkään, sekin kai vaikeuttaa jotenkin vedenpuhdistusta.)
Onko muuten kukaan selvillä onko Natracaren siteissä minkäänlaista kosteussuojaa, kun ainakaan tuossa Ekolon sivuilla olevassa tuoteselosteessa ei puhuta mitään sellaisesta?
Tässä muuten vielä linkkilista kaikista Suomessa kestositeitä myyvistä ja valmistavista yrityksistä. Itse suosittelen lämpimästi Iguleen ja Hilivinksiksen siteitä. http://kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut
- inhottava86
lisäksi alapää punoittaa ikävästi... olisikohan tähän jotain voidetta tms ?
- jalkoväliin.
Minä ihmettelin myös pitkään kutinaa kuukautisten aikaan, kunnes äitini sanoi, että mulle piti vauvana käyttää vain kestovaippoja, koska MIKÄÄN kertäkäyttövaippa ei sopinut; tuli todella paha vaippaihottuma!
Minuakin on tutkittu, eikä mitään merkittävää syytä löydy, mutta alapääni silti kutisee toisinaan; punoittaa ja turpoaa hivenen, joskus tulee jopa pieni haavauma, joka on todella kipeä. Mutta olen löytänyt avun Bepanthenista, siitä paksummasta voide-mallista. Siitä pieni sipaus kutisevalle kohdalle illalla alapesun jälkeen ja kutin on aamulla hävinnyt, kuten haavakin hieman myöhemmin. Samaa voidetta voi käyttää palovammoihin, auringon polttamaan ihoon ja rohtuneisiin huuliin, eli todella monikäyttöistä tavaraa. - .....
samat oireet...luulin kanssa että olisi hiiva...käytin puikkoja kolmena yönä..ei auttanut....syön myös pillereitä..ei ole tauteja tällä hetkellä..mitäköhän on...
- jeba95
mulla kutiaa kans iha hirveesti.! ja katoin peilin kautta se näytti et se ois turvonnu :/
- Kärsinyt2KK
Mulla kutisee koko alapään alue iha hirveesti! se näyttää turvonneelta ja kutissut piahkoin 2 kk.. Vanhempani eivät usko minua joten olen itse yrittänyt kaikkia keinoja mutta lääkäriinkään en pääse käymään, syynä se että alaikäinen ja koululääkäri levittää kaiken mitä hänelle kertoo! :/
- emm1
Terve. Mulla just samoja oireita. Ajattelin kokeilla kluteenitonta ruokavaliota. Olin viikon syömättä vehnäjauhoja eikä oireita ollut. Tänään söin lättyjä ja heti alkoi kutista. Kokeile!
- tyttärää
Punotus ja kutina tuli ennen menkkoja -> bakteerivaginoosi. Menkat vei oireet, mutta sain flagyl-kuurin, ettei värkissä jäljellä oleva tulehdus aktivoidu aina ennen menkkoja (hormonimuutokset).
- Mummu tietää
Se kutinA ON KIIMAA! Eli tekee mieli, vaikka ei tiedä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381279
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27556Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24501
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471